Lejant Nedir?

Lejant; harita ile ilgili bir kavram olarak bilinmektedir. Birçok kişinin coğrafya derslerinden aşina olduğu bu kavramın ne olduğunu merak eden insanlar bulunmaktadır. Bu yazıda lejant kavramıyla alakalı gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Lejant; Türkçe’ye Fransızca’dan geçmiş bir sözcüktür. Harita anahtarı anlamına gelmektedir.

birevim faizsiz ev

Haritaların kullanım alanlarına göre farklı türleri bulunmaktadır. Bu noktada, her haritanın kullanım amacını temsil eden farklı işaretlere sahip olduğunu söylemek gerekir. Haritaları çözmek isteyenlerin bu işaretleri eksiksiz olarak bilmesi şarttır. Bir başka deyişle, haritalardan doğru bir şekilde faydalanmak için lejant bilmek gerekir. Lejantın içerdiği sembolleri anlamayan ve lejant dilini bilmeyen birinin haritalardan faydalanması mümkün değildir.

Lejant Ne Anlama Gelir?

Lejant; daha önce söylediğimiz gibi harita anahtarı anlamı taşımaktadır. Bir başka deyişle, lejantın cevap anahtarı olduğunu söylemeliyiz. Lejant sayesinde haritaları anlamak ve çözümlemek mümkün olmaktadır. Çözümleme ve bilgilendirme konusunda en iyi çözümün lejant olduğunu ifade etmek gerekir. Lejant; genellikle haritanın sağ alt köşesinde bulunmaktadır. Buna ek olarak, lejantın içerisinde haritaya özel olarak kullanılan simgelerin, renklerin, terim anlamlarının, ölçek ve kuzey işareti gibi bilgilerin bulunması söz konusudur.

İmar Planı Lejantı Nedir?

Lejant dili sayesinde haritadan maksimum seviyede faydalanmak söz konusu olmaktadır. Harita çözümlemesi yapmak için en iyi seçenek kesinlikle lejanttır. Bunun yanı sıra, imar planı lejantının harita lejantından farklı olduğunu söylemek gerekir. İmar planları; her ne kadar harita gibi olsalar ve üzerlerinde normal haritalarda olduğu gibi lejant bölümü olsa da farklı özelliklerinin olduğu bilinmektedir.

Lejant; imar planlarında farklı terimleri simgelemektedir. Belediye hizmet alanı, konut yoğunluğu, yüksek gerilim hattı, eğitim öğretim alanı, dere sınırı, dini tesis alanı gibi oldukça önemli olan konumlandırmaların lejant üzerinde bulunduğunu söylemek gerekir. Bu sayede, lejant dilini çözümleyen insanların söz konusu yerler hakkında bilgi alması söz konusu olmaktadır.

Kısacası, lejantlar sayesinde insanların haritaları çözmesi mümkün olmaktadır. Lejant; bölgeler ve yöreler hakkında işe yarayacak bilgiler vermektedir. Küçük şekil ve semboller sayesinde haritanın ve söz konusu bölgenin yorumlanması mümkün olmaktadır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Blok Nizam Nedir?

Read Next

Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler

6 Comments

 • Lejant kelimesini hayatımda ilk defa duydum ve anlamını siteniz sayesinde öğrendim, harita anahtarı anlamı çok manalı geldi bana

  • Merhaba Muhammed Bey,
   Genelde haritaların sağ alt kısmında haritaları açıklayabilmek için kullanılan ifadelerin ne anlama geldiğini belirten cevap anahtarı niteliğindeki kısımdır.

 • Üniversite de inşaat mühendisliği bölümünde bu harita dillerini öğretmeye çalışıyorlardı, bir türlü çözemezdim en son sınav için öğrenmek zorunda kalmıştım

  • Merhaba Muhammed Bey,
   Haritayı daha anlamlı şekilde okuyabilmek anlayabilmek için sağ alt tarafta cevap anahtarı niteliğindeki açıklamalar lejant olarak adlandırılmaktadır.

 • Lejant sembolleri ve lejant dili gerçekten çok karmaşık ve öğrenmesi zor bence. Bu meslekte olanların öğrenmesi zorunlu bir şey mi?

  • Merhaba Gül Hanım,
   Mesleğin gereklili olan harita yı anlamlandıran lejantların okumayı öğrenmek gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + twelve =