Ev Kredisi Masrafları Nelerdir?

Günümüzde ev almak için kullanılan en yaygın seçeneklerden biri, ev kredisi çekmek olmaya başladı. Konut kredisinin faiz oranlarının yanında konut kredisi dosya masraflarıda fazla olabilmektedir.  En uygun ev kredisini alabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar ve masraflar bulunmaktadır. Bunlar; ev kredisi dosya masrafı, ev kredisi ekspertiz masrafı, hayat sigortası, konut sigortası ve zorunlu deprem sigortasıdır. Bunların yanında ipotek ücretleri, hesap işletim ücreti gibi masraflar da bulunmaktadır.

birevim faizsiz ev

1 – Ev Kredisi Dosya Masrafı

Ev kredisi çekerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ev kredisinin dosya masrafıdır. Ev kredisi için istenen dosya masrafları genelde sabit tutulmaktadır fakat bazı durumlarda çekilecek kredi miktarı üzerinden hesaplanmaktadır. Örnek verecek olursak; ev kredisi dosya masrafını 100 TL belirleyen bir banka, 500.000 TL ev kredisi başvurusunda bulunan bir kişi için 500 TL isteyebilmektedir. Dosya masrafsız kredi çekmek isterseniz, bu kez bankalar kredi faiz oranlarını yüksek tutmaktadırlar. Bu iki seçeneği iyi değerlendirip buna göre başvuru yapmanız en doğrusu olacaktır.

2 – Ev Kredisi Ekspertiz Masrafı

Ev kredisi almanın belli şartları vardır. Alacağınız ev 300.000 TL ise, bu miktarın tamamını kredi olarak çekemezsiniz. Bütün kredilerin belirli bir kullanım oranı mevcuttur. Bu oran genellikle %80 olmaktadır. Banka tarafından eve bir ekspert gönderilir ve evin değeri belirlenir. Buna göre bir oran verilir. Bankalar bu işlem için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından lisanslı şirketler ile çalışır. Ekspertiz ücreti ise tüketiciden tahsil edilmektedir.

3 – Hayat Sigortası, Konut Sigortası ve DASK İşlemleri

Sigorta işlemlerinin zorunluluğu son düzenlemelerden sonra kaldırıldı. Fakat bazı bankalar tarafından sigorta istenmektedir. Ev sigortası için kredi aldığınız bankadan yararlanma zorunluluğunuz yoktur. Hayat sigortası zorunlu değildir. Aynı şekilde ferdi kaza sigortası da zorunlu değildir. Bu noktada zorunlu olan tek sigorta, DASK sigortasıdır. DASK, deprem sigortasıdır.

Bu masrafların yanında başka masraflar da bulunmaktadır. Bunlar; ipotek fekki ücreti, ipotek tahsis ücreti, hesap işletim ve ekstre gönderim ücreti ve ekren ödeme cezasıdır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Emlak Vergisini Değiştiren Durumlar Nelerdir?

Read Next

Evin Krediye Konu Değeri Nasıl Belirlenir?

6 Comments

  • Güzel bilgilendirme teşekkürler 🙂

  • Çok güzel açıklamışsınız teşekkürler 🙂

  • Artık bankalar bir çok kredi masrafını size yansıtmıyorlar rakipleriyle rekabet edebilmek için 🙂

  • Ev kredisini bankadan alırsanız çok fazla kredi masrafınız oluyor ancak faizsiz sistemlerden alırsak bir masraf yok sanırım doğru mudur?

    • Merhaba Melike Hanım,
      Faizsiz sistemlerden ev aldığınızda masraf ve faiz ödenmez sadece hizmet bedeli ödenir.

  • Ev kredisi için çok ciddi masraflar çıkıyor diye biliyorum evin rakamına göre değişiyor galiba

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + 13 =