Konut Edinmede Devlet Desteği

Devlet destekli kredi

Ev sahibi olmak hemen hemen herkesin hayalidir. Hayallerimizi gerçekleştirmek ise attığımız adımlara bağlıdır. Doğru adımlarla ilerlediğimiz takdirde hayallerimizin gerçekleşmemesi için hiçbir nedenimiz kalmaz. Bir önceki yazımızda faizsiz ev alma yöntemleri konusunda bilgi vermiştik.

birevim faizsiz ev

Konut piyasasındaki canlılığı artırmak içinse devlet ile bankalar yeni bir proje geliştirdi. Bu proje ilk kez ev sahibi olmak isteyen Türk vatandaşları için bir fırsat. Bu fırsatın en cazip kısmı hesap açtırmak için herhangi bir yaş sınırının bulunmaması. Konut sahibi olmak isteyen herkes açtırdıkları hesaba aylık ödeme yapabilecekleri gibi 3 aylık ödeme de yapabilirler. Burada dikkat etmemiz gereken husus düzenli olarak 36 ay birikim yapmamız gerektiğidir. Yani 3 yıl boyunca birikim yaptığımız tutarın yüzde 20’si devlet tarafından hibe kredi olarak verilecek. Bu tutar azami 15 bin TL’yi geçemeyecek. Devlet desteği almaya karar verdiğimizde ödeme planımızı iyi hesaplayıp ona göre bir periyot seçmeliyiz.

Aylık veya 3 aylık periyotlar şeklinde… Yaptığımız birikimin tutarı en az 250 TL en çok ise 2.500 TL olmalı. 6 ay boyunca düzenli ödediğimiz takdirde konut için başvurumuzu yapabiliriz. Devlet destekli konut kredisi için bazı belgeler istenmekte. Bu belgeler; kimlik, gelir belgesi, eğer banka müşterisi değilseniz ikametgah belgesi veya son iki aya ait doğalgaz, telefon, elektrik faturalarından herhangi biri, almak istediğiniz konuta ait tapu ve kat irtifakı. Devlet katkısı almak istediğinizde bu belgeler ile birlikte yurt içi katılım bankaları veya mevduat bankalarına giderek konut hesabınızı açtırabilirsiniz. Peşinatsız faizsiz ev hayali kuran herkes bu fırsatı değerlendirmeli.

Bu uygulamanın 2016 yılında başlanacağı düşünüldüğünde ve 3 yıllık bir birikim sonunda katkı kredisini alacağımızı hesaba katarsak bu tutar en erken elimize 2019 yılında geçecek. Bu sebeple elimizi çabuk tutmakta fayda var.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Faizsiz Ev Almak Mümkün Mü?

Read Next

Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş İçin Gerekli Belgeler

One Comment

  • Devlet bir çok sektörü desteklemektedir. Desteklediği
    sektörler için de belli oranlarda hibe yani geri
    ödemesiz kredi vermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 13 =