Ekolojik Ev Nedir?

Ekolojik ev; bilhassa çevreye duyarlı insanlar tarafından tercih edilmektedir. Dünyadaki kaynakların azaldığı, çeşitli virüslerin insan hayatını tehdit ettiği, sera gazının etkisinin her geçen gün arttığı bir ortamda ekolojik ev sahibi olmak bu konulara karşı duyarlı olunmasını ifade etmektedir. Ekolojik ev; çevre dostu ve ekonomik ev olmasıyla bilinir.

birevim faizsiz ev

Ekolojik ev; enerji ve su ihtiyacı ile çevresel etkilerin incelendiği, doğaya minimum zarar veren ve aynı zamanda kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilen bir ev olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu evin 2020’li yıllara damga vuracağını ve her geçen yıl daha da popüler hale geleceğini bilmeyen yoktur.

Ekolojik Evin İhtiyaçları Nelerdir?

Elektrik enerjisi; insanların yaşam enerjisinin devam etmesi noktasında büyük önem taşımaktadır. Evlerde kullanılan tüm araç gereçlerin ve teknolojik araçların elektrik enerjisiyle çalışması söz konusudur. Ancak, elektrik enerjisi üretimi için tercih edilen yöntemlerin genellikle doğaya zararlı olduğunu söylemek gerekir.

Ekolojik evlerde ise elektrik enerjisinin güneş paneli veya rüzgar türbini gibi yenilenebilir yöntemler ile üretildiği bilinmektedir. Bu sayede, çevreye karşı hiçbir zararlarının olmaması söz konusudur. Bunun yanı sıra, küresel ısınmanın bir sonucu olarak su kaynakları her geçen gün azalmaktadır. Ekolojik evler sayesinde bu soruna da çözüm bulmak söz konusudur. Yağmur suyu depolama, lavabodan akan suyun bir kısmını arıtma gibi yöntemler sayesinde bu suların tuvalet giderlerinde veya bahçe sulanmasında kullanılması mümkün olmaktadır. Bir başka deyişle, ekolojik evler sayesinde suların tekrar kullanımı söz konusudur.

Ekolojik Evler Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Ekolojik evlerin inşaatı sırasında çevreye zarar verilmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra, yüksek ısı ve ses izolasyonunun sağlanması şarttır. Her şeyden önce, doğaya ve sağlığa zararlı kanserojen maddelerin olmaması gerekmektedir. Ayrıca, sıvama işlemlerinde doğal kil ve kireç kullanılması şarttır. İç mekanlarda ise boya yerine duvar kağıdının kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ekolojik evlerde kullanılan malzemelerin ve ev eşyalarının geri dönüşüme müsait olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bu evlerde yaşayıp hormonlu sebze meyve yemenin doğru olmadığını söylemek gerekir. Bu mantığa uygun organik ve doğal sebze meyveler yetiştirilmelidir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Ebeveyn Banyosu Nedir?

Read Next

Farklı Konut Tipleri Nelerdir?

6 Comments

  • Önemli noktalara değinmişsiniz teşekkürler 🙂

  • Ekolojik evler ülkemizde de türemeye başladı mı? Örneği var mı hiç?

    • Merhaba Deniz Bey,
      Ekolojik evler artık ülkemizde de inşa edilmektedir.

  • Ülkemize bir an önce gelmesini umduğum bir ev sistemi 🙂

  • Ekolojik evler ülkemizde olması biraz zor bir durum ancak torunlarımız belki görür 🙂

  • Bu tarz ekolojik ev projeleri ülkemize de yakında gelir diye düşünüyorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 14 =