Kargir Ev Ne Demek? Yığma Yapı Nedir?

Kargir; Farsça bir kelime olmakla beraber taş ve tuğladan yapılmış olan anlamına gelmektedir. Kargir ev ise kolon yerine taş, tuğla veya betondan yapılmış duvarlar ile ayakta duran bir yapı olarak bilinmektedir. Ev almak isteyen vatandaşların tapuları incelerken kargir ev ile karşılaştığını söylemek gerekir. Bu noktada, kargir evin ne olduğunu tam olarak bilmeden herhangi bir yapıyı satın almak oldukça risklidir.

birevim-reklam

Kargir evlerin zamanın dışında kalmış, eski yapılar olduğunu söylemek mümkündür. Şehirlerden ziyade köylerde bulunması söz konusudur. Evin inşaatında kullanılan malzemeler dikkate alındığında bu tür evlerin çok daha ekonomik olduğunu söylemek mümkündür. Dar ve orta gelirli insanların kargir ev tercih etmesi bununla alakalıdır.

Kargir Ev Dayanıklı Mıdır?

Kargir ev yaptırmak isteyen insanların aklında kargir ev dayanıklı mıdır sorusu bulunmaktadır. Ancak, kargir evlerin depreme dayanıksız olduğu bilinmektedir. Bilhassa 2020 yılının Ocak ayında yaşanılan Elazığ depreminde kırsal kesimdeki birçok evin kargir ev olmasından dolayı yıkıldığını söylemek mümkündür. Kargir evlerde taşıyıcı görevi bulunan duvarların tavan ve taban kısımlarından ulaşan yükleri taşıması söz konusu olmaktadır. Ancak, dış yüklerin yapının dayanma kapasitesini aştığı hallerde çökmelerin veya çatlakların meydana gelmesi riski bulunmaktadır.

Kargir yapıların ne kadar dayanıklı olduğunu belirleyen unsur ise temelinde kullanılan taşlar olmaktadır. Bu noktada, dayanıklılık seviyesi oldukça yüksek olan taşlar kullanıldığı takdirde kargir evlerin daha dayanıklı olacağını söylemek gerekir. Ayrıca, işçilik kalitesi de büyük önem taşımaktadır. Güçlü bağlantılar kurulduğu takdirde daha sağlam bir ev elde etmek mümkün olabilir.

Kargir Evlerde DASK Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mudur?

DASK; depreme dayanıklılık sigortası olarak bilinmektedir. Bu noktada, bu sigortanın yaptırılmasının zorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Yığma kargir yapılar, karkas yapılar ve diğer yapı türleri için deprem sigortasının yaptırılması zorunlu tutulmaktadır. Zorunlu deprem sigortası sayesinde doğal afetler sonucu meydana gelen maddi zararların belirli limitler doğrultusunda karşılanması mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra, herhangi bir gayrimenkulün DASK sigortasının olmadığı hallerde satılması asla mümkün değildir.

Kargir evler için DASK sigortası yaptırmak isteyenler için prim tutarının hesaplanmasında; teminat tutarı (sigorta bedeli) x tarife fiyatı formülü kullanılmaktadır. Ancak, tarife fiyatlarının yapının tarzına göre belirlendiğini söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, beş bölge için farklı oranlar söz konusudur. Çelik, betonarme, karkas yapılar ilk grubu temsil ederken yığma kargir yapılar ikinci grubu, diğer yapılar ise son grubu temsil etmektedir.

Kargir evler satın alınabilir mi sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak, kullanılan malzemeler ve işçilik kaliteli olduğu takdirde kargir ev satın almak söz konusu olabilir. Zaman içerisinde meydana gelen bozulmalardan dolayı oluşabilecek riskler dikkate alındığında bu tür evlerin satın alınmasına onay verilebilir.

Read Previous

Halkbank TOKİ Kredisi Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun

Read Next

Coronavirüs Kira Sözleşmelerini Nasıl Etkileyecek?

8 Comments

 • Dedemlerin evleri kargir evmiş demek ki biz zamanında kerpiç derdik, kerpiç ev kargir evle aynı anlama mı geliyor?

  • Merhaba Duygu Hanım,
   Kerpiç ve kargir tanımları birbirinden farklı anlamlar taşır. Kargir taş ve tuğladan yapılmış olan ev anlamına gelir.

 • Abime Muğla’nın köylerinden birinde arsa aldık ve üzerinde kargir ev bulunuyordu, incelemeler sonrası çok dayanıklı olmadığı söylendi ve evi yıktırdık prefabrik kondurmayı düşünüyoruz.

  • Merhaba Murat Bey,
   İçerisinde kolon, kiriş bulundurmayan sadece taş ve tuğladan yapılmış evlere kargir ev denilmektedir.

 • Kargir yapıların çokta güvenli olduklarını sanmıyorum, kolon kiriş olmadığı için ufak bir sallanma da yıkılması muhtemel bence.

 • Kargir yapı kerpiç yapı olarak bildiğimiz şey sanırım, bu tarz yapıların güvenliği sağlanabilirse mimari olarak çok güzel nostalji gözüküyor

 • Merhaba. Evimiz 8 katlı 1999 başlangıcı, 2001 oturumlu apartman. Normal bir apartman ama tapuda kargir ev yazıyor. Sebebi nedir?

  • Merhaba Tayfun Bey,
   Bu tabir binanızın tan olarak betonarme olmadığını yığma yapıldığını ifade eder.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code