Tasarruf Finansman Şirketleri Hangisi?

Ev almak isteyen ancak yeterli birikimi olmayan kişiler bir yerlerden maddi destek bulmaya çalışırlar. Bu noktada, konut kredisi ön plana çıkar. Konut kredisi; hem devlet bankaları hem de özel bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Ancak, her isteyenin bu krediden faydalanması mümkün değildir. Her şeyden önce, tüketicinin kredi notuna bakılır. Bankalara olan kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapan bir tüketicinin kredi notu yüksektir. Fakat, ödemelerini zamanında yapmayan bir tüketici düşük kredi notundan dolayı konut kredisinden faydalanamaz.

birevim faizsiz ev

Faiz oranı yüzünden konut kredisi almak istemeyen çok sayıda tüketici bulunur. Ayrıca, faizli işlemlere sıcak bakmayan tüketicilerin de konut kredisinden uzak durduğu bilinir. Sonuç olarak, farklı bir finansman arayışına girenlere tasarruf finansman şirketleri yardımcı olur.

Tasarruf Finansman Nedir?

Bir diğer adı tasarrufa dayalı faizsiz finansman sistemidir. Bu sistem sayesinde bankacılıktaki yüksek kur seviyelerinden etkilenmeden ev, taşıt veya işyeri sahibi olmak mümkün hale gelir. Tüketiciler; ev veya araba ihtiyaçlarını hızlı ve kolay bir şekilde karşılayabilirler. Dünyanın öncülük ettiği bu sistem; bilhassa 2010’lu yıllarla beraber Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Tasarruf finansman sisteminin belirli terimleri bulunur. Bunlardan birisi organizasyon ücretidir. Tasarruf finansman sözleşmesi kapsamında tasarruf finansman maliyeti başta olmak üzere tasarruf fon havuzunun yönetimi gibi giderler için bir kereye mahsus olmak üzere tüketiciler tarafından ödenen bir ücrettir. Bunun yanı sıra, tahsisat kavramı da tasarruf finansman için önem taşır. Tüketicinin tasarruf birikiminin ve yapılan sözleşme kapsamında taahhüt edilen finansman tutarının satıcı sıfatıyla yer alan üçüncü kişilere ödenmesiyle yakından alakalı bir kavramdır.

Tasarruf finansman faaliyeti kapsamında tüketicilere finansman kullandırılarak onların ev veya araba sahibi olması sağlanır. Tasarruf finansman şirketleri bünyesinde biriken tasarrufların yanı sıra finansman geri ödemelerinden oluşan tutarlar toplamından birtakım tutarların düşülmesinin ardından geriye kalan tutar; tasarruf fon havuzu olarak ifade edilebilir.

Faizsiz Ev Alma Firmaları Var Mı?

Tasarrufa dayalı faizsiz finansman anlayışını benimsemiş çok sayıda firma bulunur. Bu firmalar sayesinde tüketiciler faizsiz, peşinatsız ve vade farksız ev veya araba sahibi olma şansına erişirler. Bu tür firmalar imece usulüyle faaliyet gösterir. Tüketicilerin aylık ödeyecekleri taksit tutarına uygun bir gruba katılması sağlanır. Çekilişli sistem ile tüketicinin evine ne zaman sahip olacağı tespit edilir. O güne kadar ödemelerini düzenli bir şekilde yapan tüketiciye zamanı geldiğinde istediği ev satın alınır.

Faizsiz ev alma firmaları arasında 1991 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteren Eminevim ilk sırada yer alır. Eminevim dışında Birevim, Fuzul Ev, Katılımevim, Finansevim, Umutevim, Birikimevim, İmece Yatırım Org ve daha birçok firma vardır. Faizsiz finans şirketleri; BDDK uyum şartlarını yerine getirerek devlet güvencesinde faaliyetlerini sürdürür.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Tasarruf Finansman Sözleşmesi Nedir?

Read Next

Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Veriyor?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 16 =