Mantolama Nedir?

Betonarme kirişlerin güçlendirilmesi, tasarım hataları, yetersiz beton üretimi, kötü yürütme süreçleri, depremden kaynaklanan hasarlar, çarpışmalar, yangın, patlamalar ve yapının işlevselliğinde değişiklikler içeren durumlar vb. Betonarme güçlendirilmesine ve mantolama ihtiyacı duyurmaktadır.

birevim faizsiz ev

Mantolama Çeşitleri; İç Cephe Mantolama ve Dış Cephe Mantolama olarak ikiye ayrılır.

Dış Cephe Mantolama Nedir?

Dış cephe mantolama adından da belli olduğu gibi binanın dış cephe mantolamasıdır. Özellikle bu mantolama ısının korunması açısından çokça tercih edilen bir yöntemdir. Binanın ömrünü uzattığı da bilinmektedir. Hem insan ömrünü uzatması hem de binanın dayanıklılığını artırması açısından her bina için önerilmektedir.

Mantolama işlemleri için yalıtım levhaları kullanılır, bunlar EPS, XPS, Karbonlu EPS, Taşyünü ısı vb.

İç Cephe Mantolama Nedir?

Genellikle çok yüksek yani çok katlı binalarda kullanılan iç cephe mantolama daire sahipleri tarafından uygulanabilen bir yöntemdir.  Dış cephe kaplama gibi elbette binanın yaşını uzatır. Dış cephede olduğu gibi ısı yalıtım mantolama malzemeleri kullanılır. Daha sonra ise boyanır ve kaplama üstüne alçıpan uygulanır. Daha sonra boyanarak, kaplama üzerinde alçıpan uygulamasının yapıldığı çeşitleri de vardır. Mantolama işlemleri için yalıtım levhaları kullanılır, bunlar EPS, XPS, Karbonlu EPS, ısı yalıtım levhaları vb.

Mantolama Fiyatları Nelerdir?

Binanın ihtiyacına ve binanın sahiplerinin isteklerine göre şekillenerek projelendirilir. Levha kalınlığından levhalarının cinslerine kadar birçok şey fiyatı etkiler.  Tasarruf oranı doğrultusunda beklenen en iyi sonucu almak için uzman başvurmanız gerekir.  Mantolama bütçenizi etkileyecek belli başlı başlıklar şunlardır; Bina Sayısı, Bina Kat Sayısı, Bina Metrekaresi, Balkon Sayıları ve tipi gibi.  Ve elbette iç mantolama bütçesinde odaların metrekaresinden oda sayısına kadar birçok faktör bütçeyi etkiler.

Mantolama fiyatlarını belirlemek için uzman bir ekip çağırarak görüşebilir ve proje bütçesi isteyebilirsiniz.  Bu binanızın yaşını uzatır ve elbette uzun süreli bir yatırımdır. Mantolama hakkında çeşitleri ve fiyat analizi ile ilgili bilgi aktarmaya çalıştık. %40 varan enerji tasarrufu ile binanızın enerji belgesini de etkileyecektir.

Mantolama Malzemeleri Özellikleri

  • Ekonomiktir,
  • Isı yalıtımı özelliği yüksektir.
  • Sudan ve nemden etkilenmez,
  • Esnektir, çatlama yapmaz
birevim faizsiz ev

Read Previous

Öğrenciler İçin En Uygun Ev Nasıl Bulunur?

Read Next

Gökçeada’da Yaşamak ve İş Kurmak İçin 4 Neden

5 Comments

  • Mantolama kış sezonu gelince daha da çok önemli oluyor açıkçası 🙂

  • Mantolama eski binalar için gerçekten gerekli bir şey

  • Mantolama gerçekten bazı yapılar için çok büyük önem taşıyor

  • Mantolama bir ev için gerçekten çok önemli ısı yalıtımı için çok faydalı oluyor

  • Mantolama binalar için gerçekten çok önemli, ısı yalıtımı için hele çok önemli

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 12 =