Yeşil Çatı Dönemi Başlıyor!

Yeşil bir çatı, binalar, insanlar veya çevre için şehir yeşili sağlamak için tasarlanmış bitki örtülü bir çatı veya güvertedir. Son birkaç yılda Avrupa çapında popüler hale gelen yeşil çatılar, bazı şehirlerde yeşil çatı pilot projeleri inşa ettiklerinde ve yeşil çatıları kullanmak için teşvikler aldıklarında ve hatta kullanımlarını gerektirdiğinden, yeşil çatılar artık İstanbul’lular  için daha aşina hale geliyor.

birevim faizsiz ev

Yönetişim ve proje spesifikasyonu için yeşil çatı standartları ve kılavuzları da ortaya çıkmaktadır. Avrupa’daki yeşil çatıların uygulanması hakkında çok şey bilinmesine rağmen, İstanbul’un çeşitli ekolojik bölgelerinde uygulamaları hakkında daha az şey bilinmektedir. Yeşil çatı teknolojisinin belirli bir yere uygulanması için gereken birçok karar göz önüne alındığında, başarıları için uygun bitki örtüsü seçiminden daha kritik öneme sahip birkaç seçenek yoktur.

Yeşil çatı dönemi başlıyor!

Bitkilerin yeşil çatılara uygulanması ve ekolojik etkileri hakkında bilinenleri araştırmak için yeşil çatı araştırmalarını gözden geçirdik. Sonuçlar ekolojik bölgelerdeki araştırma bölgelerinin bitki sağkalımında farklılıklar ortaya çıkarmaya başladığını göstermektedir. Her ne kadar ekolojik araştırmalar sınırlı olsa da, sonuçları farklı bitki çatıları ile bitki performansını ve ekolojik hizmetleri iyileştirdi. Yeşil çatılar politikada düzenlenmeye ve benimsenmeye devam ettikçe, standartların ve kılavuzların daha da geliştirilmesi gerektiği sonucuna varıyoruz.

Yeşil çatı dönemi başlıyor!

Yeşil çatı teknolojisinin belirli bir alana uygulanmasında önce  birçok karar gözden geçirilmelidir. Yeri, uygun bitki örtüsü seçiminin  yanısıra daha başarılı olması için kritik öneme sahip birkaç şey daha vardır.

Kısacası şehirlerdeki yeşil alan ihtiyacını gidererek çevreye saygılı binalar oluşturmayı amaçlayan ve aynı zamanda binalara estetik açıdan da bir güzellik katan bir yapıdır.

Yeşil Çatı’nın Faydaları Nelerdir?

Yeşil bir çatı, bitkilerde,  drenaj tabakasında su tamponlama yoluyla yağmur suyunu emer. Bu, yağmur suyunun kanalizasyon sistemine deşarjını geciktirir, yağmur suyunu arıtır ve su da bitkilerin içinde buharlaşır. Bunların hepsi yeraltı suyu seviyesini dengelemeye yardımcı olur, kanalizasyon sistemindeki tepe yükü azaltır ve taşma riskini azaltır.

Yeşil bir çatı filtresindeki bitkiler, parçacıkları havadan alır ve CO2’yi oksijene dönüştürür.Yeşil bir çatı ile hava temizlemesine katkıda bulunuyorsunuz.

Bitkiler güneş ışığını emer,% 50 emilir ve% 30 yansıtılır; bu da daha serin ve daha hoş bir iklim yaratılmasına yardımcı olur. İç mekan iklimi için bu, klimanın çok fazla çalışmak zorunda kalmaması anlamına gelir, bu da enerji tasarrufu anlamına gelir. Ve bunun da binanızın yakın çevresindeki iklim ve şehirdeki sıcaklık üzerinde ekstra olumlu etkisi vardır. Genel olarak, şehirde 3 ° C sıcaklık düşüşü anlamına gelir.

Yeşil çatı dönemi başlıyor! Çatıdaki sıcaklığı azaltır. Bu serin tavan sayesinde, güneş panellerinin verimliliği daha yüksektir ve böylece toplam enerji maliyetlerinizi düşürürsünüz.

Yeşil bir çatı, binanızın ses bariyeri görevi görür. Sesi emer ve böylece binanızın içinde ve dışında daha sessiz bir ortam sağlar.

Enerji maliyetlerinde düşüş ve çatınızın ömrünün uzamasıyla birlikte doğal ve sürdürülebilir görünüm, mülkünüzün değerinde bir artış anlamına gelir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Toki’den Emekliye Ev Nereye Başvurulur 2021

Read Next

Sinpaş Finans Şehir Projesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − ten =