Faizsiz Ev Almak Mümkün Mü?

Faizsiz ev almak günümüz konut sektöründe her ne kadar bazı müteahhit ve inşaat firmalarının özel çaba ve çalışmaları ile mümkün olsa da birçok konut sahibi veya konut üreticisi firmanın alıcılarını banka kredilerine bulaştırmadan, bazı özel imkânlar sunarak faizsiz olarak ev sahibi yapmak gibi bir çalışma veya çaba içine girmemektedirler.

birevim faizsiz ev

İnşaat firmaları veya konut satan emlak veya komisyoncuların birçoğu işini sağlam yapmak, almak istediği parayı kesintisiz ve tek seferde garantili olarak alabilmek için müşterilerini konut kredisi kullanmak zorunda bırakmaktadırlar. Ev veya konut alacak parası olmayan müşterilerinin mecbur kalarak bankalara başvurarak konut kredisi kullanmak zorunda kalması büyük faiz yükünün altına girmesine de sebep olmaktadır.

Bu gereksiz ve sebepsiz yere faizsiz ev kredisi ödeyerek güçlerini kısıtlamakta olduğu gibi uzun vadelerde başka ürün almasının da önüne geçmekte aynı zamanda kendi hayatlarını da büyük kısıtlamalarla sürdürmelerine neden olmaktadır. Bankaların her ne kadar konut kredilerinde zaman zaman yaptıkları indirimler söz konusu olsa da bu indirimler uzun vadelerde yine aşırı tutarların biriktiği faizli ödemeler anlamına gelmektedir.

Konut Fiyatları Neden Sürekli Yükselmektedir?

Türkiye’de konut sektörü her dönem çok fazla sözü edilen ve birçok sektörden çok daha fazla hareketliliğin yaşandığı bir sektördür. Konut sektörünün çarkları devir teslim işlemleri ile döndüğü gibi yeni yapılan ve inşaat halindeki yapı ve binaların, evlerin alım satımı ile de bu çarklar dönmektedir. Konut sektörünün çarkları her ne kadar hızlı dönüyorsa da bu çarkları bu kadar hızlı dönmesinin oldukça ağır bedelleri bulunmaktadır. Bu bedellerin oluşmasının nedeni sektörde alım satımı yapılan ürünlerin birim fiyatının oldukça yüksek olması ile yeni yapılan inşaat ve binaların üretim maliyetlerinin oldukça yüksek olmasıdır.

Bu yüksek maliyetler nedeni ile üretilen, yapılan binaların fiyatları da oldukça yüksek olmaktadır. Üretici müteahhit firmaların katlandıkları maliyetler ile bu maliyetlere ek olarak belirlenen kâr yüzdeleri konutların fiyatlarını daha da arttırmaktadır. Konutların yapımında katlanılan maliyetlerin enflasyon ve inşaat malzemelerine gelen zamların etkisi ile sürekli artıyor olması ile konutların farklı sektörlerden etkilenerek değerlerinin yükselmesi nedeniyle değerleri sürekli yükselmektedir.

Ev Kredisinde Faiz Ödemeyin

Ev alırken farklı kredi imkânlarını değerlendirerek daha kolay bir şekilde faizsiz ev alma imkânı yakalayabilirsiniz. Faiz kullanmadan ev almak isteyen insanların sayısı oldukça artmaya başladı. Bu şekilde artış gösteren faizsiz ev alma isteklerini değerlendiren devlette bu konuda vatandaşlara her türlü imkânı sağlayarak ev sahibi olmalarına destek olmaktadır. Memurlara almak istedikleri evin yüzde 75’ine kadar kredi imkânı sunan bankalar ödemeler konusunda da birçok desteği göstermektedir. Memurların çektikleri kredilerde ödeme koşulları olarak oldukça uygun şartlar konulmuştur. Memurun maaşından aylık olarak rutin kesilecek belirli taksitlerle ödeme imkânı veren devlet memurunun yaşam kalitesini düşürmeden ev sahibi olmalarını sağlamaktadır.

Toplu Konutlardan Yararlanın

Toplu konutlarda insanlara her türlü ev alma imkânı sağlanmaktadır. Faiz ödemeden kira öder gibi sahip olacağınız evlerde hayat boyu huzurla yaşama imkânınız olacaktır. Belirli şartlarda verilen bu evler her zaman sizlerin ödeme gücünüze göre belirlenmektedir. Farklı büyüklükteki evlerde farklı ödeme taksitleri belirlenmiştir. Uzun yıllar ev kirasına vereceğiniz kiraların boşa gitmesini istemiyorsanız kira öder gibi ev sahibi olacağınız bu evler sayesinde hem ödeme sıkıntısı çekmiyorsunuz hem de rahat bir şekilde ev sahibi oluyorsunuz.

Uzun yıllar sürse de taksitleriniz, evden çıkarılma gibi ya da ödediğiniz paraların boşa gitmesi gibi bir durum bulunmamaktadır. Evlerinizde güvenle uzun yıllar yaşayabilir ve ilerde çocuklarınıza miras olarak bırakabilirsiniz. Taksitlerinizi de ödeme gücünüze göre ayarlayabilirsiniz.

Devletin Kredi Politikası

Devlet halkının yaşam standartlarını yüksek tutabilmek için her bütçe döneminde ev kredisi için belirli miktarda pay ayırmaktadır. Amaç ise her vatandaşın ev sahibi olarak geçim sıkıntısı yaşamamasıdır. Belirli tutarlarda verdiği kredileri faizsiz olarak küçük taksitler halinde geri almaktadır. O yüzden kredi kullanarak ev sahibi olmak sizleri çok fazla yormayacaktır. Kredi kurumlarından kredi almadan faizsiz ev almak istiyorsanız o zaman toplu konutlara normal ev taksiti ödeyerek de ev sahibi olabilirsiniz.

Toplu konutlarda ev sahibi olabilmek için belirli miktarda peşinatınızın olması gerekmektedir. Peşinatınız varsa belirli dönemlerde ödeyeceğiniz kredi taksitleri ile ev sahibi olmanız daha da kolay olacaktır. İster devlet kredisi kullanın isterseniz toplu konutlardan ev alın her halükarda ev sahibi olabileceğiniz birçok imkânınız bulunmaktadır.

Ev Alırken İyice Araştırın!

Faizsiz taksitle ev alma heyecanı asla sizin gözünüzü boyamasın. Piyasada her ne kadar güvenilir ev sahibi varsa bir o kadar da sahtekâr dolandırıcılar var. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için ev sahibinden peşinatı ödemeden önce tapu örneğini isteyerek ilçe tapu müdürlüğünde inceletin. Eğer sonuçlar olumluysa sizce de uygun olan bir anlaşma düzenleyerek imza atabilir ve güvenle evinizde otururken taksitlerinizi ödeyebilirsiniz.

İnşaat sektöründe Türkiye’de özel sektör kadar olmasa da devlette hizmet veriyor. Devlet kampanyalarından yararlanmak için TOKİ konutlarını takip edebilir, oradan ev almak için başvuru şartlarına uyarak girişimde bulunabilirsiniz. Siz isteyin, eviniz olsun!

birevim faizsiz ev

Read Previous

Nasıl Faiz Ödemeden Ev Alınır?

Read Next

Konut Edinmede Devlet Desteği

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − six =