Yasal Takip Başlatılan Kredi Borcu Ne Olur?

Bankalar müşterilerinin anlık ihtiyaçlarına ve nakit sıkıntılarına cevap verebilmek için kredi sistemini kullanır. Bunun için müşteriye belli miktarlarda nakit para verir ve müşteriye bunu belli bir vadede taksitli olarak ödeme imkanı sunar. Bu birçok insanın işini kolaylaştıran ve sık başvurulan bir yöntemdir. Bankalar sahip oldukları müşteri kitlesinin durumuna göre çeşitli kredi imkanları sağlamaktadır. Bu sayede farklı yaş gurubu, gelir durumu ve maddi varlığı olan insanlara hitap etmektedirler.

birevim faizsiz ev

Kredi almak için müşterinin bazı koşulları sağlaması beklenmektedir. Bunun için kredi verilmeden önce müşteriye bununla ilgili bir taahhütname imzalatılır. Bu taahhütnamenin amacı müşteri karşısında bankayı ve banka karşısında müşteriyi mağdur etmemektir. Bu sebeple her iki tarafın, üzerine düşen görevleri yerine getirdikleri müddetçe, hakları korunur.

Müşterinin kredi çektiğinde bankaya karşı olan sorumluluğu, belirlenen vade içerisinde taksitlerini düzenli olarak ödeyip bankayı zor duruma sokmamaktır. Ancak bazen müşteri taksitlerini geciktirebilir ve bu durumda müşteriye ihtarname gönderilir. İhtarname ile uyarılan müşteri hakkında yasal takip başlatılır ve icra memurları ve banka avukatı aracılığı ile bankaya olan borcun kapatılması sağlanır.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu yapmak için bankalar müşterinin işini kolaylaştıracak yöntemler sunar. SMS ile başvurmak en kolay yollardan biridir. İstenilen kredinin SMS kodunu ve bankanın SMS numarasını bilmek başvuru için yeterli. İnternet bankacılığı da bir diğer yol. Burada başvurulan kredinin faiz oranı ve ödeme planını görmek mümkün. ATM’ler üzerinden birkaç dakika da kredi başvurusu yapılarak sonuç alınabiliyor. Bankaların kendi mobil uygulamaları aracılığı ile de başvuru yapmak mümkün. En yaygın başvuru yöntemi ise şube üzerinden başvurmaktır. Bu şekilde banka personelinden bilgi almak ve uygun ödeme planını seçmek de mümkün.

Başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, başvuru kanalının güvenilir olması. Bankalar birçok dolandırıcının odak noktası. Bu sebeple SMS numarası ya da internet sitesinin bankaya ait olduğundan emin olunmalı. Kredi almadan önce karşılaştırma sitelerine girerek en uygun kredi ve faiz oranını sunan bankayı bulmak mümkün. Kredi seçilirken gelir durumuna uygun olan ve ödeme şartları daha kolay olan krediyi seçmek gerekiyor. Bu şekilde borç geciktirme ve ödeyememe durumlarının önüne geçilebilir. Aksi halde banka çeşitli yaptırımlar uygulayarak müşteriyi zor durumda bırakabilir. Bu sebeple kredi alırken maddi olanakların göz önünde bulundurulması önemlidir.

Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bankalar kredi vermeden önce müşteriye krediyi ödeyeceğine dair güven duymak ister. Bu sebeple ilk olarak kişinin kredi notuna bakılır. Kredi notu en riskli veya orta riskli olanların kredi alma ihtimali düşüktür. Kredi notu müşterinin banka ile olan ilişkilerine göre belirlenir. Mesela kredi kartı ödemesi geciktirilirse kredi notu düşer. Bunun dışında bazı temel şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Evrak ile beyan ettirilebilir bir gelire sahip olmak
 • Kredi notunun iyi veya yüksek olması
 • İpotekli krediler için eş rızasının bankaya beyan edilmesi
 • Aile gelirinin krediye dahil edilmemesi(Konut kredisi hariç)
 • İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisinde 60 ay vade talep edilmesi

Burada belirtilen şartlar genel olarak bankaların istediği ortak şartlar olmakla birlikte bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Bunlar dışında bankalar sigorta şartı ya da belli bir süre çalışıyor olma şartı da isteyebilir. Bu her banka için değişkenlik gösterir. Ayrıca bankalar kredi vermeden önce farklı belgelerin banka şubesine sunulmasını da ister. Başvuru sırasında bu bilgiler teyit edilir ve sahte olduğu anlaşılan belgeler olursa başvuru reddedilir. Bu sebeple başvuru yaparken dikkatli olmak gerekiyor. İstenilen belgeler ve şartlar hakkında bankaların internet sitesi üzerinden daha detaylı bilgi alınabilir.

Kredi Borç Ödeme Planı Nasıl Belirlenir?

Kredi borcunu ödemek için bankalar müşteriye faklı ödeme seçenekleri sunar. Müşteri kendine uygun olan ödeme planını onaylar ve süreç bu şekilde işleme alınır. Ödeme planı hazırlarken çekilen kredinin miktarı önemlidir. Çünkü uygulanacak faiz ve verilecek vade buna göre belirlenir. Miktarın artmasıyla beraber faiz oranı düşer ve vade uzatılır. Her banka, vereceği kredi için farklı kampanyalar hazırlar. Bazı kampanyalarda ödemeye geç başlanır. Bazılarında vade farklı uygulanmaz.  Bu kampanyaların süreleri ve uygulanma durumları ise bankanın insiyatifinde ilerler.

Borç Ödenmezse Ne Olur?

Bankalar, herhangi bir işlem yaparken müşteri onayını ve imzasını alarak hareket eder. Bu sebeple kredi çekmek isteyen müşteriye bir ödeme planı sunulur. Bu ödeme planı müşterinin çekmek istediği miktara ve talep ettiği vadeye göre belirlenir. Aylık taksit miktarı ve vadesi belirtilen bu ödeme planı müşteri imzalamadan işleme alınmaz. Müşteri ödeme planının kendine uygun olduğunu düşünürse ve imzalarsa istediği kredi hesabına yatar. Genel olarak bankalar müşteriye ödemeye başlaması için belli bir süre tanır. Müşteriden ödeme planına sağdık kalarak taksitlerini düzenli yatırması beklenir. Borcun taksiti geciktirilirse ödenmeyen faiz üzerinden gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizinin oranı %30’dur.

Müşteri, ödeme planında belirtilen taksitleri düzenli olarak ödemezse yasal bekleme sürecine girer ve banka tarafından hakkında idari takip başlatılır. İki taksit üst üste yatırılmazsa müşteriye ihtarname gönderilir. Ayrıca banka tarafından telefon ile borcunu ödemediği hatırlatılır. Bu noktada banka taahhütname ile koruduğu haklarını kullanabilir. Yani insiyatif tamamen bankadadır. Müşteri iki taksiti ödemediği taktirde bankanın, müşterinin tüm taksitlerini iptal edip tüm borcu tek seferde isteme hakkı bulunuyor.

Borcunu ödemeyen ve idari takibe düşen müşteriye, hakkında işlem uygulamadan önce ihtarname göndermek zorunludur. Müşterinin bankaya verdiği ikamet adresi ve telefonu üzerinden ulaşılarak gerekli uyarı yapılmalıdır. Ancak müşteri ödemediği iki taksitin ardından 30 gün boyunca ödeme yapmazsa artık hakkında yasal takip süreci başlatılır. Yasal takip sürecinde müşteri artık bankayla değil bankanın avukatıyla ve icra memurlarıyla muhatap olur.

Yasal Takip Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Yasal takip süreci, müşterinin toplamda 90 gün süre ile kredi borcunu ödememesi ile başlar. Yasal bekleme süresinin bitmesi ile ödenmeyen bu borç diğer bankalar tarafından da bilinir ve müşterinin kredi notu düşer. Banka bazı yaptırımlar uygulayarak borcunu ödemesi konusunda müşteriyi zorlama yoluna gider. Bu süreçte müşteri, banka avukatı ile uzlaşmacı hareket ederek hakkında icra kararını başlatılmadan anlaşma yoluna gitmeyi denemelidir. İcra kararının başlatılması, bankalarında pek istediği bir durum değildir.

İcra sürecinde devlet tarafından borçlu kişinin korunan bazı hakları vardır. Buna göre eğer borcu olan kişinin maaşına icra uygulanacak ise yalnızca %25’ine uygulanabilir. Bu kişinin mağdur edilmemesi için gereklidir. Eşyalar üzerine icra uygulanacak ise sadece lüks olarak sayılan eşyalara icra uygulanabilir. Bu şekilde borçlu kişinin temel ihtiyaçlarını gidermesi sağlanır. Borç uygulanan bu icra yöntemi ile kapatılır.

İcra kararı uygulanmadan önce müşteri avukat ile görüşerek farklı ödeme kolaylıkları talep edebilir. Faiz oranında indirim veya daha uzun vade isteyerek borcunu düzenli ödeyeceği vadesi vermesi ile banka ve müşteri arasında bir anlaşma imzalanabilir. Bu şekilde icra süreci durdurulur.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Nakit Avans Nedir, Nakit Avans Faiz Oranları

Read Next

Çiftçi Desteğinin Şartları, Çiftçi Kredisi Alma

7 Comments

 • Yasal takipten ne kadar süre sonra haciz işlemleri başlıyor acaba?

  • Merhaba Abdullah Bey,
   Yasal takip süreci, müşterinin toplamda 90 gün süre ile kredi borcunu ödememesi ile başlar.

 • Bankalarla her zaman anlaşmaya varın derim ben, ödemeyip takip başlatılmasındansa cüzi taksitlere böldürüp devam edin ödemeye

 • Yasal takipten ne kadar süre sonra haciz işlemleri yapılıyor?

  • Merhaba Ahmet Bey,
   Yasal takip süreci, müşterinin toplamda 90 gün süre ile kredi borcunu ödememesi ile başlar.

 • Benim önerim haciz sürecine gelmeden anlaşma sağlayıp ufak ödemelerle borcu hafifletmeye çalışmanız

 • Yasal takibe girmeden çözüm bulamazsanız maalesef sonuçları biraz ağır oluyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + two =