Mirastan Kalan Evin Tapusu Nasıl Alınır?

Ölen bir yakınınız olduğu zaman eş ve çocuklara, diğer yasal mirasçılara kalan evler aradan uzun zaman geçmesine rağmen hale ölen kişi üzerinde görünebilir. Özellikle eski evler de bu durum çok yaygındır. Birkaç kuşak geçmesine rağmen evin tapusu hala dedelerin üzerinde kalmış görünür. Tapu kayıtlarına göre ölmüş bir kimseden kalan mal varlığı için mirasçıların veraset ve intikal vergisi beyanı vermesi gerekiyor. Düzenli olarak da vergileri ödemesi gerekiyor. Bunun içinde tapu müdürlüğüne başvuru da bulunmanız gerekir.

birevim faizsiz ev

Miras İntikali İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Mirası üzerinize almak için hazırlamanız gereken birkaç evrak mevcut. Bu evrakları hazırlayarak miras intikali işlemini hızlandırmanız da mümkün olacaktır. Taraflara ait kimlik belgesi, bir adet vesikalık fotoğraf, yetki belgesi, vasi karar ve vekâletname, veraset belgesi, işleme konu olan evin tapu senedi ve zorunlu deprem sigorta poliçesi mutlaka olması gerekiyor. Mirasçının tek başına gitmesi demek mülkiyetin elbirliği mülkiyet olması anlamına geliyor. Tüm mirasçıların giderek evrakları teslim etmesi halinde ise mülkiyet paylı olmuş oluyor. İşlemlerin hızlı bir şekilde hallolması için miras kalındığını öğrendiğiniz günden itibaren gerekli işlemleri yapmalısınız. Yoksa bu süre uzadıkça uzayabilir.

Miras Kalan Evin Tapusu Kayıpsa Ne Yapmak Gerekir?

En sık rastlanan durumlardan bir tanesi de evin tapusunun kayıp olmasıdır. Böyle durumlar da ev nerede ise o bölgenin tapu sicil müdürlüğüne giderek mirasçı olduğunuzu kanıtlayarak, veraset ilan belgesini bu durumda göstermeniz faydalı olacaktır, kişinin kimlik numarasına bakılarak gayrimenkuller belirlenir. Devlet tarafından belirlenen veraset ve intikal beyanname payı yatırılır. Vergi tutarı yatırılırsa tapu sicil müdürlüğüne payın yatırıldığı bildirilir. Bazı durumlarda miras kalan evin yeri bile bilinmez. Böyle durumlarda ise terekenin tespiti davası açılır. Uzman bir kişi aracılığı ile mahkeme de tereke tespit davası açılarak, müzakereler yazabilirsiniz. İşlemi hızlandırmak için de evin tahmini bilgilere göre nerede olduğu hakkında bilgi verilmesi gerekir. Mahkeme gerekli tespitleri yaparak, verilen karara göre miras kalan eve kavuşmanız da mümkün olacaktır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Birikim Yaparak Hedeflerimize Ulaşabiliyor Muyuz?

Read Next

Senetsiz Taksitle Araba Sahibi Olma Yolları

7 Comments

 • Mirasçı başka kardeşlerde mevcutsa, tapuyu ortak sahip gibi yazılma durumu oluyor mu?

  • Merhaba Selda Hanım,
   Miras kaldığında ilgili makama tek bir mirasçının tek başına gitmesi demek mülkiyetin elbirliği mülkiyet olması yani ortak sahip olmaları anlamına geliyor. Eğer tüm mirasçılar giderek evrakları teslim eder ise mülkiyet paylı olmuş oluyor.

 • Bilgilendirme için çok teşekkürler 🙂

 • Güzel bilgilendirme çok teşekkürler

 • Miras kalan ev için birden fazla kişi gitmezse, mülkiyette çocukların hakkı eşit oluyor mu yoksa tek giden kişiye mi devroluyor tapu?

 • Veraset ilamı verirken ölüm belgesi ve kimliğimiz yeterli mi?

  • Merhaba Ayça Hanım,
   Veraset ilamı verirken gerekli belgeler şunlardır.
   Vefat eden kişiye ait ölüm belgesi.
   Mirasçılar yani miras üzerinde hak sahibi olan kişiye ait kayıtlı nüfus kayıt örneği.
   Veraset ilamının talep edildiğini anlatan dilekçe.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + twelve =