Ev ve Konut Edinmede Faizsiz Sistemler

0
866
Faizsiz ev sistemleri

Hemen hemen hepimiz büyüklerimizden duymuşuzdur: ‘aman oğlum, aman kızım ilk önce başını sokacak bir ev al’. Lakin ev almak sözde durduğu kadar da kolay ve öncelik olarak ele alınacak bir olgu değildir. Bu sebeptendir ki, ev ihtiyacı olan kişileri ev sahibi yapmak adına ‘kişiler’ ya da ‘tüzel kişiler’ bir metodoloji içinde oluşturdukları yapılarla, çeşitli kampanyalar sunarak karşımıza çıkar. Başını sokacak bir ev al’ma ihtiyacının karşılanabilir olması demek, bu hayale herkesin ulaşabileceği anlamı da taşımıyor. Özel ya da devlet bankalarının tanımış olduğu düşük kredili konut kredileri birçok kişiyi ev sahibi yaparken, azımsanmayacak kadar kişi de edineceği konutun hayali ile gireceği borcun yükü arasında kararsız kalabilmektedir.

Konut edindirme projesiyle yola çıkan gerek devlet gerekse tüzel kişiler, kararsızların yanı sıra çeşitli sebeplerden yardıma muhtaç kişileri de düşünerek kampanyalar düzenleyebilmektedir.

Faizsiz Ev Almak
Faizsiz Ev Almak

Kararsızların hayallerini gerçekleştirme adına faizsiz konut edindirme sistemiyle yola çıkan firmalar bunların başında gelmektedir. Bu firmalar, kişinin bütçesini ön planda tutar ve faizsiz konutu dilediği yerden alabilmesi imkanı sunar. Bu sistem firmaların kendisi tarafından ‘imece ve yardımlaşma’ olarak da tanımlanır.

Faizsiz konut sistemi dışında da Devlet de TOKİ faizsiz konut kredisi ile 3713 ve 2330 sayılı Kanunlar ile 5434 sayılı Kanunun 56, 45 ve 64. Maddeleri, 5510 sayılı Kanunun 47. Maddesi kapsamında şehit ailelerini ve yakınlarını, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerini faizsiz konut sahibi yapmaktadır.

Bunun dışında da engelliler için de özel olarak sunulan bir çok hakların ekonomik anlamda bankacılık piyasasına da yansıdığı görülmekteyken, engellilere faizsiz konut kredisi uygulaması ise henüz mevcut değildir. Bu konuda yalnızca engellilere uygun krediler veren bankalardan söz edilebilir. Kriterleri en düşük olanların başında da yine devlet bankaları Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank bu konuda ön plana çıkmaktadır.

TEILEN

CEVAP VER