Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Bankalar, konut kredisi vermeden önce gelirinizi ve kimlik bilgilerinizi doğrulamak için bazı belgeler istemektedir. Her bankanın isteyeceği belge farklılık göstermektedir.

birevim faizsiz ev

Konut Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Öncelikle, evin miktarının hepsini kredi olarak alamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Bankalar tarafından, Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı firmalar aracılığıyla konutunuz ekspertiz edilir.  Ekspertiz ücretini banka sizden tahsil eder. Lisanslı firma personelleri tarafından ekspertiz edilen konut için kredi miktarı belirlenir. Bankalar genellikle miktarın %20’sini peşin olarak vermektedirler. Kredi başvurusunda sadece sizin kredi notunuz önemli olmayacaktır. Sizin yanınızda alacağınız evin, bazı şartları karşılaması gerekmektedir.

Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Konut kredisi için gereken belgeler gelirinize göre farklılık göstermektedir. Maaşlı bir çalışan iseniz, bankalar genel olarak şu belgeleri istemektedir:

– Tapu, nüfus cüzdanı, 4A / 4C hizmet dökümü, güncel maaş bordrosu.

Şahıs firması sahibiyseniz; tapu, vergi levhası, nüfus cüzdanı, Gelir Vergisi Beyannamesi bankalar tarafından istenmektedir.
Tüzel firma ortağı veya sahibiyseniz; tapu, nüfus cüzdanı, firmaya ait vergi levhası, firmaya ait ticaret sicil belgesi bankalar tarafından istenmektedir.

Bu liste genel olarak oluşturulmuştur ve her bankanın isteyeceği belgeler farklılık gösterebilmektedir.

Konut Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir ?

Konut kredisine başvuru yapabilmeniz için, 18 yaşını doldurmuş olmanız ve bir geliriniz olması gerekmektedir. En azından belgeleyebileceğiniz bir gelirinizin olması gerekmektedir. Konut kredisi alabilmeniz için bankalar tarafından istenen zorunlu belgeler vardır. Bunlar; ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı ve gelirinizi gösteren bir belgedir. Kazancınıza göre göstermeniz gereken belgeler vardır.

Özel sektör çalışanları: SGK dökümü, nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi, tapu fotokopisi ve iş yeri imza sirküsü bankalar tarafından özel sektörde çalışanlar için istenmektedir.
Emekliler: Tapu fotokopisi, emekli aylık dökümü ve ikamegah belgesi emeklilerden istenmektedir.
Kamu çalışanları: Maaş bordrosu, tapu fotokopisi, ikametgah belgesi memurlardan istenmektedir.
İş yeri sahipleri: İmza sirküleri, gelir ve bilanço tablosu, güncel vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, tapu fotokopisi ve oda kayıt belgesi banka tarafından istenmektedir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Evin Krediye Konu Değeri Nasıl Belirlenir?

Read Next

Aciz Vesikası Nedir ve Nasıl Alınır?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − fourteen =