Evin Krediye Konu Değeri Nasıl Belirlenir?

Birçok vatandaş satın alacağı evin krediye konu değerinin nasıl belirlendiğini merak etmektedir. Ev almak için bir ev belirlediniz ancak bu evin gerçek değerinin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Bu noktada birçok kişi evi gerçek değerinden yükseğe mi yoksa daha uyguna mı aldığını merak etmektedir. Bu sebeple ev satın alırken en çok merak edilen konulardan birisi evin gerçek değerinin ne kadar olduğudur. Bunu belirlemenin birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır.

birevim faizsiz ev

Aylık Kira Gelirine Göre Bedelinin Belirlenmesi

En basit ama en gerçekçi ev değeri belirleme yöntemlerinden birisi kira gelirine göre değer belirlemektir. Normalde bir varlığın fiyatı, varlığın ileriki yıllarda sahibine kazandıracağı paranın bugünkü değeri şeklinde hesaplanmaktadır. Evin kira değerinin belirli oranlarda artışla ileri ki yıllarda sahibine kazandıracağı para, evin değerini belirlemede en etkili yöntemdir. Bu cümlemizi daha somut bir şekilde ifade edecek olursak, kira bedeli yüksek bir evin değeri daha yüksek olmaktadır. Buna mukabil kira bedeli düşük olan bir evin değeri de aynı oranda düşük olmaktadır.

Ülkemizde evlerin ortalama değeri 214 aylık kira değeri üzerinden belirlenmektedir. Bu değer İstanbul için ise 212 ay olmaktadır. Kısaca ülkemizde bir ev yatırımının geri dönüş süresi ortalama 18 yıl olarak hesaplanmıştır. Burada önemli olan nokta çok yüksek değerli evlerde bu çarpan otomatik olarak artabilmektedir. Kısaca yapılan yatırımın geri dönüş süresi uzayabilmektedir. Özellikle satın alınacak olan evin değeri milyonları bulduğunda geri dönüş süresi 30-40 yılı bulabilmektedir.

Ancak genel kabul gören süre ise işyerleri için 12-14 yıl olurken, konutlar için 18-20 yıl olmaktadır. Eğer satın alacağınız evin kira bedeli 1.000 TL ise, bu evin piyasa değeri 1.000*214=214.000 TL olmaktadır.

Konum ve Özellikleri Kıyaslanarak Fiyat Belirlenmesi

Halk arasında en çok kullanılan yöntemlerden olan bu yöntem aslında tek başına yeterli olmamaktadır. Evin fiyatını belirlemede konumu en önemli etkenlerden bir tanesidir. Sadece bırakın ilçeyi bazen mahalle hatta sokağı bile fiyat belirleme de oldukça etkili olabilmektedir. Satın alacağınız ev ile aynı konumda ve benzer özellikte olan evleri emlak sitelerinden araştırarak fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Böylece evin ortalama değerini belirlemiş olursunuz.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Ev Kredisi Masrafları Nelerdir?

Read Next

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

5 Comments

  • Bedelin kira bedelinin ay çarpına göre olduğunu bilmiyordum teşekkürler

  • Güzel bir anlatım olmuş çok teşekkürler 🙂

  • Hep merak etmiştim evlerin fiyatları nasıl belirlenir diye, ben çevreme göre tahmini fiyatlar söylüyordum ama asıl gerçek başkaymış 🙂

  • Ev fiyatlarının belirlenmesinde kira oranını yüksek belirleyip evini yüksekten satmaya çalışan çok büyük bir kitle var ülkemizde

  • Evin değerinin belirlenmesi gerçekten çok farklı etkenlere bağlı bir durum, bulunduğunuz yer, kirası vb etkenler 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + two =