Emlak Vergisini Değiştiren Durumlar Nelerdir?

Emlak vergisi genelde konut alana kadar pek bilinmez fakat konu gayrimenkul alımına gelince herkesin aklında sorular oluşmaya başlar. Emlak vergisi nedir, nasıl hesaplanır, emlak vergisi değerini değiştiren durumlar nelerdir?

birevim faizsiz ev

Emlak vergisi arazi ve bina vergisi olarak ikiye ayrılmaktadır ve Emlak Vergisi Kanunu’nda açıkça ifade edildiği gibi değerinde bazı değişiklikler olabilmektedir. Sağlıklı bir uygulama yapabilmek için değerlere etki eden faktörleri bilmek gerekir.

Emlak Vergisi Nedir ?

1986 yılından itibaren kendi adına ait arsa, konut, bina, arazi gibi taşınmaza sahip olan herkesin ödemekle yükümlü olduğu vergi türüdür. Tek taşınmaza sahip olması şartıyla bazı kişiler emlak vergisinden muaftır. Muafiyet hakkınızın olup olmadığını öğrenmeniz gereksiz ödeme yapmanıza engel olacaktır.

Emlak vergileri, ödemek istediğiniz taşınmazın bağlı olduğu belediyelere yapılmaktadır. Kimliğiniz ile belediyede bulunan vergi tahsilat veznelerine giderek, emlak vergisi mükellef numaranızla PTT’den havale yoluyla veya online ödeme şeklinde emlak verginizi ödemeniz mümkün.

Emlak vergilerinin ödeme tarihi komisyon tarafından belirlenir. 2 eşit taksit olacak şekilde genelde Mart-Mayıs ve Kasım-Aralık dönemi ödenir. Zamanında ödenmeyen vergiler için cezai işlem uygulanır.

Emlak Vergisi Değeri Nasıl Belirlenir ?

Emlak vergilerinin hesabı aslında çok basittir. Gayrimenkulün türüne göre farklı farklı hesaplanır. Hesaplama belediyedeki rayiç bedel üzerinden yapılır. Gayrimenkulün bulunduğu belediye büyük şehir belediyesi ise vergi tutarı 2 katına çıkar.

Gayrimenkul Büyükşehir Belediyeleri Normal Belediyeler
ARSA Binde 6 Binde 3
ARAZİ Binde 2 Binde 1
BİNA Binde 4 Binde 2
MESKEN Binde 2 Binde 1

Emlak Vergisini Değiştiren Durumlar Nelerdir ?

Emlak vergileri her yıl hesaplanırken taşınmazın günümüzdeki alım satım bedeli yani rayiç bedeli referans alınır. Bu yüzden taşınmazda meydana gelen değişiklikler vergi değerini değiştirebilir. Emlak vergisini değiştiren durumlar nelerdir sorusu farklı gayrimenkuller için farklı başlıklarda toplansa da genel hatlarıyla şöyle sıralanabilir;

 • Tahribat
 • Binaya yeni eklemeler yapılması (asansör, kalorifer vs)
 • Binanın kullanım alanının değişmesi
 • Binanın bulunduğu arazinin yüzölçümünün değişmesi
 • Yerleşim yerindeki genel fiyat değişimleri
birevim faizsiz ev

Read Previous

Ev Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Read Next

Ev Kredisi Masrafları Nelerdir?

7 Comments

 • Annem ev hanımı ve emlak vergisinden muaf gözüküyor kurallarda, ama bunu bildirmemiz gerekiyor mu yoksa otomatik muaf mı oluyor?

  • Merhaba Nil Hanım,
   Bu gibi durumlarda bildirmek gerekir.

 • Emlak vergisi konusunda açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

 • Evin değerine göre emlak vergisinin artması çok mantıklı bir kural bence 🙂

 • Emlak vergisi konusunda güzel bir bilgi, bende annem ev hanımı vergiden muaf diye belgelerini bugün belediyeye ilettim 🙂

 • Vergiden ev hanımı haricinde muaf olma şartı var mı acaba?

  • Merhaba Yasemin Hanım,
   Emlak vergisinden dul ve yetimler ve emeklilerde muaf olabilmektedirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + twenty =