Kütük Ev (Ahşap) Modelleri ve Fiyatları

Ev dediğinizde aklınıza huzur ve güvende hissedeceğiniz korunaklı alanınız gelir.  Ve elbette evi oluşturan mimari kadar inşaatta kullanılan malzemede aynı oranda önemlidir. Kullanılan inşaat malzemeleri evinizin  içinde kendinizi daha huzurlu hissetmenize yardımcı olabilir. Beton duvarların arasından çıkmak isteyen kişiler için ideal bir seçenek olan kütük (ahşap) evlerin faydalarını sıralamak gerekirse;

 • Depreme dayanıklıdır.(Kaynak: Japon deprem araştırma merkezi)
 • Onarımı kolaydır.
 • Sağlık problemlerine iyi geldiği söyleniyor. Romatizma, astım, dolaşım bozuklukları, böbrek rahatsızlığı gibi sağlık unlardan bir kaçı…
 • Yangına karşı dayanıklıdır. Emprenye işleminden geçirilen kütükler yangın başta olmak üzere küf ve koku faktörlerinden etkilenmez.

Kütük Ev Nedir?

Ormanları gençleştirmek için zaman zaman ağaçlar kütük şeklinde kesilir. İşte bu kalın ve kabaca kesilmiş ağaç gövdesine kütük ismi veriliyor. Kesildikten sonra kullanılacağı yere göre temizlenerek biçimlendirilen kütük tüm dünyada “ahşap ev yapımında” kullanılıyor. Bu temizlenen kütüklerin ismi tomruk olarak geçiyor.

Kütükten ev yapımı ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesi’nde başlamıştır.  Çünkü kütük (ahşap) evler doğal ahşap malzemeleridir.

 • Hem sizi hem evlerinizi nemden korur.
 • Dayanıklı ve uzun süre bakım istemeyen bir malzemedir.

Kütük (ahşap) evlerin malzemeleri fırınlanarak şekillenir. Elbette kütük seçiminde ağaç cinsi de oldukça önemlidir. 60-120 yıl arası dayanan çam ağacı kütüklerinden yapılan evler özellikle nemli iklimlerde kullanılıyor.Günümüzde gerek modern gerek klasik ev mimarisinde tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle ülkemizde konunun uzmanı ustalar bulunuyor ve sektördeki talebe göre yeni nesil  kütük ev ustaları yetişmektedir.

Kütük Ev Modelleri 

Bu dönem  teknoloji çağı olsa bile beslenme, barınma gibi ana ihtiyaçlarda her birimiz doğal kaynaklara yöneliyoruz.  Ünlü yüziklerin efendisi  filminde yer alan hobbit köyünün meşhur kütük evleri bu evlerin popileritesini artırdı mı bilinmez. Ama günümüzde sağlık ve güvenli ev şekilleri olarak  dubleks,kamp alanları,yazlık evler,dağ evleri,sosyal alanlar gibi noktalarda tercih edildiği bir gerçektir.

Aşağıdaki şekilde birkaç model ismi versekte normalde kütük evler şekil açısından ve boyut olarak model belirleniyor.  İhtiyacınıza uygun kütük ev çizilerek projelendiriliyor.

 • Üçgen Ahşap Ev
 • Bungolaw
 • Japon Tarzı
 • Kulübe
 • Kütük Ev
 • Ahşap Ev

Kütük Ev Fiyatları

İçinizi ferahlatan kütük evler beton gibi değildir, evin içinin dahi hava almasını sağlar. Kütük ev fiyatları ise projelendirmeye bağlıdır. Fiyatı etkileyen onlarca faktör vardır.  Alanın metrekaresinden kullanılacak kütük cinsine, yükseklikten renk seçeneğinize birçok şey kütük ev fiyat aralığını etkiler.

Uzun yıllar kullanacağınız evinizin coğrafi şartlar da göz önüne alınarak, kullanılması gereken malzemeden işçiliğe kadar birçok noktada elbette çalışacağınız uzman şirket danışmanlık edecektir.  Ancak evin korunması adına ev sahiplerinin de bilgili olması uzun yıllar sağlık içinde yaşayabileceğiniz bir yatırıma sahip olmanıza olanak verecektir.

Önceki

Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler

Sonraki

Ev Almanın Kolay Yolu Nedir? Nasıl Kolay Ev Alınır?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir