Şehit Aileleri İçin Faizsiz Konut Kredisi

Son yıllarda yaşanan siyasi sorunlarla beraber artan şehitlerimiz için, konut alımlarında yeni düzenlemeler yapılmıştır. Vatani görevini yaparken şehit düşen askerlerimizin yakınları unutulmamış, onların mağdur olmaması adına Toplu Konut İdaresi desteğiyle faizsiz konut projeleri kapsamında daha fazla yer açılmıştır.

birevim faizsiz ev

Önümüzdeki yıl daha da fazla faizsiz konut kredisinden yararlanan şehit ailelerinin artması beklenmektedir. Faizsiz konut kredisinden yararlanamayan şehit ve gazi ailelerine öncelik tanınmaktadır.

Krediden Kimler Faydalanabilir?

Resmi gazetede yapılan açıklamaya göre şehitler için Toplu Konut Fonu’nda özellikle belirlenen faizsiz konut kredisinden yaralanabileceklerin kapsamı yeni düzenleme ile genişletilmiş. Gazilere, şehitlere ve şehit aile ve yakınlarına yönelik yapılan yeni düzenlemede, Hak Sahipliği Belgesi’ni alan tüm yakınlara faizsiz konut kredisinden yararlanma hakkı tanınmıştır.

Nasıl Başvuru Yapılıyor?

Şehit ailelerine faizsiz konut kredisi uygulamasından yararlanabilmeniz için ilk şart T.C. vatandaşı olmak. Faizsiz konut kredisi başvuruları Ziraat Bankası’na yapılmaktadır. Hak sahipliği belgesi alabilecek yakınlıkta olan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü’ne giderek, hak sahibi olduğunu kanıtlayan belgeyi almak durumundadır. Daha sonra bu belge ile Ziraat Bankası’na başvuru yaparak, faizsiz konut kredisinden yararlanabilmektedir.

Şehit Kredisi ile Kaç Konut Satın Alınabilir?

Toplu Konut Fonu, şehit yakınlarına faizsiz konut kredisi imkânını sunarken, konut sayısında herhangi bir sınır koymamıştır. Alınan bu kredi ile istenilen yerde ve istenilen büyüklükte, bir sayı sınırı olmaksızın konut alabilmektedir.

Ödemeler Nasıl Gerçekleşiyor?

Şehit kredisi almayı düşünen kişilerin bir diğer merak ettiği soru, ödemelerin nasıl yapılacağına ilişkindir. Kredi vadesi borcun bitiş tarihi ile aynıdır. Kredi, hak sahibi tarafından SGK kurumuna ödenmektedir. SGK, konut alma hakkı bulunan ve başvuran kişinin maaşının ¼’ü kadar bir kesinti yapmaktadır. Faizsiz verilen bu kredide, bir defa olmak sureti ile bir miktar dosya masrafı alınmaktadır. Bu masrafın ne kadar olacağını ise, kredi tutarının %1’lik kısmı alınarak hesaplanmaktadır. Verilecek kredinin miktarı ise Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından her yıl belirlenen oranlarla ilişkilidir.

Son dönemlerde Ülkemizde yaşanan vahim terör olaylarında maalesef şehitlerimizin sayısında artış mevcuttur. Devletimiz Şehit ve Gazi yakınlarına bütçelerine katkı sağlamak ve onları ev sahibi yapmak için ciddi manada güzel ve geniş projelere yer vermiştir. 2015 yılı içerisinde 86 bin TL civarında olan faizsiz konut kredisi, 2016 yılında 94 bin TL’yi bulmuştur.

Devlet Teşviği İle Toplu Konut İdaresi (TOKİ)

Resmi Gazete de belirtildiği şartları taşıyan Şehit yakınlarına faizsiz kredi uygulamasına geçilmiş ve bu anlamda sadece bir defaya mahsus kredi tutarının sadece %1 lik kısmı için dosya masrafı alınarak kredi işlemleri yapılmaya devam etmektedir. Özellikle devletin finanse ettiği Toplu konut idaresi tarafından ve Ziraat Bankası ile yapılan ortak bir çalışma ile gerçekleştirilmektedir.

Yeni inşa edilecek konutlar ve/veya mevcutta bir arsası olan şehit ailelerine verilecek nakit desteği ile ev sahibi olmasına destek verilmektedir. Kredi miktarı her yıl değişkenlik gösterebilecektir. İlgili kredi miktarı her yıl Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından belirlenmektedir. Kredi imkanından yararlanamayan şehit ailelerinin haklarına bir sonraki yıl öncelik tanınmaktadır.

Başvuru Şartları Nelerdir?

– T.C. Vatandaşı olmak
– Kredi istek dilekçesi
– Hak Sahibinin T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi
– SGK tarafından verilecek olan Hak sahipliğini ispatlayan belge (Hak sahipliği belgesi alabilecek yakınlıkta olan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü’ne giderek, hak sahibi olduğunu kanıtlayan belgeyi almak durumundadır. Daha sonra bu belge ile Ziraat Bankası’na başvuru yaparak, faizsiz konut kredisinden yararlanabilmektedir)
– Konuta ilişkin tapu senedi veya örneği

Başvurular belgeler ile Ziraat Bankasına yapılır.

Kredi Nasıl Geri Ödenir?

Resmi Gazete’de yer alan yönetmeliğe göre; Kredinin hak sahibince geri ödenmesi kurumca, hak sahibinin her türlü tazminatlar dahil olarak almakta olduğu maaşının 1/4’ü oranında kesilmek suretiyle yapılır. Maaş bağlanan çocuklarına müşterek kredi açılmışsa, her birinin her türlü tazminatları da dâhil olarak almakta oldukları maaşlarının1/4’ü oranında ayrı ayrı kesilir.

Maaş bağlanmamış ya da maaşı kesilmiş müşterek kredi açılmış çocukların geri ödemelerinde ise, geri ödemelerin başladığı tarihte maaşa bağlanmış çocukların geri ödemeye esas olarak tahsil edilen maaşının ¼’ünün %25 fazlası aylık taksit kabul edilir ve borç bitene kadar hak sahibi çocuk tarafından bankaya yatırılır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Veriyor?

Read Next

İfrazlı Arsa Ne Demek?

6 Comments

  • Şehit aileleri için çok iyi bir fırsat olacaktır. Şehitlerimize tekrardan Allah’tan rahmet diliyorum

  • Ülkemiz için canını feda eden şehitlerimizin ailelerine böyle güzel bir girişim olması çok güzel bir şey

  • Ülkemiz için canını feda eden şehitlerimizin ailelerine böyle şeyler yapılması gurur verici

  • Ziraat Bankasını böyle güzel bir girişimde bulunduğunu tebrik ediyorum, şehit ailelerine diğer bankalardan benzer fırsatlar sunmalarını beklerim.

  • Şehit ailelerine daha fazla seçenek sunulmasını ümit ediyorum, bu hareketi için de ziraat bankası gönlümde büyük yer kazandı açıkçası

  • Şehit ailelerine devletimizin bankası olarak böyle seçenek sunmaları çok güzel, keşke diğer bankalarda bir şeyler yapsalar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − five =