Yapı Kayıt Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Yapı kayıt belgesinin ne olduğu, neye fayda sağladığı ve sorgulanma işlemlerinin nasıl yapıldığı birçok kişinin merak ettiği bir konudur. İmar barışı başvurusuyla alınabilecek bir belge olan yapı kayıt belgesi; kişinin beyanına göre düzenlenmektedir. İmar barışı; 2018 yılında çıkmakla beraber başvuruların 2019 yılında devam ettiği söylenebilir. İmar barışında izinsiz yapıların tespit edilmesi ve kaydı hedeflenmektedir. İmar barışına yapılan başvurunun sonucunda bu belgenin elde edilmesi mümkün olmaktadır. Yapı kayıt belgesi almak isteyenlerin öncelikli olarak imar barışına başvuru yapması ve belirlenen ücreti ödemesi gerekmektedir. Bu konudaki ödemelerin online olarak veya şubelerden yapılması söz konusudur. Yapı kayıt belgesinde bilhassa yapının tipi hakkında birçok bilgi bulunmaktadır.

birevim faizsiz ev

Yapı Kayıt Belgesinin Özellikleri

Yapı kayıt belgesi için son başvuru tarihi; 15 Haziran 2019 olarak bilinmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara bu tarihe kadar başvurulması ve istenilen şartların yerine getirilmesi halinde bu belge verilmektedir. İmar mevzuatına aykırı olarak inşa edilen yapıların kayıt altına alınması için bu belgenin verilmesi söz konusu olmaktadır. Yapı kayıt belgesinin verilmesinde yapı sahibinin beyanı öncelik taşımaktadır. Yapının ve arsanın mülkiyet durumu, yapının sınıfı ve grubu ve bunun dışındaki diğer hususlar; bakanlık tarafından hazırlanan Yapı Kayıt Sistemi’ne kaydedilecektir. Afet tehlikesine hazırlık olarak ruhsatsız olmayan ve imar mevzuatına aykırı olan binalar, dönüşüm projesinin finanse edilmesi ve dönüşümün çok daha hızlı yapılması için 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilen yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara 15 Haziran 2019 tarihine kadar başvurmaları ve istenilen şartları yerine getirmeleri halinde yapı kayıt belgesi verilecektir.

Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Süreci

Yapı kayıt belgesine başvuru işlemleri; yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından yapılmaktadır. Başvuruların, e-devlet üzerinden yapı kayıt belgesinin doldurulmasıyla yapılması mümkündür. Buna ek olarak, kurum veya kuruluşlara şahsi olarak müracaat edilebilir. Başvuruların e-devlet üzerinden yapılması halinde istenilen formun eksiksiz olarak doldurulması şarttır. Ayrıca, yapı kayıt bedeli yatırılmalıdır. Bu işlemlerin başvuru sahibi tarafından tamamlanmasının ardından yapı kayıt sistemi tarafından oluşturulan yapı belgesi, başvuru sahibi tarafından e-devlet üzerinden alınabilir. Başvurunun kurum veya kuruluşlara şahsi olarak yapılması halinde ise tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından onaylanmak üzere form sistem üzerinden müdürlüğe gönderilmektedir. Ardından ise bir örneği, başvuruda bulunan yapı sahibine verilecektir. Bu noktada, her yapı için yalnızca bir adet yapı kayıt belgesinin düzenlendiğini söylemek gerekir.

Yapı Kayıt Belgesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-devlet üzerinden yapı kayıt belgesi alırken istenilen belgeler arasında e-devlet şifresi, cep telefonu numarası, beyan edilecek binanın ulusal adres veri tabanı üzerindeki geçerli adresi, tapulu yerler için parsel ve ada bilgisi,  yapının toplam inşaat alanı, arsa veya arazinin birim m2 değeri, yapının yer aldığı arsa alanı, yapının sınıfı, yapıyı ve aykırılık sebebini gösteren birkaç fotoğraf gereklidir. Yapı kayıt belgesinin imar açısından kalıcı bir hak sağladığı söylenemez. Yapı kayıt belgesi düzenlenen yapıların tekrar inşa edilmesi halinde ise o tarihte yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanacaktır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Prefabrik Ev Kredisi Veren Bankalar

Read Next

Veraset İlamı Süresi Ne Kadar? Veraset İlamı Süresi Geçerse Ne Olur?

11 Comments

 • Bizim müteaahitte yapı kayıt belgesi almamış yapımız kaçak gözüküyormuş biz bunu sonradan fark ettik, imar barışıyla hallettik sonrasında tabi.

  • Merhaba Yusuf Bey,
   Ev satın alırken Yapı Kayıt Belgesinin olup olmadığını kontrol etmek atlamaması gereken en önemli adımlardan biridir.

 • İmar barışını devlet en son tarih verip bir daha barış olmayacak dedi ama şu an imar barışı var mı bilgisi olan var mı?

  • Merhaba Seher Hanım,
   İmar barışı başvuruları 15 Haziran 2019 tarihinde sona ermiştir.

   • Peki bu tarihe geçenlerin tekrar barış yapma şansı var mı?

    • Merhaba Gülşah Hanım,
     Şuan için tekrar barış imkanı bulunmamaktadır.

 • Benim bir arsam var, bir müteahhit ile anlaşırsam bu yapı kayıt belgesi işini o yapacak değil mi?

  • Merhaba Bekir Bey,
   Bu işlem aslında evi yapan mütahitin yapması gereken bir işlem olup ülkemizde mütahitler bu işi yapmaktan kaçınmaktadır.

 • Bizim müteahhitte apartmanımızın yapımında yapı kayıt belgesini bize yaptırmıştı, siz siz olun müteahhitlere baskı kurun onların yapmaları gereken işleri siz yapmayın

 • İskan için yapı kayıt belgesi gerekiyor mu?

  • Merhaba Serkan Bey,
   Evet yapı kayıt belgesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − 8 =