TAKS KAKS Nedir? Emsal Ne Demek?

Emlak sektörüyle yakından alakalı olan insanların aklında TAKS ve KAKS’ın ne olduğuna dair birtakım sorular bulunmaktadır. TAKS; taban alanı kat sayısı anlamına gelmektedir. Herhangi bir binanın taban alanının arsanın en fazla ne kadarını kaplayacağını gösteren bir bilgidir. Bunun yanı sıra, KAKS; kat alanı kat sayısı anlamına gelmektedir. KAKS ve emsal aynı anlamdadır. Herhangi bir binanın kat alanları toplamının arsa alanına kıyasla en fazla ne kadar olacağını gösteren bir bilgidir.

birevim faizsiz ev

Tapu parsel sorgulama işlemleri sırasında TAKS ve KAKS büyük önem taşımaktadır. Bilhassa yatırım amaçlı olarak gayrimenkul satın almayı düşünenlerin binanın arsası ve bu arsanın üzerine yapılması düşünülen binanın maksimum kullanım alanı hakkında net fikir edinmesi gerekmektedir.

TAKS Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

TAKS; daha önce de söylediğimiz gibi taban alanı kat sayısı anlamına gelmektedir. Herhangi bir binanın taban alanının bina arsa üzerinde en çok ne kadar yer kaplayabileceğini gösteren bir bilgi olmaktadır. İmar planı üzerinde TAKS’a dair bilgi verilmektedir. Örneğin, taks=0,2 ibaresinin olduğu bir imar planında binanın tabanı; arsa alanı x0,2 değerini geçemez.

TAKS nasıl hesaplanır konusunu bir örnekle açıklayabiliriz. TAKS değeri 0,2 olan 1500 metrekarelik bir arsanın taban alanı hesaplaması; (0,2×1500) işleminin bir sonucu olarak 300m2 bulunmaktadır.

KAKS Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

KAKS; herhangi bir arsaya yapılabilecek toplam net inşaat alanını belirlemektedir. Kat alanı kat sayısı ifadesinin en kısa halidir. Bunun yanı sıra, daha önce söylediğimiz gibi KAKS ve emsal aynı anlama gelmektedir. İmar planının üzerinde bulunan KAKS değerinin herhangi bir arsanın alanıyla çarpılması sonucunda o arsaya yapılması muhtemel maksimum net metrekare inşaat alanı hesaplanmaktadır.

KAKS hesaplama konusunu bir örnekle açıklayabiliriz. İmar planı üzerindeki KAKS değeri 2,07 ile arsanın alanı olan 1500 m2’nin çarpılması sonucunda 3105 m2 net inşaat alanı çıkmaktadır. Bu alan; KAKS hesabına girmeyen ortak alanların dışarıda kalmasının ardından yapılabilecek net inşaat alanı olarak bilinmektedir.

Emsal Nedir?

KAKS ve Emsal; birçok yerde aynı anlamda geçmektedir. Kadıköy’de 2,07 emsal var demek; 1000 m2’lik bir arsa üzerine en çok 2070 m2’lik net inşaat alanı yapılabilir anlamına gelmektedir. (1000×2,07)

Sonuç olarak, TAKS ve KAKS değerlerinin birçok konuda önemli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilhassa yatırım yapmak için ev satın alanların arsa payını ve ileride üzerine yapılması muhtemel binanın net inşaat alanını bilmesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü, bu faktörlerin bilinmesi halinde gayrimenkulün ileride ne kadar kazanç getireceği bilgisi ortaya çıkacaktır. Bunun yanı sıra, satın alınması düşünülen evin imar planına uygun olarak yapılması gereklidir. Evin tapusunda herhangi bir sorun olmaması; gerekli bir diğer unsur olarak bilinmektedir. Günümüzde tapu sorgulama işlemlerinin internet üzerinden yapılabildiğini aktarmak gerekir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Veraset İlamı Süresi Ne Kadar? Veraset İlamı Süresi Geçerse Ne Olur?

Read Next

Birevim Araba Nedir? Birevim Araba Kampanyaları

8 Comments

 • TAKS ve KAKS ı çok duymuştum ama ne demek bilmiyordum sayenizde öğrendim

 • Kısaca oturduğumuz evlerin kaç katlı olacağını belirleyen değer KAKS diyebilir miyiz?

  • Merhaba Yakup Bey,
   Yapının yapılacağı arsaya göre çıkılabilecek katsayısına Kaks denir.

 • Son zamanlarda sıkça duyduğum kelimelerdi ama anlamlarını tam bilmiyordum, teşekkürler 🙂

 • TAKS bildiğim kadarıyla arsanın bağlı olduğu ilçe belediyesinin imar için verdiği çarpan doğru mudur?

  • Merhaba Orhan Bey,
   Evet taks örnekle açıklamak gerekirse, taks=0,2 ibaresinin olduğu bir imar planında binanın tabanı; arsa alanı x0,2 değerini geçemez.

 • TAKS’ı duymuştum ancak KAKS’ı duymamıştım, güzel bilgilendirici bir yazı olmuş 🙂

 • Babam çok fazla inşaat meraklısıydı ve bu tarz ilginç kelimeleri bize hep öğretirdi. Ama Kaks kısmını bize açıklamasına rağmen kısaltma olarak hiç öğrettiğini hatırlamıyorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × one =