Ev Sahibi Olmak İçin Ne Yapılması Gerek?

Bir konut almak oldukça yüklü miktarda bir borcun altına girmeyi gerektirdiği için karar vermesi ve harekete geçirilmesi güç bir durumdur. Ancak kira derdinden kurtulmak isteyenler en akılcı yöntem ile ev sahibi olmak istemekte. Çoğu kişinin ev alma konusunda gözünü korkutan faktör ise faiz ödemektir. Borcu daha da arttıran, oldukça yüksek faiz oranları ev sahibi olmak isteyenlerin korkulu rüyasıdır. Fakat yıllarca kira ödemek yerine, ev taksiti ödemek her daim daha avantajlı olacaktır. Tek yapılması gereken doğru zamanda doğru hamleler yaparak konut sahibi olmaya çalışmaktır.

birevim faizsiz ev

Birikim Yapılmalıdır

Öncelikle ev sahibi olmak için önceden bir miktar birikim yapmak işleri daha da kolaylaştıracaktır. Biriktirilen miktar kadar ev peşinatı ödeyerek, faizsiz ev almak mümkündür. Ya da çok düşük miktarlarda faiz farkları ödeyerek ev sahibi olunabilmektedir.

Ev Alma Yöntemleri Araştırmalıdır

İnşaat sektörünün gelişimi ile birlikte ev satın alma yöntemleri de çeşitlilik göstermektedir. Kredi çekerek, toplu konut projelerine katılarak, peşinatsız faizsiz ev kampanyaları yapan özel firmalar aracılığı ile ev alınabilmektedir. Evde yaşayacak kişi sayısına göre, ödenebilecek taksit miktarı da göz önünde barındırılarak hangi yöntemin ev almak için size daha uygun olacağına kadar vermeniz gerekmekte.

Banka Araştırması İyi Yapılmalıdır

Ev sahibi olma konusunda birçok çeşitli yöntem olsa da en çok tercih edilenler arasında banka kredisi ile ev almaktır. Oldukça klasik bir yöntem olsa da en garanti olan yöntemdir. Toplu konuttan veya özel firmalardan, ya da inşaat halindeyken satın alınan evlerden daha az risk barındıran kredi çekerek ev alma yönteminde bankalar bazı dönemlerde oldukça düşük faiz oranları belirlemektedir. Bu kampanyalar ve dönemler takip edilerek kredi çekmek daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda birkaç banka ile görüşüp, en uygun olan yönünde karar verilmeli ve banka ile imzalanan sözleşme detaylıca okunmalıdır.

İyi Bir Bütçe Hazırlanması Gerekmektedir

Faizsiz ev almak istiyorum diyenlerden peşinat ödeyerek ev almak istiyorum diyenlere kadar ev almak isteyen herkes, öncelikle iyi bir bütçe analizi yapmalıdırlar. Hangi yöntem ile ev alınırsa alınsın, yüklü miktarda borcun altına girilecektir. Bu yüzden aylık gelir ve gider hesabı iyi yapılarak, ödenebilecek kadar borç yükü altına girilmelidir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Taksit İle Ev Sahibi Olmak İsteyenler İçin Projeler

Read Next

Öğrenciler İçin En Uygun Ev Nasıl Bulunur?

5 Comments

  • Ev sahibi olabilmek için aslında günümüzde birikim yapmaya çok gerek yok, ama birikiminiz olursa daha rahat alabiliyorsunuz

  • Kredisiz faizsiz ev sahibi olabilmek çok iyi, biraz birikim olursa çok daha iyi olur tabi 🙂

  • Ev sahibi olabilmek için gerçekten çok ciddi birikim gerekiyor artık

  • Ev sahibi olabilmek için eskisi gibi birikim veya kredi seçenekleri şart değil faizsiz sistemler gerçekten çok popüler

  • Bence biraz peşinat olması çok iyi olur ev almadan önce

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + 3 =