Türkiye’nin Son Milli Parkı 2021

Bizler hem coğrafya olarak, hem insanı olarak hem de buna benzer birçok değer olarak yaşamımızı sürdürebileceğimiz en güzel ülkelerden biri olan Türkiye’de yaşamaya gönül vermiş şanslı insanlarız. Tabii ki özellikle coğrafyanın kaderimizi nasıl etkilediği de pozitif bir biçimde ortadadır. Neredeyse her bir ilimizde çeşitli değerli bölgelere sahibiz. Bunları değerlendirmek için ve halka hizmet olarak sunmak için de devletimizin çeşitli girişimler içerisindedir. Son yıllarda milli park açma kararı ile güzel bir hizmet sunmaya kendini adamış bir devlete de sahibiz.

birevim faizsiz ev

Hakkari’nin Merkez, Yüksekova ve Şemdinli ilçe hudutlarında yer alan ulusal park, doğal hoşlukları ile ön tasarıya çıkıyor. 2020 senesinin Haziran ayında ulusal park duyuru edilen bölgede Türkiye’nin azami noktalarından biri olan Uludoruk da bulunuyor. Buzul gölleri, şelaleler ve göletleri olan ulusal parkta yaylacılık, kampçılık, tırmanış ve doğa yürüyüşü etkinlikleri yapılabiliyor.

Milli Park Açma Gereksinimleri Nelerdir?

Milli park açma gereksinimleri; insanların tercihen daha düzenli olarak ziyaret edebileceği ve buna istinaden yapılan müdahaleleri engellemek amaçlı olarak ki maalesef bazıları kıskançlıktan kötü niyetli olmaktadır. Bunun güvenliğini sağlamaktadır. İnsana hizmet ile başlayan bu gereksinim, gerek normal vatandaşlarımıza bir konfor alanı gerek ise çocuklara eğlenebilecekleri bir alan sunmaktadır.

Türkiye’de Açılan Son Milli Park Hangisidir?

Türkiye’de açılmasına uygun görülen son milli park Hakkâri Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı’dır. Maalesef ülkemizde yaşanan terör unsurları vardı, ama şimdi ne mutlu ki geçti ve bu unsurlardan temizlenerek turizme kazandırılan SAT Dağları Türkiye’nin Alpleri ismi ile anılmaya başladı. Yaz aylarında rafting ve yamaç paraşütü yapılan bölgede son dönemde kamp etkinliklerinin de beğeni toplamasıyla beraber sayılarında büyük artış yaşanmış, doğanın en güzel hallerini sunan bölgeye yerli turist akını baya bir çoğalmıştır.

Hakkâri Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı Özellikleri Nelerdir?

Hakkâri’de bulunan Cilo ve Sat Dağları Millî Parkı, Türkiye’nin Hakkâri ilinin Merkez, Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri sınırları içinde yer alan güzel bir değeri olan milli parkımızdır.25 Eylül 2020 tarihinde kurulumu gerçekleşmiştir. Toplamında boyut olarak  27.500 hektar (275 km2) alan kaplamaktadır. Türkiye’nin açılma tarihi olarak 45. millî parkıdır.2020 yılının Haziran ayında kurulması ile ilgili çalışmaların başlandığı bu değerli  milli park, Yüksekova ilçesine net olarak  50 kilometre mesafede yer alan Cilo Dağı ve Sat Dağları’nı kapsayacak şekilde Devlet uygunluğu gereği 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 3. maddesi gereğince milli park ilan edilmiştir. Bu milli parkımız, Türkiye’nin en yüksek zirvelerinden biri olan Uludoruk’u da kapsamaktadır ve bu da ülke olarak coğrafya konusunda ne kadar büyük zenginliğe sahip olduğumuzun göstergesidir.

Milli Parkta Nelere Dikkat Edilmeli?

Milli parkta diğer vatandaşlarımızın kullanım alanlarına saygı duyarak işgal etmeme, özellikle geldiğimizde ve gideceğimiz zaman bulduğumuz temiz noktaları, giderken de temiz bırakma. Park çalışanlarına saygılı olma ve park kurallarına noktası noktasına uymaktır. Türkiye’de açılan Milli Parklar aşağıdadır.

 1. Yozgat Çamlığı Milli Parkı
 2. Karatepe-Aslantaş Milli Parkı
 3. Soğuksu Milli Parkı
 4. Kuş Cenneti Milli Parkı
 5. Uludağ Milli Parkı
 6. Yedigöller Milli Parkı
 7. Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı
 8. Spil Dağı Milli Parkı
 9. Kızıldağ Milli Parkı
 10. Güllük Dağı Milli Parkı
 11. Kovada Gölü Milli Parkı
 12. Munzur Vadisi Milli Parkı
 13. Beydağları Sahil Milli Parkı
 14. Köprülü Kanyon Milli Parkı
 15. Ilgaz Dağı Milli Parkı
 16. Başkomutan Tarihî Milli Parkı
 17. Altındere Vadisi Milli Parkı
 18. Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı
 19. Nemrut Dağı Milli Parkı
 20. Beyşehir Gölü Milli Parkı
 21. Kazdağı Milli Parkı
 22. Altınbeşik Mağarası Milli Parkı
 23. Hatila Vadisi Milli Parkı
 24. Kaçkar Dağları Milli Parkı
 25. Karagöl-Sahara Milli Parkı
 26. Aladağlar Milli Parkı
 27. Honaz Dağı Milli Parkı
 28. Marmaris Milli Parkı
 29. Saklıkent Milli Parkı
 30. Troya Tarihî Milli Parkı
 31. Küre Dağları Milli Parkı
 32. Sarıkamış-Allahuekber Dağları Milli Parkı
 33. Ağrı Dağı Milli Parkı
 34. Gala Gölü Milli Parkı
 35. Sultansazlığı Milli Parkı
 36. Tek Tek Dağları Milli Parkı
 37. İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı
 38. Yumurtalık Lagünü Milli Parkı
 39. Nene Hatun Tarihî Milli Parkı
 40. Sakarya Meydan Muharebesi Tarihî Milli Parkı
 41. Kop Dağı Müdafaası Tarihî Milli Parkı
 42. Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihî Milli Parkı
 43. İstiklâl Yolu Tarihî Milli Parkı
 44. Botan Vadisi Milli Parkı
 45. Hakkâri Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı
birevim faizsiz ev

Read Previous

Kargir Ev Ne Demek? Yığma Yapı Nedir?

Read Next

2021 Kum ve Çakıl Fiyatları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 12 =