Trampa Nedir?

Trampa nedir sorusu birçok kişinin aklını kurcalamaktadır. Birçok yerde karşımıza çıkan trampanın gerçek anlamının ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz!

birevim faizsiz ev

Trampa; takas anlamına gelmektedir. Herhangi bir ticari malın nakit karşılığı olmadan başka bir mal ile değiştirilmesine trampa adı verilmektedir. Trampa işlemlerinde kullanılan malın menkul veya gayrimenkul olması söz konusudur. Bu noktada, gayrimenkuller arasında yapılan takas işleminin tapuda trampa veya tapu takası olarak geçmesine rastlanmaktadır.

Trampa Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Trampa nedir sorusuna cevap verdikten sonra trampa sözleşmesinin nasıl yapılacağına dair bilgi vermek gerekir. Tapuda trampa için her şeyden önce tapu müdürlüğünde tescil işleminin yapılması şarttır. Tescil işleminden de önce taraflar arasında yazılı olarak bir trampa sözleşmesinin yapılmış olması gerekmektedir. Bu sözleşme; tapuya ibraz edilmelidir. Bu noktada, trampaya konu olan gayrimenkullerin birbirine eşit değerlerde olması gibi bir kural yoktur. Fakat, tarafların isteği doğrultusunda söz konusu farkın ödenmesine rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra, tarafların arasındaki anlaşmaya göre değer eşitlemesi yapılması mümkündür.

Trampa nedir diye merak edenlere trampa işleminin gayrimenkul karşılığı gayrimenkul veya gayrimenkul karşılığ menkul olmak üzere yapıldığını söylemek gerekir. Buna ek olarak, malların aynı tapu müdürlüğünün sınırları içerisinde olması gibi bir husus söz konusu değildir. Bir başka deyişle, farklı bölge müdürlüklerinde bulunan malların da trampa sözleşmesine konu olması mümkündür.

Trampa Nasıl Yapılır?

Trampa işlemi tapuda yapılmaktadır. Öncelikli olarak, değiştirilmesi istenilen malların Tapu Sicil Müdürlüğü’nde resmi senet hazırlanmasıyla beraber tapuya tescil ettirilmesi söz konusudur. Trampa işlemlerinde taşınmaz mala ait olan tapu senedinin olması şarttır. Ancak, bazı hallerde tapu senedi olmayabilir. Bu gibi hallerde, ada ve parsel numarasını belirten bir belge ile malikin sözlü beyanı sayesinde trampa sözleşmesi yapılması söz konusu olmaktadır.

Trampa nedir diye merak edenlerin tapu işlemleri sırasında bazı belgelerin yanlarında olması gerektiğini bilmesi şarttır. Tarafların fotoğraflı nüfus cüzdanlarına ek olarak vesikalık fotoğrafları, Dask poliçe fotokopisi, belediyeden alınan ve beyan değerini gösteren belge, temsilcinin olduğu hallerde temsile ilişkin belge bulunmak zorundadır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Statik Proje Nedir?

Read Next

Vergi Borcu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × five =