Nasıl Faiz Ödemeden Ev Alınır?

Yüksek faizli konut kredileri ev almak isteyen kişilerin ev sahibi olma hayallerini erteleten ve korkutan bir faktördür. Evin değerini neredeyse yarısı kadar daha arttıran faizli ödemeler insanların hem bütçesine zarar, veren hem de yaptıkları yatırımı zarara sokan bir faktördür. Yüksek faizsiz rakamlı faiz ödemelerinin insanları yatırım yapmaktan vazgeçirmesi üzerine çeşitli konut kampanyaları yapılarak insanlar yatırıma yönlendirilmektedir. Faizsiz ev alma seçenekleri şunlardır:

birevim faizsiz ev

Toplu konutlar

Toplu konut projeleri faiz ödemeden ev sahibi olmak isteyen kişilerin en çok başvurduğu konutlarıdır. Hem devlet destekli hem de özel sektör tarafından yapılan toplu konutlar kişilere faizsiz ev almak için olanak sağlar. Ödemeler evin mevcut oranı üzerinden taksitlere bölünerek yapılır. Peşin yapılan ödemelerde indirimler uygulanır ve daha da karlı bir yatırım yapmanız sağlanır. Devlet destekli proje olan Toki toplu konutları, özellikle orta gelir düzeyindeki kişileri ev sahibi yapan ve ödeme seçenekleri de gene orta bir gelir düzeyine göre ayarlanıp, faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak için imkân sağlar. Genellikle tüm toplu konut projelerinde bu ödeme yöntemi kullanılır ve kişiler hem yatırıma yönlendirilip ülke ekonomisinin canlanması sağlanır, hem de ev sahibi olma hayalleri gerçek olur.

Kooperatifler

Konut kooperatifleri faizsiz ev sahibi olmak için çok uygun koşullar sağlamaktadırlar. Sözleşmede belirtilen tarihlerde yapılan ödemelerle bütçenizi zorlamadan kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz. Peşin ödemelerde yapılan ödemelerle bütçenizden kar edebilir, istediğiniz evi daha da uygun fiyatlarla alabilirsiniz. Kooperatif ödemelerinde genellikle faiz oranı uygulanmaz. Sadece geciken ödemelerde gecikme faizi uygulanır.

Faizsiz ev kredisi veren bankalar

Bazı özel bankalar ve devlet bankaları faizsiz konut kredileri vererek ekonomiyi canlandırmayı hedeflemektedirler. Bankaların itibarını ve tercih edilirliğini arttırmak için yapılan bu kredi kampanyaları, çeşitli dönemlerde yapılabildiği gibi, bazı özel müşterilere de yapılmaktadır. Faizsiz kredi kullanmak isteyen kişilerde aranan özellikler bankalarca belirlenmiştir. Bu özelliklerin en başında yüksek kredi notu gelmektedir.

Kişilerin gelir düzeyi ve ödeme garantileri de kriterler arasında yer almaktadır. Geçmişten gelen temiz bir vergi sicili de özellikle devlet bankalarının aradığı en önemli kriterler arasında yer alır. Bu özellikler sağlandığı takdirde bankalardan faizsiz kredi kullanılabilmektedir. Diğer kredilere oranlar geri ödeme süreleri çok daha kısadır. Bir kaç eşit taksitte ödenen faizsiz krediler ile konut yatırımı yapılabilmektedir.

Bu seçeneklerin dışında faiz ödemesi olmayan başka alternatiflerde mevcuttur. Özellikle kooperatifler bu konuda ev sahibi olmak isteyen kişilere oldukça yardımcı olmaktadır. Ödemeler kooperatif sözleşmesinde belirtilen taksitlerde ve faizsiz olarak yapılmaktadır.

Faizsiz Finans Firmaları

Uzun yıllardan hizmet veren firmalar sayesinde Türkiye’nin istediğiniz yerinden ev sahibi olabiliyorsunuz. Yapmanız gereken sadece firmalara başvuru yapıp çekilişlere katılmaktadır. Firmalar sizden sadece alacağınız evin tutarına göre %10 çalışma bedeli almaktadır. Örnek vermek gerekirse 300.000 TL’lik bir ev için ödemeniz gereken tutar 30.000 TL’dir. Bu sayede eviniz toplam ödemeleri bittiğinde sadece 330.000 TL ödeme yapmış oluyorsunuz. Bu nedenle bankaların verdiği konut kredilerine göre çok avantajlıdır. Bu firmalardan faydalanmak veya bilgi almak isterseniz aşağıdaki formu doldurmanız yeterlidir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Ev Almak İçin Faizsiz Seçenekleri Değerlendirebilirsiniz

Read Next

Faizsiz Ev Almak Mümkün Mü?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 7 =