Faizsiz Ev Alma İmkanı Var Mıdır?

faizsiz-ev-alma

Yüksek faizlerin olduğu bu dönemde ev almak aslında hepimizin hayalidir. Bankaların vermiş olduğu yüksek faizli krediler sebebiyle faizsiz ev kredisi kullanmak hayalden öteye geçemiyor bazen. Yüksek faizli kredilere o kadar alıştık ki bu durumu bile hiç sorgulamaz olduk. Çok nadir de olsa zaman zaman bazı sorulara tanık oluyoruz. Faizsiz ev almak mümkün mü? Faizsiz ev alma imkanı var mıdır?

faizsiz-konut-alma
faizsiz-konut-alma

Türkiye’de ev sahibi olma yöntemlerine baktığımızda karşımıza farklı seçenekler çıkıyor. Bu seçenekleri konut kredisi, peşin ödeme, proje konutları, müteahhit yoluyla ev sahibi olma gibi sıralayabiliriz. Eğer bir birikimimiz yok ise bu seçenekleri değerlendirirken önceliğimiz şüphesiz ki faizsiz olan seçenekler olacaktır. Çünkü ev kredisi kullanarak peşinatsız uygun ev alsak bile bunun maliyeti yine fazla olacaktır. Elimizde peşinat bulunmadığı için evin toplam maliyetinin yüzde 75’i oranında bir ücret ödememiz gerekecek. Bu sebeple hangi yöntemin bizim için avantajlı olduğunu gelir-gider dengemize bakarak karar verebiliriz.

Faizsiz ev almak istediğimizde bu yöntemi uygulayan birkaç firma karşımıza çıkmakta. Bunları değerlendirerek bizim için uygun olanı seçebiliriz. Tüm bunlara ek olarak devlet de ev sahibi olacaklara yeni bir uygulama başlattı. Konut sahibi olmak isteyen kişiler bankada konut hesabı açtırarak bu hesaba 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmaları halinde 15 bin TL’ye kadar devlet katkısı alabilecek.

Bir sonraki yazımızda devlet desteğinin ayrıntılarını bulabilirsiniz.

Önceki

Faizsiz Nasıl Ev Alanır ve Yöntemleri?

Sonraki

Konut Edinmede Devlet Desteği

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir