Zilliyet Nedir? Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Taşınmazların başka bir deyişle gayrimenkullerin ifadesinde bir ekip terimler ile karşılaşmak muhtemeldir. Bu terimlerin öğrenilmesi, gayrimenkullerin açıklanması bakımından bereketli olacaktır. Hukuksal evraklar ile tapu bilgilerinde, bu fazla dinlenmeyen ifadeler kendilerine yer bulmaktadır. Peki, bu ifadeler arasında sayılan zilliyet ifadesi ne anlama gelmektedir? Zilliyet, gayrimenkullerin kullanımı hakkında öğrenilen bir ifade midir?

birevim faizsiz ev

Zilliyet genellikle hukuksal bir terimdir.  Bir kimsenin taşınır veya taşınmaz bir mal üzerindeki yetkisi olarak tanımlanabilir.  Zilyetliğe sahip kişiye verilen isim ise zilyettir. Taşınabilir ya da taşınamaz mallar üzerindeki yetki durumu ise Zilliyet hakkı olarak adlandırılır. Zilliyet hakkına sahip kişi sadece malı kullanabilir.

Aslında daha çok gayrimenkullerde ev sahibi ve kiracı arasında kullanılan bir terimdir. En basit olarak anlatmamız gerekirse;  diyelim ki bir eviniz var evin sahibi sizsiniz ancak evi kiraladığınız an itibarı ile Zilliyet hakkı ev sahibine geçer.  Konutu kiralayan kişi kiracı kullanım hakkına sahip olur ve Zilliyet hakkına sahip olmuş olur.

Zilliyet Tapu Alınır mı?

Aslında ilk olarak Zilliyet tapusu nedir, buna bir bakalım.  Tapusu olmayan taşınmazlar için düzenlenen belge, resmi olarak kabul edilmeyen ancak taşınmazın kullanımını gösteren bir belgedir.  Bu Zilliyet tapusu nasıl alınır?  Zilliyet tapulu taşınmazın satın alınması konusu ile ilgili sizi uyarıyoruz.

Hatta bu konuda bir eksperden destek almanızı öneririz.  Tapunun ait olduğu taşınmaz titiz bir şekilde araştırılmalıdır. Ve eğer danışmanızın hazırladığı rapora göre de uygun ise satın almanızı öneririz.

Zilyet bir arsa alırken ne yapmanız gerekiyor, Ne şekilde araştıracaksınız?  Satış işlemleri ne şekilde olacaktır?

Tapusu olmayan bir mülkün ne anlaşması olabilir?

 • İleride dip mal sahipleri veya hazine dava açabilir, mülkü elinizden alabilir. Ayrıca ecrimisil (geriye dönük) davası açıp birde kira talep edebilirler.
 • Satan kişinin zilliyetliği nasıl oluşmuş? Esasında dip mal sahibi kim? Tapuya gidip, parsel numarasını söyleyerek, burasının kime ait olduğunu öğrenin.
 • Zilliyetlik iddiasında bulunan kişinin elindeki belge nedir? –
 • Tapu Tahsis belgeli mi? (onu da satabilmesi için, belirli zaman dilimi şartı vardır.) – Zilliyetine tapudan mı geçirilmiş mi?

Zilliyet Tapusu Hangi Kurumdan Araştırılabilir?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü araştırma yapabileceğiniz en ideal resmi kaynaktır.  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde araştırmanız bir günde sonuçlanmayacaktır ancak size önerimiz sabırlı olun ve sonuna kadar araştırmanızı sürdürün. Zilliyet bir mülk ya da arsa almak risklidir.  Ancak mutlaka almanız gerekiyorsa;  size önerimiz;  uzman bir gayrimenkul uzmanından destek almanız yönündedir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Çarpık Kentleşme Nedir?

Read Next

Çekme Kat Nedir?

12 Comments

 • Tapusuz bir malı satın almak bana çok mantıklı gelmiyor ileride bir çok soruna yol açabilir.

  • Merhaba Başak Hanım,
   Zilliyet tapusu mülkün satın alınması değil , kullanım hakkının satın alınması anlamına gelmektedir.

 • Şimdi annem kendi evi için bana zilliyet tapusu verebiliyor mu kullanım haklarını belli edebilmek adına?

  • Merhaba Yasin Bey,
   İstenen herkese zilliyet tapusu verilebilir. Bu mülkün kullanım hakkının kimde olduğunu gösterir.

 • Bu sanırım daha çok ev için değilde işletme vs için mi kullanılıyor?

  • Merhaba Çiğdem Hanım,
   Genel olarak mülkiyet tapusu olmayan gayrimenkullerin zilliyet tapusu alınmaktadır.

 • Zilliyet tapusu hakkında çok kafamı karıştırdılar geçen gün araştırdığımda düzgün bilgi bulamamıştım. Sayfanız sayesinde doğru bilgiye ulaştım teşekkürler 🙂

  • Merhaba
   Büyükannemizin zilliyetinde oldugunu bildiğimiz ancak elimizde hiç bir evrak olmayan dönümleri yüksek arazilerimiz var. Ancak belirttiğim gibi elimizzde belge yok. Bu belgelere nasıl ve nerden ulaşabiliriz . Yardımcı olursanız sevinirim.

   • Merhaba Tülay Hanım,
    Bununla İlgili öncelikle arazilerin olduğu bölgedeki tapu müdürlüğüne başvurmanız gerekir.

 • Mülkiyetimizin tapusu yok, imar barışından faydalanmadan zilliye tapusu alabiliyor muyuz?

  • Merhaba Deniz Hanım,
   Bu konu ile ilgili kesin bilgiyi belediyenizden edine bilirsniz.

 • Benim bildiğim anlamın gerçek anlamıyla uzaktan yakından alakası yokmuş, sayenizde düzelttim hatalı bilgimi 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + eight =