Kira Öder Gibi Faizsiz Ev Sahibi Olmak

Kira öder gibi ev sahibi olmak, kira ödeyerek ev sahibi olanlar için bulunmaz fırsattır. Ancak, günümüzde bu şekilde ev isteyenler için hazırlanan faizli krediler, görünüşte mantıklı görünse de, 100 liralık evi 200 liraya almalarına neden olmuştur. İnancımızda yeri olmayan faizli krediler, ‘mecburiyetten’ alınırken, bir yandan verdiğim ev kirası boşa gitmiyor, diye sevinebilirsiniz. Ancak, ödemeleri yapmadığınız andan itibaren hem ev hem de verdiğiniz paralar gitmekte, üzerine faizli borç kalmaktadır. Bu nedenle aile faciaları yaşanmış, iflaslar ve intiharlar başlamıştır. Faiz toplumumuzun büyük bir sorunudur.

birevim faizsiz ev

Kira Öder Gibi Tokiden Ev Almak

Toki toplu konutları, emekli, yaşlı, yetim, dul ve engelliler için çok düşük taksitlerle ev satmaktadır. Ancak diğer kesimler için çok uygun fırsatları yoktur. Uygun da olsa, kura ile çalışmaktadır. Faizi bilerek, faizsiz sistemleri anlayabiliriz. Tokinin toki konut projeleri çalışmalarını bu şekilde değerlendirmeye alabiliriz.

Faizsiz Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Faizsiz kurumlar, yıllardır kar payı ve imece usulü ile ev satmaktaydı. Şimdi ise hizmet bedeli ile çalışan yeni kurumlar çıkmıştır. Bu kurumlar, senetli, peşinatsız ve taksidi kendin belirle seçenekleri ile faizsiz ev sahibi olmanızı sağlamaktadır. Sizin için en uygun konut kredisi seçenekleri sunan bu kurumlar, ticaret yapmaktadırlar. Faizli bankalar size faizle borç vermektedir. Ancak bu kurumlar size ev satmaktadırlar. Kar ve zarar ticaretin ögesidir. Ekonomiler faizle değil ticaretle büyür. Bu nedenle konut kredileri faizleri bu kurumlarda işlememektedir. Faizsiz konut alma seçenekleri siz de düşlediğiniz eve kolayca sahip olabilirsiniz.

Faizsiz Kurumların İşlevi

Faizsiz kurumlar hizmet bedeli ile çalışmaktadır. Evi size satmaktadırlar. Hizmet bedeli olarak %10 gibi komisyon almaktadırlar. Bu da taksitle ödeme esnasında oldukça küçük rakamlara bölünecektir. Türkiye Merkez Bankasının verilerine göre ev fiyatları belirlenmektedir. Bu nedenle güncel fiyatlarla karşılaşmaktasınız. Kar payı ile çalışan faizsiz kurumlar ise, evi sizin yerinize satın almaktadırlar. Size kar ile satmaktadırlar. İmece usulü ile çalışan kurumlar ise, taksitleri önden almaya başlamaktadır. Yatıracağınız peşinata göre ev teslimi tarihi belirlenmektedir. Kuruma ödediğiniz para ise hizmet bedelidir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Coronavirüs Sonrası Gayrimenkul Fiyatları Ne Olacak?

Read Next

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − seven =