xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Mersis No Nedir?

Hayatımızda son 20 yılda birçok şey değişti. Her şey değişmeye devam ediyor. E-fatura sistemi de bunlardan biridir. Peki, e-fatura ile Mersis numarasının ne ilgisi var. Yeni e- fatura döneminde fatura numarası yerine basitçe vergi numarası, şube numarası formatında olan numaraya verilen isimdir.

birevim-reklam

16 haneli olan numara   limited ve anonim şirketler için 0 ile başlamaktadır. Şahıs işletmelerinde ise şirket sahibinin TC kimlik numarası ile başlamaktadır.

Merkezi sicil kayıt sistemini kısaltılmış hali olan Mersis,  Sms mesajlarında karşımıza çıkıyor. Peki, Mersis numarası nereden sorgulanır?

Mersis No Nereden Sorgulanır?

Şirketinizin Mersis numarasını biliyor musunuz? Hayır mı? Öyle ise ilk etapta Mersis. gumrukticaret. gov. tr’ye kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıt işlemi bittikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz.  Ardından sağ bölümde bulunan “şirket sorgulama” bağlantısına tıklayın. Açılan sayfada “Firma Arama” bağlantısını göreceksiniz. Tıklayın ve açılan sayfada sorgulama yapmak için size seçenekler sunulacaktır.

Her birini doldurmak zorunda değilsiniz. Sadece ticaret sicil numaranızı yazarak ve bağlı bulunduğunuz ticaret sicil müdürlüğünü seçerek arama yapmanız mümkün! Unvan ile sorgulama yapabiliyorsanız, büyük harfler ile unvanın tamamını yazmanız gerekiyor.

Kayıt işlemi bu kadar kolay birkaç işlemden oluşuyor. Bakanlığın internet sitesi üzerinden şirketinizin sicil numarasını kullanarak kayıt işlemlerinize başlamanız kolay! Sisteme giriş yaptıktan sonra Mersis numara sorgulama işlemi için bazı bilgilere ihtiyacınız olduğundan bahsettik. Aşağıda biraz daha açık şekilde yazıyoruz.

  • Şirketin unvanı,
  • Şirketin ticaret sicil numarası,
  • Şirketin türü,
  • Şirketin vergi numara

Online işlemler dünyasında hem devlet güvencesinde hem de zaman tasarrufu sağlayan sistemin avantajlarına yer vermek istiyoruz.  Ticaret yapanlar için büyük kolaylık olan sisteminin işte faydaları;

Mersis Neden Avantajlıdır?

Yazının başında hayatımızdaki değişikliklerden bahsetmiştik, peki bu değişikliklerin bizlere faydası nedir?  Mersis numarasının avantajı ve hayatımızı kolaylaştırma tarafında faydaları nelerdir?  Mersis numarası sistemi ile ticari hayatta güven tazelemesi sağlanmıştır. Bilgiler düzenli ve doğru şekilde tutulduğundan denetleme ile ilgili işlemler açısından büyük avantajlara sahiptir.

Güven tarafının yanı sıra büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor. Dakikalar içerisinde firmayı denetlemeniz mümkündür.

birevim-sabit-reklam
Önceki

Gökçeada’da Yaşamak ve İş Kurmak İçin 4 Neden

Sonraki

Kira Stopajı Nedir?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir