TÜİK 2020 Mart Ayı Konut Satış İstatistikleri

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından geçtiğimiz Mart ayının konut satışı istatistikleri açıklandı. Bu verilere göre Mart ayında toplam olarak 108 bin 670 konut satıldığı belirlendi. Ülke genelinde konut satışları geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 3.4 oranında artış göstererek 108. 670’e ulaştı. Konut satışlarında en fazla ön plana çıkan iller arasında ise İstanbul, Ankara ve İzmir bulunuyor. 19 bin 486 konut satışıyla İstanbul zirvede yer alırken, onu 12 bin 409 konut satışıyla Ankara izledi. Üçüncü sırada yer alan İzmir’de ise Mart ayında toplam 7 bin 131 konut satışı yapıldı. Konut satışlarının en düşük olduğu iller arasında ise Bayburt, Ardahan ve Hakkari bulunuyor. Mart ayında Hakkari’de toplam 7 konut satılırken, Ardahan’da 10 konut, Bayburt’ta ise 37 konut satılabildi.

birevim faizsiz ev

43 bin 329 İpotekli Konut Satıldı

Ülke genelinde Mart ayında ipotekli konut satışları da zirveyi gördü. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ipotekli konut satışında yüzde 90,4 artış yaşandı. Buna göre Mart ayında toplam satılan ipotekli konut sayısı 43 bin 329 olarak belirlendi. İpotekli satışlarda en fazla ön plana çıkan il İstanbul olurken, en az ipotekli konut satışı olan il ise Hakkari olarak belirlendi.

Konut Satışları %33 Artış Gösterdi

Ocak ile Mart ayları arasındaki toplam konut satışı da geçtiğimiz yılın aynı oranlarına nazaran artış gösterdi. Ocak ile Mart ayları arasında satılan toplam konut sayısı 341 bin 38 olarak belirlenirken, bu verilerle bir önceki yılın aynı aylarına göre yüzde 33 oranında bir artışın var olduğu belirlendi. Bu aylar arasında ipotekli konut satışında yüzde 238,6 oranında bir artış yaşanırken toplam satılan ipotekli konut sayısı 129 bin 299’a ulaşmış oldu. Veriler ikinci el konut satışlarında da bu aylarda artış olduğunu gösterdi. Geçtiğimiz yılın aynı aylarına göre ikinci el konut satışlarında yüzde 57,2 oranında artış görülürken toplam satılan konut sayısı ise 233.606 olarak belirlenmiş oldu.

65 Bin Konut El Değiştirdi

Diğer konut satışlarında ise geçtiğimiz yılın Mart ayına göre azalmalar yaşandı. TÜİK 2020 Mart ayı istatistikleri Mart ayında diğer konut satışlarında yüzde 20.6 oranında bir azalma olduğunu gösterdi. Buna bağlı olarak 2020 yılının Mart ayında diğer konut satışları 65 bin 341 olarak belirlendi. Diğer konut satışlarında zirvede İstanbul yer alıyor. İstanbul’da bu dönemde 12 bin 3 konut satışı gerçekleştirildi. Durumun bu şekilde olması ise İstanbul’u yüzde 18,4 pay oranıyla ilk sıraya yerleştirdi. Diğer konut satışında ilk sıralarda bulunan diğer iller ise Ankara ve İzmir oldu. Ankara’da bu ayda 6 bin 408 diğer konut satışı yapılırken, İzmir’de ise 3 bin 954 konut satışı yapıldı.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Vergi Borcu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Read Next

2020 Nisan Konut Kredisi Faizlerinde Son Durum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × two =