Ev Almak İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli?

Ev almak; günümüz ekonomik şartlarında gerçekleştirilmesi oldukça zor bir eylemdir. Ev sahibi olmak isteyenlerin belirli tutarda birikimlerinin olması şarttır. Ancak, dar ve orta gelirli vatandaşların birikim yapması zordur. Bu yüzden, bu vatandaşlar, ev sahibi olma hayallerini uzun süre ertelemek zorunda kalırlar. Bu noktada, daha çok kişinin ev sahibi olmasını sağlamak için bankalar tarafından konut kredisi sunulmaktadır.

birevim faizsiz ev

Konut kredisi almak için birtakım şartlar bulunmaktadır. Her şeyden önce, konut kredisi almak isteyenlerin kredi notlarının yüksek olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, satın alınacak olan evin bankaların belirlemiş olduğu kriterlere uygun olması istenmektedir. Son olarak, konut kredisi, satın alınmak istenilen evin tamamına verilmemektedir. Konutun ekspertiz değerinin en çok yüzde 80’i kadar kredi verilmektedir. Bir başka deyişle, geri kalan %20’lik kısmın tüketici tarafından ödenmesi şarttır. Ancak, peşinatsız olarak konut satın alınması imkanı tanıyan bazı bankalar bulunmaktadır. Bu noktada, tüketicilerin aklında ev almak için ne kadar peşinat gerekli sorusu vardır.

Bankalar Konut Kredisinde Ne Kadar Peşinat Almaktadır?

Ev almak isteyenlerin evin ekspertiz değerinin %20’lik veya %25’lik kısmını peşinat olarak ödemesi istenmektedir. 300 bin TL tutarında bir ev almak isteyenlerin 75 bin TL’lik kısmı peşin olarak ödemesi gerekli olmaktadır. Geriye kalan 225 bin TL’lik kısım ise konut kredisi olarak alınmaktadır. Mortgage kredileri; satın alınacak evin ekspertiz değerinin %75’ine kadar kullandırılmaktadır. Sonuç olarak, birçok bankanın konut kredilerini bu oranlar üzerinden sağladığını söyleyebiliriz. %25’lik kısım tüketiciden peşinat olarak alınmaktadır.

Konut kredisi almayı düşünenlerin aynı zamanda peşinat ödemesi yapması; kendileri açısından oldukça avantajlı bir durumdur. Çünkü, bu sayede, tüketicinin dosya masrafı ve diğer masrafları daha az olmaktadır. Ayrıca, aylık ödenecek olan taksit tutarları daha düşük olmaktadır. Fakat, peşinat olarak ödenecek kısmın az olmamasından dolayı tüketicilerin aklında peşinatı nasıl bulabilirim sorusu yer almaktadır.

Mortgage %25 Peşinat Verme Şartı

Konut kredisi için istenilen peşinat tutarını tamamlamak adına kendiniz veya ailenizden birisi ihtiyaç kredisi alabilir. Ayrıca, üzerinize kayıtlı bir gayrimenkulü ipotek ettirebilirsiniz. Ancak, ev almak için aynı anda hem konut hem de ihtiyaç kredisi almak asla tavsiye edilmez. Ödemelerin çakışmasından dolayı tüketicinin zorlanması ve ipotek altındaki eve banka tarafından el konması söz konusu olabilir.

Peşinatsız Ev Kredisi Almak Mümkün Mü?

Peşinatsız mortgage sunan bazı bankalar bulunmaktadır. Akbank; peşinatsız mortgage ile evin tamamına mortgage vermektedir. Finansbank; 180 ay vadeli mortgageyle peşinat derdinden kurtarmaktadır. Garanti; 240 ay vadeli seçenekleriyle peşinatsız ev almak isteyenlere konut kredisi sunmaktadır. Ziraat Bankası ise yüzde 0.98 faiz oranlarıyla uygun konut kredileri vermektedir. Ziraat Bankası’nın anlaşmalı olduğu inşaat şirketlerinden konut satın alınması halinde bu faiz oranından faydalanmak mümkün olmaktadır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Read Next

Ev Almak İstiyorum Ama Peşinat Yok Diyenlere Çözüm Yolları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 2 =