TOKİ’den Ev Alanların Yorumları: Bu Borç Mezarda Mı Bitecek?

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için alternatif avantajlı sistemlerden biri olan Toki’den ev satın almak için bazı kriterleri tamamlamak gerekiyor.  Toki, günümüzde en avantajlı ev satın alma avantajlarını sunuyor.  Toki’ye başvurmak için aşağıdaki şartları yerine getirmek yeterlidir.

birevim faizsiz ev

  • TC. Vatandaşı olmak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Düzenli bir gelire sahip olmanız gereklidir.
  • Oturduğunuz yani ikamet ettiğiniz ilden ev sahibi olabilirsiniz.

Toki başvuruları internet üzerinden yapılabildiğinden, zaman kaybetmeden avantajlı konut projelerine başvurularınızı web sitesi üzerinden değerlendirebilirsiniz.

Peki, Toki konut sahibi etme konusunda şikâyeti olan var mı? Kira öder gibi ev sahibi olmak için başvurduğunuz Toki elbette düşük taksitler sebebi ile “bitmeyen borç” eleştirilerine maruz kalabiliyor.

TOKİ’ye Faizsiz Konut Kredisi İsyanı

Toki gibi birçok büyük şirkete başvuru yapmak isteyenler, elbette internet araştırması yaparak daha önce bu sistemi kullanmış kişilerin yorumlarını okuyor. Peki, Toki en çok hangi açılardan eleştiriliyor?

6 ayda bir yapılan borç güncellemeleri, bu konuda eleştirilere aşağıda yer vereceğiz.  Bu eleştirilere yanıt çok geçmeden Toki yetkililerinden geldi.

Toki ile ilgili şikâyetler konusunda sosyal medya hesaplarında rastladığımız birkaç şikâyet aşağıdaki şekildedir.

  • Şikayetlerden birinde vatandaş, 10 aydır emekliye özel yapılan konutun güncel borcu 94.460 TL’dan, 102.000 TL çıkmış görünüyor. Mezarda mı bitecek bu borç şeklinde veryansın ediyor. Hani faizsiz konut kredisiydi şeklinde sorular devam ediyor.  Ne kadara mal olacak bu ev?” sorusu ile gündeme geldi.
  • TOKİ’den aldığı evin borcun99.000 bin türk lirası iken ; düşeceğine artacağından bahsediyor.  Müşteri hizmetlerini aradıklarında, biz bilgi veremeyiz deniyormuş. Kim bilgi verecek peki?” sorusunu yöneltti. TOKİ vatandaşların sorularını aşağıdaki şekilde yanıtladı.  .

TOKİ Borç Güncelleme Konusunda Açıklama Yaptı!

Vatandaşlardan aşırı derece de dönen borç güncelleme konusunda Toki sessizliğini bozdu.

Satış sözleşmesinde gayrimenkul satış sözleşmesinin 2. maddesinin 2. bendinde yer alan madde kapsamında her yıl altı aylık dönemlerde memur maaş artış oranı ya da TÜFE ve TÜFE oranı üzerinden, Ocak ve Temmuz olmak üzere kalan borç bakiyesi üzerinden tekrar hesaplandığını açıkladı. Toki hesaplama sonrası bankalar ile görüşerek oranı bildiriyor ve güncelleme buna göre yapılıyor.

Devam eden açıklamada borcun vade bitimi ile sona ereceği ve borç bittikten sonra tapu teslimi yapılacağı söylendi.

 

birevim faizsiz ev

Read Previous

TOKİ Başvuru Para Ücreti İadesi 2020 Nasıl Alınır?

Read Next

Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Ne Yapmalıyız?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 2 =