xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Veraset İlamı Süresi Ne Kadar? Veraset İlamı Süresi Geçerse Ne Olur?

Bir kimsenin, ölümü üzerine yakınlarına miras bırakmış olduğu durumda yasal açıdan konu olan mirasın kimlere ne oranda kaldığını gösteren belgeye verilen isimdir. Mirasçıların bulunduğu belge olarak düşünülen veraset ilamı, mirasçıların alması gereken bir belgedir. Çünkü ölüm halinde ölen kişinin mirasçılarının kim olduğu ile mirasçılık haklarına kimlerin sahip olacağı, veraset ilamında gösterilmektedir.

birevim-reklam

Veraset İlamının Süresi Ne Kadar?

İlgili kanun doğrultusunda mirasçılara, veraset ilamı çıkarmaları açısından herhangi bir süre tanınmamıştır. Veraset ilamı çıkarmak isteyen mirasçılar, notere ya da Sulh Hukuk Mahkemesi’nde herhangi bir zaman diliminde başvurarak, veraset ilamını alabilmektedir. Ayrıca veraset ilamı çıkarmayan mirasçılar ise mirası kabul etmiş sayılmaktadırlar. Ancak mirasçılara herhangi bir taşınmaz malın miras kalması durumunda, üç ay içerisinde mirasçılar tarafından veraset ilamının çıkarılması gerekmektedir.

Veraset İlamının Süresinin Geçmesi

Konut ya da iş yeri gibi herhangi bir taşınmaz malın miras kaldığı mirasçının, emlak beyanında bulunabilmesi açısından kendisine tanınan süre üç aydır. Şayet veraset ilamının süresi geçer ise bu durumda vergi mükellefi olan vatandaşlara uygulanan vergi cezası uygulanmaktadır.

Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?

Veraset ilamı, Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurmak ya da notere müracaat etmek olmak üzere iki şekilde çıkarılmaktadır. Şayet Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığı ile veraset ilamı çıkartılacak ise bu durumda bir dilekçe ile mahkemeye başvurmak gerekmektedir. Sulh Hukuk Mahkemesi de veraset ilamı talep eden kişinin, ilgili nüfus biriminden talep eder ve şahit dinlenilmesine gerek olmadığı düşünülüyor ise bir duruşma ile veraset ilamı alınabilmektedir. Noter ile veraset ilamı çıkartılmak isteniyor ise bu durumda öncelikle notere başvuru yapılmalı ve noter de başvuru yapan kişinin, nüfus kaydına bakarak, mirasçı olup olmadığına karar verir. Şayet noter tarafından yapılan inceleme sonucunda veraset ilamına başvuran kişinin mirasçı olduğu anlaşılır ise bu durumda noter, kanun gereği başvuran kişiye veraset ilamını vermektedir. Ancak noter tarafından veraset ilamı verilemeyecek durumlar mevcut ise bu durumda Sulh Mahkemesi’ne başvurarak, veraset ilamı çıkartılması gerekmektedir.

birevim-sabit-reklam
Önceki

Şehit Aileleri İçin Faizsiz Konut Kredisi

Sonraki

Ev ve Konut Edinmede Faizsiz Sistemler

17 Yorum

 • Peki veraset ilamı veren kişi emekliyse, vergiden muaf oluyor mu?

  • Merhaba Sami Bey,
   Vergi muafiyeti ile ilgili bulundunuz ilçenin vergi dairesine danışabilirsiniz.

 • Veraset ilamı süresi geçtikten sonra verilen vergi cezası ne kadar biliniyor mu acaba?

  • Merhaba Yılmaz Bey,
   Bu ceza ne kadar süre geciktirdiğinize göre değişkenlik gösterir.

 • Babannem vefat ettikten sonra babam ve amcamlar veraset ilamı almadılar. 3 ay süreyi de geçtik, notere gidip alabilirler mi?

  • Merhaba Sezen Hanım,
   Olması gereken süre aşılmış olsa da veraset ilamı alınabilir.

 • Veraset ilamı geçirme süresine göre ceza yiyorsunuz arkadaşlar, önerim 3 ayı geçirmeyin ben geçirdim cezasını ödemek zorunda kaldım.

 • Veraset ilamı alırken 150 TL ödeme yapmanız gerekiyor, bence 150 TL için bu süreyi geçirtip daha fazla cezalar ödemeyin

  • 35 yıl önce vefat eden babam için veraset ilamı çıkar ta bilirmiyim? Nerden çıkartırım.? Ben 5 yaşında iken vefat etmiş. Ayrıca dedem için de çıkarta bilir miyim? Diğer amcalarım sağ

   • Merhaba Ali Bey,
    Ölen kişiler için geçte olsa veraset ilamı çıkarmak mümkündür.

 • Çok mu fazla ceza ödüyoruz acaba?

  • Merhaba Edanur Hanım,
   Ödenen cezalar genelde cüzi tutarlar olmaktadır.

 • 60 dekar miras kalan taşınmazın vergi ve cezası nekadar olur teşekkürler

 • Dedemizin mal varligi var,babaannemiz uzerine hic birsey yok.Dedemiz 95 de öldu ozaman alinan veraset ilaminda babaanneme de gayrimenkuller uzerinde hissedar idi dogal olarak.Babaannemizde 2002 de öldü.Dedemizin veraset ilami yeniden mi duzenlenecek,yoksa babannemizin veraset ilamini mi cikartmamiz gerek?

  • Merhaba Coşkun Bey,
   Babaanneniz için veraset ilamı çıkarmanız gerekmektedir.

 • Dört mirasçı kardeşin ayrı ayrı veraset ilamı çıkarması zorunlumu?.

  • Merhaba Hasan Bey,
   Bir kişi ile yapılabilecek bir işlemdir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir