Tokiden Ev Nasıl Alınır? Toki’den Ev Almak

Dar ve orta gelir düzeyine sahip olan ailelerin konut edinmesi amacıyla uygun evler satan bir kurumdur. 81 ilde tam zamanlı olarak çalışan bir çalışma sistemleri vardır. TOKİ’nin asıl amacı ülkemizde hızla artış gösteren nüfusa uygun fiyatlı evler yaparak herkesin ev sahibi olmasını sağlamaktır. TOKI kura sırasından evin size çıkması durumunda size verilen tarihlerde kura sırasında belirlenen konut için peşinat ödemesi yapmanız gerekiyor. Tabi bu durumda sözleşmenin de imzalanması gerekir.

birevim faizsiz ev

Peşinat ödemesi yapmamanız durumunda TOKİ size verdiği evi iptal eder. Kurada evi kazanan kişiler için sadece bir kez satış sözleşmesi düzenlenir. TOKI sizleri tekrar kuraya dahil etmez. Bunun için ev almak istiyorsanız ilk olarak peşinatı ayırmanız gerekmektedir. Almak istediğiniz evin peşinatını ayırdıktan sonra TOKİ’ye başvurmanız da fayda var. Böylelikle kura hakkınız da yanmamış oluyor. Siz de evinize kavuşmuş oluyorsunuz.

Toki Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Türkiye vatandaşı olmak,
  • Birinci derece akrabalarınızın bir konut sahibi olmaması
  • Başvuru yapacağınız şehir de en az 1 senedir yaşıyor olmanız,
  • Daha önce TOKİ aracılığı ile ev almamanız gerekiyor.

Her aileden sadece bir başvuru gerçekleştiğini de unutmamanız gerekir. Birden fazla başvuruyu kabul etmeyen TOKİ, şehit, gazi ve engellilere öncelik tanımaktadır. Bu hakkınızı iyi bir şekilde kullanmanız da yarar var.

Gerekli Belgeler Nelerdir?

TOKI başvurusu yapmak isteyen vatandaşların, gerekli olan evrakları da hazır etmesi gerekiyor. Bu belgeler hazırlandıktan sonra TOKI sizi kuraya dahil eder. Eksiksiz bir şekilde evrakları hazırlayarak teslim etmeniz gerektiğini de unutmamanız gerekir. Bu belgeler;

  • Kimlik fotokopisi
  • Engelli kişiler için sağlık durumunu belirten heyet raporu, şehir aileleri için hak sahipliği belgesi
  • Emekli vatandaşlar içinde emekli kimlik belgesi gerekir.

Bu belgeleri hazırlayıp kayıt formu doldurarak kuraya katılmaya hak kazanmış olursunuz. TOKİ de ev almaya karar verenlerin şehir aileleri için öncelik verildiğini unutmaması gerekir. Emekli vatandaşlar için de TOKI projelerinin bir kısmı onlara ayrılır. Emekli vatandaşlar kuraya çıkmazsa tekrar kuraya katılabilirler.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Gurbetçiler Türkiye’den Konut Kredisi İle Ev Alabilirler mi?

Read Next

Konut Sahibi Olmak için Faizsiz Yöntemler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + two =