Coronavirüs Sonrası Gayrimenkul Fiyatları Ne Olacak?

2020 yılının başından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan ve ne zaman tam olarak önleneceğini kimsenin bilmediği Coronavirüs salgını yüzünden birçok sektörde işlerin durma noktasına geldiği bilinmektedir. Dünya küresel finans piyasalarının durmasına sebep olan bu virüs; neredeyse her sektörün çok ciddi kayıplar yaşamasına neden olmuştur. Sınırların kapatılması, birçok ülkede sokağa çıkma yasaklarının uygulanması gibi gelişmelerin ardından insanların evlerine hapsolması söz konusudur. Bu noktada, gayrimenkul satın almak isteyen ancak bu virüsten dolayı planlarını ertelemek zorunda kalanların aklında virüs sonrası gayrimenkul fiyatları ne olacak sorusu bulunmaktadır.

birevim faizsiz ev

Coronavirüs Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Virüs dolayısıyla küresel büyüme tahmini; yüzde 2,4’e kadar düşmüştür. Bu noktada, virüsün ekonomik etkisiyle alakalı olarak konuşan Reagroups Gayrimenkul Pazarlama Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş; Türkiye’nin virüsten ne kadar etkileneceğinin virüsün ne zaman kontrol altına alınacağı ve bu dönemdeki ekonomik tedbirlerin ne olacağıyla yakından alakalı olduğunu ifade etmiştir.

Soner Keleş; bilhassa Mart ile Haziran ayları arasında gayrimenkul sektöründe ciddi bir talep azlığının yaşanmasının normal olacağını dile getirmektedir. Fakat, orta ve uzun vadede ise gayrimenkul sektörünün eski değerini koruyacağını ifade etmiştir. Bilhassa, ikinci el konut fiyatlarının düşmesinden dolayı çok ciddi fırsatların ortaya çıkabileceğini söyleyen Keleş; ilk konut fiyatlarının düşmesinin ise pek mümkün olmadığını söylemiştir.

Soner Keleş; son yıllarda yeni konutların üretilmemesi, konut stoklarının azalması ve 2020 yılında teslimatı yapılacak olan proje azlığından dolayı birinci el konutlara olan talebin artmasının da ihtimaller arasında olduğunu dile getirmiştir.

Konut Fiyatları Yükselir Mi?

Soner Keleş; konut fiyatlarının son on yılda kesintisiz olarak yükseldiğini ifade etmiştir. 2010-2014 yılları arasında konut fiyatları; yüzde 62 artmıştır. 2015-2019 yılları arasında ise konut fiyat endeksi; yüzde 60 oranında artmıştır. Sonuç olarak, enflasyon oranlarının son iki yıldır yüksek olmasına rağmen konut yatırımının ortalama yüzde on oranında gelir sağladığını söylemek mümkündür. Coronavirüs salgınından dolayı konut fiyatlarının düşmesi ise pek mümkün değildir. Çünkü, tam aksine, konut stoklarının azalması ve inşaat maliyetlerinin artmasından dolayı konut fiyatlarının artması söz konusu olacaktır.

Yabancı Müşterilerin Talebi Ne Durumda?

Gayrimenkul sektöründe yabancı müşteri talepleri; bilhassa son iki yılda en yüksek seviyesine gelmiştir. Ancak, Coronavirüs salgınından dolayı uçuş seferlerinin iptal edilmesi ve sınırlara yasaklar konmasından dolayı 2020 yılının Mart ayından itibaren konutlara olan yabancı müşteri taleplerinin düştüğünü söylemek mümkündür.

Yabancı müşterilerin ülkeye giriş yapamamasından dolayı uzaktan satış yöntemleri geliştirilmiştir. Ancak, bu yöntemin çok etkili olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak, konutlara duyulan yabancı müşteri taleplerinin virüs salgınının sona ermesinin ardından aynı şekilde devam edeceğini söylemek gerekir. Çünkü, Türkiye; yatırım yapmak için en güvenli limanlardan birisidir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Faizsiz Krediyle Ev Nasıl Alınır?

Read Next

Kira Öder Gibi Faizsiz Ev Sahibi Olmak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 20 =