TOKİ Başvurusu 2020 Şartları

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği TOKİ projelerine başvurular devam ediyor. Her yıl binlerce kişinin ev sahibi olmasını sağlayan bu proje kapsamında inşa edilecek 2+1 ve 3+1 konutlar için başvuru işlemleri devam ediyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılan 100 bin konut projesine başvurular Ziraat Bankası veya Halk bankası üzerinden yapılmaktadır. Başvuru bedeli ise konut tipine bağlı olarak değişkenlik gösterir. 2+1 konut tipi için ödenmesi gereken müracaat bedeli 500 TL olurken, 3+1 konut tipinde ödenmesi gereken müracaat bedeli 1000 TL olmaktadır. Müracaat bedeli ödendikten sonra başvurular kabul edileceğinden dolayı öncelikli olarak ilgili bedelin bankaya yatırılması istenmektedir.

birevim faizsiz ev

TOKİ Başvuru Şartları

TOKİ’den konut satın almak için aranan TOKİ başvuru şartları vardır. Bu şartlara uyumlu olmanız halinde projeye başvuruda bulunabilirsiniz. 2020 TOKİ başvuru şartları ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Projenin yapıldığı il veya ilçenin sınırlarında en az bir yıllık süre boyunca ikamet ediyor olmak,
  • Konut satın almak isteyen kişinin kendisinin veya ailesinin üzerine kayıtlı herhangi bir malın bulunmaması,
  • Aylık hane gelirinin İstanbul içi en fazla 6 bin TL, İstanbul dışı ise en fazla 5.500 TL olması
  • Başvuruyu yapacak olan kişilerin 25 yaşını doldurmuş olması

Bir hane adına yalnızca bir kişiden gelecek olan başvuru kabul edilmektedir. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimlere konut tipleri yüzde 10 peşinat ve 240 ay vade üzerinden satılır. Bu kişilerin ilgili projeden konut sahibi olabilmesi için Sosyal güvenlik kurumundan “hak sahipliği belgesi” alması ve en az üç yıllık süre boyunca projenin yapıldığı yerde ikamet ettiğini ispatlanması gerekmektedir.

Ödeme Planı

75 m2 ve 140 bin TL tutarındaki 2+1 daire için 14 bin TL peşinat istenir. Bu durumda geri kalan tutar ise yüzde 0.49 faiz oranı üzerinden 240 ay vadeyle birlikte aylık 894 liraya denk gelecektir. 100 m2’lik 160 bin TL tutarındaki 3+1 konut için yüzde 10 peşinat talep edilir. Bu durumda yüzde 0.49 faiz oranından 240 ay vadeyle aylık olarak 1022 TL ödeme yapılması gerekmektedir. Kurada konut sahibi olamayan kişiler ise ödemiş olduğu bedeli geri alır. Dar gelirli vatandaşlar TOKİ konut projesi kapsamında daha düşük peşinat tutarları üzerinden ev sahibi olabilmektedir. Dar gelirli vatandaşlar için konut alımında yüzde 10 peşinat, yüzde 0.49 faiz oranı belirlenmektedir. Bu kişiler 240 aya kadar uzanan vade aralığı üzerinden konut sahibi olabilir. TOKİ’de konut fiyatları ise konut projesinin bulunduğu bölgeye ve evin özelliklerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genel olarak 2+1 konut fiyatları 140 bin ile 180 bin TL arasında değişkenlik gösterirken, 3+1 konut fiyatları ise 160 bin lira ile 210 bin lira arasında alıcısını beklemektedir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Mortgage’ı Tercih Etmeniz İçin Beş Neden

Read Next

Gayrimenkul Satışında Faizsiz Kredi Kullanılır Mı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − seven =