Veraset İlamı Süresi Ne Kadar? Veraset İlamı Süresi Geçerse Ne Olur?

Bir kimsenin, ölümü üzerine yakınlarına miras bırakmış olduğu durumda yasal açıdan konu olan mirasın kimlere ne oranda kaldığını gösteren belgeye verilen isimdir. Mirasçıların bulunduğu belge olarak düşünülen veraset ilamı, mirasçıların alması gereken bir belgedir. Çünkü ölüm halinde ölen kişinin mirasçılarının kim olduğu ile mirasçılık haklarına kimlerin sahip olacağı, veraset ilamında gösterilmektedir.

Veraset İlamının Süresi Ne Kadar?

İlgili kanun doğrultusunda mirasçılara, veraset ilamı çıkarmaları açısından herhangi bir süre tanınmamıştır. Veraset ilamı çıkarmak isteyen mirasçılar, notere ya da Sulh Hukuk Mahkemesi’nde herhangi bir zaman diliminde başvurarak, veraset ilamını alabilmektedir. Ayrıca veraset ilamı çıkarmayan mirasçılar ise mirası kabul etmiş sayılmaktadırlar. Ancak mirasçılara herhangi bir taşınmaz malın miras kalması durumunda, üç ay içerisinde mirasçılar tarafından veraset ilamının çıkarılması gerekmektedir.

Veraset İlamının Süresinin Geçmesi

Konut ya da iş yeri gibi herhangi bir taşınmaz malın miras kaldığı mirasçının, emlak beyanında bulunabilmesi açısından kendisine tanınan süre üç aydır. Şayet veraset ilamının süresi geçer ise bu durumda vergi mükellefi olan vatandaşlara uygulanan vergi cezası uygulanmaktadır.

Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?

Veraset ilamı, Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurmak ya da notere müracaat etmek olmak üzere iki şekilde çıkarılmaktadır. Şayet Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığı ile veraset ilamı çıkartılacak ise bu durumda bir dilekçe ile mahkemeye başvurmak gerekmektedir. Sulh Hukuk Mahkemesi de veraset ilamı talep eden kişinin, ilgili nüfus biriminden talep eder ve şahit dinlenilmesine gerek olmadığı düşünülüyor ise bir duruşma ile veraset ilamı alınabilmektedir. Noter ile veraset ilamı çıkartılmak isteniyor ise bu durumda öncelikle notere başvuru yapılmalı ve noter de başvuru yapan kişinin, nüfus kaydına bakarak, mirasçı olup olmadığına karar verir. Şayet noter tarafından yapılan inceleme sonucunda veraset ilamına başvuran kişinin mirasçı olduğu anlaşılır ise bu durumda noter, kanun gereği başvuran kişiye veraset ilamını vermektedir. Ancak noter tarafından veraset ilamı verilemeyecek durumlar mevcut ise bu durumda Sulh Mahkemesi’ne başvurarak, veraset ilamı çıkartılması gerekmektedir.

Önceki

Şehit Aileleri İçin Faizsiz Konut Kredisi

Sonraki

Ev ve Konut Edinmede Faizsiz Sistemler