Zilliyet Nedir? Zilliyet Tapu Alınır Mı?

Zilliyet genellikle hukuksal bir terimdir.  Bir kimsenin taşınır veya taşınmaz bir mal üzerindeki yetkisi olarak tanımlanabilir.  Zilyetliğe sahip kişiye verilen isim ise zilyettir.

Taşınabilir ya da taşınamaz mallar üzerindeki yetki durumu ise Zilliyet hakkı olarak adlandırılır. Zilliyet hakkına sahip kişi sadece malı kullanabilir.

Aslında daha çok gayrimenkullerde ev sahibi ve kiracı arasında kullanılan bir terimdir. En basit olarak anlatmamız gerekirse;  diyelim ki bir eviniz var evin sahibi sizsiniz ancak evi kiraladığınız an itibarı ile Zilliyet hakkı ev sahibine geçer.  Konutu kiralayan kişi kiracı kullanım hakkına sahip olur ve Zilliyet hakkına sahip olmuş olur.

Zilliyet Tapu Alınır mı?

Aslında ilk olarak Zilliyet tapusu nedir, buna bir bakalım.  Tapusu olmayan taşınmazlar için düzenlenen belge, resmi olarak kabul edilmeyen ancak taşınmazın kullanımını gösteren bir belgedir.  Bu Zilliyet tapusu nasıl alınır?  Zilliyet tapulu taşınmazın satın alınması konusu ile ilgili sizi uyarıyoruz.

Hatta bu konuda bir eksperden destek almanızı öneririz.  Tapunun ait olduğu taşınmaz titiz bir şekilde araştırılmalıdır. Ve eğer danışmanızın hazırladığı rapora göre de uygun ise satın almanızı öneririz.

Zilyet bir arsa alırken ne yapmanız gerekiyor, Ne şekilde araştıracaksınız?  Satış işlemleri ne şekilde olacaktır?

Tapusu olmayan bir mülkün ne anlaşması olabilir?

  • İleride dip mal sahipleri veya hazine dava açabilir, mülkü elinizden alabilir. Ayrıca ecrimisil (geriye dönük) davası açıp birde kira talep edebilirler.
  • Satan kişinin zilliyetliği nasıl oluşmuş? Esasında dip mal sahibi kim? Tapuya gidip, parsel numarasını söyleyerek, burasının kime ait olduğunu öğrenin.
  • Zilliyetlik iddiasında bulunan kişinin elindeki belge nedir? –
  • Tapu Tahsis belgeli mi? (onu da satabilmesi için, belirli zaman dilimi şartı vardır.) – Zilliyetine tapudan mı geçirilmiş mi?

Zilliyet Tapusu Hangi Kurumdan Araştırılabilir?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü araştırma yapabileceğiniz en ideal resmi kaynaktır.  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde araştırmanız bir günde sonuçlanmayacaktır ancak size önerimiz sabırlı olun ve sonuna kadar araştırmanızı sürdürün.

Zilliyet bir mülk ya da arsa almak risklidir.  Ancak mutlaka almanız gerekiyorsa;  size önerimiz;  uzman bir gayrimenkul uzmanından destek almanız yönündedir.

Önceki

Konut Edinmede Devlet Desteği

Sonraki

Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş İçin Gerekli Belgeler