Tasarruf Finansman Sözleşmesi Nedir?

Uygun şartlarla ev veya araba sahibi olmak isteyenlere tasarrufa dayalı faizsiz finansman yöntemini benimsemiş firmalar hitap ediyor. Bu firmalar sayesinde faizsiz, peşinatsız ve vade farksız ev sahibi olmak mümkün hale geliyor. Bugüne kadar binlerce kişinin katıldığı bu organizasyonlar son derece avantajlı koşullar içeriyor.

birevim faizsiz ev

Faizsiz finans şirketlerinin çalışma prensipleri dikkate alındığında bazı terimlerin önemi fark edilir. Bu terimler arasında ilk sırada tasarruf finansman sözleşmesi gelir.

Tasarruf Finansman Sözleşmesi Ne Anlama Gelir?

Tasarruf finansman sözleşmesi; 2021 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile beraber popüler hale gelmiştir. Finansal Kiralama, Faktöring ve Finansman Şirketleri Kanunu’nun Resmi Gazete’de yayımlanması sayesinde faizsiz finans şirketleri devlet güvencesi altına girmiştir. Bu noktada, bu tür firmalara katılmak isteyen tüketicilerin aklında herhangi bir soru işaretinin oluşmasına gerek yoktur. Çünkü, tasarrufa dayalı faizsiz finansman şirketlerinin güvenilir olduğu belirlenmiştir.

Tasarruf finansman sözleşmesi; adından da tahmin edilebileceği üzere faizsiz finansman esaslarına göre hazırlanan bir sözleşmedir. Faktöring ve Finansman Şirketleri Kanunu’nun Resmi Gazete’de yayımlanması ile beraber birçok faizsiz finansman şirketi; BDDK’nın denetimine girmiştir.

Belirli bir tasarruf tutarı ve önceden belirlenen şartların yerine getirilmesi ile müşteriye konut, işyeri ve taşıt sahibi olma noktasında finansman kullanma hakkı veren bir sözleşmedir. Bunun yanı sıra, tasarruf finansman sözleşmesi; şirkete de birtakım haklar sunar. Örneğin, şirket; bu sözleşme sayesinde tüketicinin birikmiş olan tasarrufunu yönetme hakkını elde eder. Ayrıca, yine bu tür şirketlere organizasyon ücreti alma hakkını da veren bir sözleşmedir. Sonuç olarak, faizsiz finansman yöntemlerinin hem tüketici hem de şirket için yasal hale gelmesini sağlayan bir sözleşme olmuştur.

Tasarruf Finansman ile İlgili Olarak Bilinmesi Gerekenler

Tasarruf finansman sözleşmesi kadar tasarruf finansman maliyeti de önem taşır. Sözleşme kapsamında önceden belirlenmiş hususların gerçekleşmesi şartıyla konut, işyeri veya taşıt sahibi olunması için faizsiz finansman esaslarına göre belirli bir süre tasarruf edilmesi, tüketicilere finansman kullandırılması ve elde edilen tasarrufların yönetilmesi; tasarruf finansman maliyeti içerisinde kendisine yer bulur.

Faizsiz sistemler sayesinde birçok tüketici faize bulaşmadan ev, araba ve işyeri sahibi olma fırsatını elde etmiştir. Bu imkanı veren şirketlerin çalışma prensipleri içerisinde tasarruf fon havuzunun önemli bir yeri bulunur. Tasarruf finansman şirketi bünyesinde birikmiş olan tasarrufların ve finansman geri ödemelerinden oluşan tutarların toplamından birtakım maliyetlerin düşülmesinin ardından geriye kalan tutara tasarruf fon havuzu adı verilir. Bu havuz sayesinde tüketicilere ev, araba ve işyeri sahibi olmaları için gerekli olan finansman tutarı sağlanır.

Faizsiz sistemler ile hizmet sunan birçok şirket vardır. Bu şirketler tüketicilerden peşinat istemezler. Ancak, bir kereye mahsus olmak üzere organizasyon ücreti alınır. Organizasyonun sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için bu ücret; satın alınacak ev, araba ve işyerinin tutarına göre hesaplanır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Eminevim Online İşlemler – Eminevim İşube

Read Next

Tasarruf Finansman Şirketleri Hangisi?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =