Yılda 300 Bin Konuta Dönüşüm Müjdesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülkemizde depremler nedeniyle kaybettiğimiz binlerce vatandaşımız olduğuna dikkat çekerken, “Artık hiçbir vatandaşımızı deprem nedeniyle kaybetmeyi ve hiç kimsenin riskli binalarda yaşamasını istemiyoruz. Her yıl 300 bin konutun dönüşümünü gerçekleştireceğiz” dedi.

birevim faizsiz ev

Avcılar’ın henüz imar planı olmayan mahallesi Yeşilkent’te bir toplantıya, Gençlik ve Spor Eski Bakanı Çağatay Kılıç ile birlikte katılan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirdiklerini, 81 ile genelge göndererek en acil ve öncelikli bölgelerde kentsel yönetim sürecini başlatmayı hedeflediklerini aktardı.

Bakan Kurum, projeyi şu sözlerle anlattı:
“TEK BAŞINA YEREL YÖNETİM KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN YETERLİ OLMAZ”

“Bugüne kadar depremler nedeniyle 82 bin insanımızı kaybettik. Artık hiçbir vatandaşımızı kaybetmeyi, hiç kimsenin riskli binada yaşamasını istemiyoruz. Her yıl 300 bin olmak üzere 5 yılda 1.5 milyon konut yapmak suretiyle dönüşümü gerçekleştireceğiz. 40 bin konutu TOKİ yapacak. Yaklaşık 250 bin konutu yerel yönetimlerimizle yatay mimaride, özümüzü kültürümüzü yansıtır biçimde yapacağız. Yüzde 50’ye kadar hibe desteği vererek tam 4 milyar kredi faizi desteği sağlamak istiyoruz. Bir ilçe belediyesi, yerel yönetim tek başına kentsel dönüşümü yapamaz. Biz bakanlık olarak hazırız. İmar planını hazırlarız, Vatandaşımız ne istiyorsa onu yaparız. İsterseniz müteahhit ile isterseniz TOKİ ile konutunuzu yaptırırız. “

Dönüşüm müjdesi, yeni bir ev almak istiyorum diyen binlerce vatandaşımızın yüzünü güldüreceğe benziyor.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Kira Ödemelerinde Yeni Dönem

Read Next

Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yapılan İller

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + eighteen =