Kuveyt Türk Gerçekten Faizsiz mi?

Kuveyt Türk ülkemizde katılım bankası olarak hizmet veren kuruluşlardan birisidir. Yabancı sermayeli olarak kurulan bu banka yapı olarak bilinen birçok bankanın aksi şekilde hizmet vermektedir. Bu banka katılım bankası olduğu için faizli bir şekilde hizmet etmediğine vurgu yapmaktadır. Birçok insan bu sebepten dolayı, İslami şartlara uygun hareket ettiği için bu bankayı tercih etmektedir.

birevim faizsiz ev

Ancak bu olayı tam olarak anlamadan hareket etmek doğru değildir. Banka faaliyetlerini iki farklı fon üzerinden yapmaktadır. İsteyenler cari olarak katılım sağlarken, isteyenler katılım yaparak bu bankanın faaliyetlerine dahil olmaktadır. Bu sayede talep edenler mal, hizmet veya peşin olarak satın alım yaparken, isteyenlerde kiralama yaparak hizmet vermektedir. Bankanın faaliyetini en iyi şekilde anlamak için öncelikle katılım bankası hizmetini anlamanız gerekiyor.

Katılım Bankacılığı Nedir?

Katılım bankacılığının ülkemizde ki geçmişi çok eski değildir. Şeriata yani İslami şartlara göre hizmetlerini sunan bir bankacılık sistemidir. Bu sebepten faizsiz bankacılık olarak kabul edilmektedir. Vade farkı olarak hizmetlerden kazanç elde etmektedir. Verdikleri hizmetlere karşılık olarak katılım payı alınmaktadır.

Kredi talebine cevap veriliyor. Ev almak, araba almak veya ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi talebinde bulunulduğunda direkt olarak karşılıksız para vermiyorlar. Ancak belirli bir mal üzerinden kredi desteği sağlıyorlar. Bunun kullanımından dolayı da müşterilerinden katılım payı yani kar payı topluyorlar. Sistemleri bu şekilde işliyor.

Kuveyt Türk Hizmetleri Nelerdir?

Kuveyt Türk ülkemizde katılım bankası denildiğinde ilk akla gelen bankalardan birisidir. Banka normal olan banka havalesi, kasa kiralaması, kıymetli evrak, fatura işlemleri, döviz veya menkul kıymet alım satımı işlemleri banka tarafından yapılıyor. Tüm işlemlerini faizsiz olarak ortalık esasına uyarak yapıyorlar.

Bir kredi talebinde bulunulduğunda buna karşılık olarak bir mal talep ediyorlar. Araç, ev, arsa veya iş yerinin üzerine kredi talebine cevap veriliyor. Bankaya mevduat bulunduran ve bundan kazanç elde edenlerle ortaklık anlaşması imzalıyorlar. Bu sayede para satmak yerine bu parayla alınan ürünleri kiralayarak veya satarak kar elde ediyorlar. Bunu da kar payı olarak müşterilerine veriyorlar.

Bu konuların tüm detayları banka tarafından müşterilerine aktarılıyor. Sizlerde daha fazla bilgi almak ve İslami şartlara göre hizmet veren bu bankayla çalışmak için diğer detayları öğrenebilirsiniz. Tam olarak detaya inildiğinde bir ürün alıp  bir ürün satarak yani ticaret yaparak para kazanmıyorlar. Kimileri için bunun tam bir şeriat bankası olduğunu söylemek doğru olmamaktadır.

Ancak günümüzde ki bankacılık faaliyetlerine bakarak, daha yumuşak bir bankacılık faaliyetleri yaptıklarını söylemek mümkün olacaktır. Faizli hesaplara para aktarmıyor veya istenilen ürünleri faize göre belirleyerek sunmadıklarını iddia ediyorlar. Sadece bu banka değil diğer faaliyet gösteren tüm katılım bankaları bunun olduğunu ifade ediyor.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Hangi Bankalar Esnafa Faizsiz Kredi Veriyor?

Read Next

Yeni Esnaf Kredi Çekebilir mi?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 18 =