Nasıl Faiz Ödemeden Ev Alınır?

Yüksek faizli konut kredileri ev almak isteyen kişilerin ev sahibi olma hayallerini erteleten ve korkutan bir faktördür. Evin değerini neredeyse yarısı kadar daha arttıran faizli ödemeler insanların hem bütçesine zarar, veren hem de yaptıkları yatırımı zarara sokan bir faktördür. Yüksek faizsiz rakamlı faiz ödemelerinin insanları yatırım yapmaktan vazgeçirmesi üzerine çeşitli konut kampanyaları yapılarak insanlar yatırıma yönlendirilmektedir. Faizsiz ev alma seçenekleri şunlardır:

– Toplu konutlar:

Toplu konut projeleri faiz ödemeden ev sahibi olmak isteyen kişilerin en çok başvurduğu konutlarıdır. Hem devlet destekli hem de özel sektör tarafından yapılan toplu konutlar kişilere faizsiz ev almak için olanak sağlar. Ödemeler evin mevcut oranı üzerinden taksitlere bölünerek yapılır. Peşin yapılan ödemelerde indirimler uygulanır ve daha da karlı bir yatırım yapmanız sağlanır. Devlet destekli proje olan Toki toplu konutları, özellikle orta gelir düzeyindeki kişileri ev sahibi yapan ve ödeme seçenekleri de gene orta bir gelir düzeyine göre ayarlanıp, faizsiz kira öder gibi ev sahibi olmak için imkân sağlar. Genellikle tüm toplu konut projelerinde bu ödeme yöntemi kullanılır ve kişiler hem yatırıma yönlendirilip ülke ekonomisinin canlanması sağlanır, hem de ev sahibi olma hayalleri gerçek olur.

– Faizsiz ev kredisi veren bankalar:

Bazı özel bankalar ve devlet bankaları faizsiz konut kredileri vererek ekonomiyi canlandırmayı hedeflemektedirler. Bankaların itibarını ve tercih edilirliğini arttırmak için yapılan bu kredi kampanyaları, çeşitli dönemlerde yapılabildiği gibi, bazı özel müşterilere de yapılmaktadır. Faizsiz kredi kullanmak isteyen kişilerde aranan özellikler bankalarca belirlenmiştir. Bu özelliklerin en başında yüksek kredi notu gelmektedir.

Kişilerin gelir düzeyi ve ödeme garantileri de kriterler arasında yer almaktadır. Geçmişten gelen temiz bir vergi sicili de özellikle devlet bankalarının aradığı en önemli kriterler arasında yer alır. Bu özellikler sağlandığı takdirde bankalardan faizsiz kredi kullanılabilmektedir. Diğer kredilere oranlar geri ödeme süreleri çok daha kısadır. Bir kaç eşit taksitte ödenen faizsiz krediler ile konut yatırımı yapılabilmektedir.

Bu seçeneklerin dışında faiz ödemesi olmayan başka alternatiflerde mevcuttur. Özellikle kooperatifler bu konuda ev sahibi olmak isteyen kişilere oldukça yardımcı olmaktadır. Ödemeler kooperatif sözleşmesinde belirtilen taksitlerde ve faizsiz olarak yapılmaktadır.

Önceki

Ev Alırken Faiz Ödemeyin!

Sonraki

Ev Alırken Faiz Ödeme Derdine Son

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir