Hangi Bankalar Esnafa Faizsiz Kredi Veriyor?

Esnaflara destek vermek adına Hazine ve Maliye bakanlığından dönemsel olarak krediler çıkarılıyor. Sadece esnaflara ve aralarından belirlenen şartlara sahip olanlara bu kredi sunuluyor. 1 Ocak 2021’de başlatılan ve 31 Aralık 2021 tarihine kadar sunulacak olan kredinin kullanımı için gereken şartlar bulunuyor.

birevim faizsiz ev

Esnafa sıfır faizli kredi bu yıl içerisinde Halkbank tarafından sunulacaktır. Devlet destekli verilen bu kredide belirlenen şartlar içerisinde bulunan binlerce esnaf sıfır faizli krediye başvurarak, sahip olabilme şansına ulaşacaktır.

Faizsiz Esnaf Kredisinde İstenen Şartlar

Faizsiz esnaf kreşini alabilmek için öncelikle Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine kayıt olunması gerekiyor. Burada kaydı olmayan esnaflarsa şartları sağlaması halinde bireysel olarak bankaya giderek başvuru da bulunma şansına sahip oluyor.

  • Esnaf ve sanatkar olarak çalışma hayatında bulunmak,
  • Faaliyetini yaptığı gölde de ki kooperatife üye olmak,
  • Sicil kaydının olması,
  • Birden fazla esnaf ve sanatkarlar kooperatifine üye olması gerekiyor.

Faizsiz krediden yararlanacak esnafların belirli şartları sağlaması gerekiyor. Bu şartları sağlamayan esnaflara sıfır faizli kredi imkanı sunulmayacaktır. Bu konuda dikkat ederek hareket edilmelidir.

Ustalık belgesine sahip olması gereken alanda faaliyet olan esnafların bu belgeye sahip olması gerekiyor. Ülkemizde uzun süredir yapılan ve son yıllarda giderek çalışan esnaf sayısı azalan meslek kollarında faaliyet gösteriyor olmak. Bakanlık tarafından bu meslek kolları bakır işletmeciliği, bastonculuk, ahşap oyma işleri, oltu ve lüle taşı, semercilik, sedef kakma, yazmacılık, yemenicilik, oyacılık, yorgancılık olarak belirlenmiştir.

Ayrıca bu krediyi 18 ile 30 yaş aralığında olan, genç girişimci olarak kabul eden insanlarda kullanabilecektir. Genç girişimcilere sıfır faizli kredi imkanı 100 bin TL’ye kadar kullanma imkanı sağlanmaktadır.

Faizsiz Esnaf Kredisine Başvururken İstenen Evraklar

Esnaflar tarafından sağlanan bu krediyi almak isteyenler öncelikle başvuru sırasında onlardan istenen evrakları sağlamalıdır. Yukarıda belirtmiş olduğu kredi şartlarını sağlayan esnaflar aşağıda ki belgeleri sağlayarak başvurularını gerçekleştirme şansına sahiptir.

  • Kimlik fotokopisi,
  • Esnaf sicil gazetesi,
  • Oda kayıt belgesi
  • Vergi levhası fotokopisi

Bu dört belge ile tüm esnaflar en yakın Halkbank şubesine giderek başvurusunu gerçekleştirme şansına sahiptir. Talep edilen krediyi geliri sağlamayan esnaflardan banka tarafından kefil talep edilebileceği gibi aynı zamanda tabu gibi ek belgelerde talep edilebilmektedir.

Gerekli evraklar ile banka şubesine giderek başvuru yapıldıktan sonra kredi talebi incelenmeye başlanacaktır. Bunun için 15 günlük süre sınırı koyulmuştur. Bu başvuru kabul edildikten sonra kredi işlemleri için banka şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Esnaf olanların bu yıl yaşanan pandemi sebebiyle zor şartlar içerisinde olması ve faaliyetlerine aralıksız bir şekilde devam edebilmeleri için bu kredi imkanı büyük önem taşımaktadır. Uzun vadeli olması, rahat ödeme koşullarına sahip olunması ve ayrıca sıfır faizli olması bu krediyi daha da önemli hale getirmektedir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Halkbank Esnaf Kredisi Devam Ediyor mu?

Read Next

Kuveyt Türk Gerçekten Faizsiz mi?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =