Türkiye’nin Son Milli Parkı 2021

Bizler hem coğrafya olarak, hem insanı olarak hem de buna benzer birçok değer olarak yaşamımızı sürdürebileceğimiz en güzel ülkelerden biri olan Türkiye’de yaşamaya gönül vermiş şanslı insanlarız. Tabii ki özellikle coğrafyanın kaderimizi nasıl etkilediği de pozitif bir biçimde ortadadır. Neredeyse her bir ilimizde çeşitli değerli bölgelere sahibiz. Bunları değerlendirmek için ve halka hizmet olarak sunmak için de devletimizin çeşitli girişimler içerisindedir. Son yıllarda milli park açma kararı ile güzel bir hizmet sunmaya kendini adamış bir devlete de sahibiz.

birevim-reklam

Milli Park Açma Gereksinimleri Nelerdir?

Milli park açma gereksinimleri; insanların tercihen daha düzenli olarak ziyaret edebileceği ve buna istinaden yapılan müdahaleleri engellemek amaçlı olarak ki maalesef bazıları kıskançlıktan kötü niyetli olmaktadır. Bunun güvenliğini sağlamaktadır. İnsana hizmet ile başlayan bu gereksinim, gerek normal vatandaşlarımıza bir konfor alanı gerek ise çocuklara eğlenebilecekleri bir alan sunmaktadır.

Türkiye’de Açılan Son Milli Park Hangisidir?

Türkiye’de açılmasına uygun görülen son milli park Hakkâri Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı’dır. Maalesef ülkemizde yaşanan terör unsurları vardı, ama şimdi ne mutlu ki geçti ve bu unsurlardan temizlenerek turizme kazandırılan SAT Dağları Türkiye’nin Alpleri ismi ile anılmaya başladı. Yaz aylarında rafting ve yamaç paraşütü yapılan bölgede son dönemde kamp etkinliklerinin de beğeni toplamasıyla beraber sayılarında büyük artış yaşanmış, doğanın en güzel hallerini sunan bölgeye yerli turist akını baya bir çoğalmıştır.

Hakkâri Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı Özellikleri Nelerdir?

Hakkâri’de bulunan Cilo ve Sat Dağları Millî Parkı, Türkiye’nin Hakkâri ilinin Merkez, Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri sınırları içinde yer alan güzel bir değeri olan milli parkımızdır.25 Eylül 2020 tarihinde kurulumu gerçekleşmiştir. Toplamında boyut olarak  27.500 hektar (275 km2) alan kaplamaktadır. Türkiye’nin açılma tarihi olarak 45. millî parkıdır.2020 yılının Haziran ayında kurulması ile ilgili çalışmaların başlandığı bu değerli  milli park, Yüksekova ilçesine net olarak  50 kilometre mesafede yer alan Cilo Dağı ve Sat Dağları’nı kapsayacak şekilde Devlet uygunluğu gereği 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 3. maddesi gereğince milli park ilan edilmiştir. Bu milli parkımız, Türkiye’nin en yüksek zirvelerinden biri olan Uludoruk’u da kapsamaktadır ve bu da ülke olarak coğrafya konusunda ne kadar büyük zenginliğe sahip olduğumuzun göstergesidir.

Milli Parkta Nelere Dikkat Edilmeli?

Milli parkta diğer vatandaşlarımızın kullanım alanlarına saygı duyarak işgal etmeme, özellikle geldiğimizde ve gideceğimiz zaman bulduğumuz temiz noktaları, giderken de temiz bırakma. Park çalışanlarına saygılı olma ve park kurallarına noktası noktasına uymaktır.

Read Previous

Faiz Oranını Yükseltti! Vakıfbank’tan 32 Günlük Vadeli Mevduat Kazancı

Read Next

Tasarruf Finansman Kanunu Yasalaştı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code