TDFF Sistemi Nedir?

TDFF sistemi, Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans Sistemi olarak bilinmektedir. Pek çok firma ise bu sisteme uygun olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 1990’ların ortalarında ortaya çıkan bu sistem, günümüzde halen varlığını korumaya devam etmektedir. Dünya genelinde ise bilinmekte ve uzun yıllardır uygulanmaya devam etmektedir. Konut sahibi olmak isteyen kişiler bu sistem sayesinde finans ihtiyaçlarını karşılayabilme ayrıcalığına da sahip olmaktadır. TDFF sistemi aynı zamanda Yapı Tasarruf Sandığı adı verilen uygulamalar da sunmaktadır.

birevim faizsiz ev

1775 senesinde TDFF sistemi İngiltere’de kurulmuştur. 19. Yüzyıla tekabül eden bu sistem birçok ülkede de uygulanmaya başlamıştır. Özellikle Almanya bu konuda oldukça başarılı işlere imza atmıştır. 1885 yılında ilk sandığını kuran Almanya, konut açıklarını bu sistem sayesinde kapatmıştır. Konut açıklarının nedeni ise 1. Ve 2. Dünya savaşıdır. Ancak Almanya bu tahribattan kısa vadede TDFF sistemi sayesinde kurtulmuştur.

Türkiye’de TDFF Sistemi

TDFF Sistemi, Türkiye’de de model alınmış sistemler arasında yer almaktadır. Avrupa’da uygulanan ülkeler arasında Türkiye de yerini almıştır. Emlak Bankası, 1951 senesinde ilk Yapı Tasarruf Sandığı’nın kurulması için öncü olmuş ve çalışmaları da hızlandırmıştır. Bu sistemin en büyük avantajı ise pek çok vatandaşın kısa sürede konut sahibi olabilmesidir. Emlak Bankası sayesinde de bu imkan vatandaşlara kısa sürede TDFF sistemi sayesinde sağlanmıştır.

1960’lı yıllara kadar sistem varlığını Türkiye sınırları içinde başarılı bir şekilde devam ettirmeyi başarmıştır. Kısa süre sonra ise Emlak Bankası’na ait Yapı Tasarruf Hesabı açtırılması gerektiği yönünde duyurular sağlanmıştır. Kısa bir süre sonra ise bu durum zorunlu hale getirilmiştir. TDFF sistemi aslında hem Türkiye hem de Avrupa ülkeleri için oldukça sağlıklı bir sistem haline gelmiştir. Zorunlu olarak açılan tasarruf hesapları ise konut talebinde bulunan kişiler için yürürlüğe konulmuştur.

TDFF sistemi sayesinde bugün kredi kullanımı gerçekleştiren vatandaşlar gibi o yıllarda da faizli ya da faizsiz kredi kullanımı sağlanabilmektedir. Aslında bugünün banka kredi sisteminin başlangıcı 1950’li yıllarda gerçekleştirilmiştir.

TDFF Sistemi Ödeme Modelleri

TDFF Sistemi ile ödemeler aslında tek bir hesaba gerçekleştirilmekteydi. Kişiler ödemelerini düzenli bir şekilde belirlenen hesaplara gerçekleştirdikten sonra ihtiyaçları olan meblağları kullanabilme hakkına sahip olmaktaydı. Zamanla bu durum daha da profesyonel bir hal almıştır.

Bu sistem günümüzde Almanya tarafından halen kullanılmaktadır. Yapı Tasarruf Sandığı, vatandaşların finans ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla birikim hesabı olarak kullanılmaktadır. İhtiyaçların karşılanabilmesi için ise Almanya’da belirli bir süre ile para yatırma zorunluluğu bulunmaktadır.

TDFF Sistemi Türkiye’de Hala Kullanılıyor mu?

TDFF sistemi Türkiye’de varlığını her ne kadar sürdürüyor gibi görünse de aslında bankalar ve bankaların sunmuş olduğu krediler bu sistemin yerini almıştır. Finans yönünden ihtiyaçları bulunan kişiler özel bankalara ya da devlet bankalarına başvuruda bulunarak tüm ihtiyaçlarını kısa bir süre içinde tamamlayabilmektedir. Bu sayede gerek konut gerekse farklı ihtiyaçları olan kişiler TDFF sistemine gerek kalmadan ihtiyaçlarını karşılayabilecek konuma ulaşmıştır. Sistemin avantajlarından halen Avrupa ülkeleri faydalanmaya devam etmektedir. Belli bir hesaba devamlı olarak ödeme gerçekleştiren vatandaşlar finans ihtiyaçlarını Avrupa’da ya da diğer Avrupa ülkelerinde rahat bir şekilde karşılayabilmektedir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

İstanbul’a 10 Bin Yeni Sosyal Konut

Read Next

Faiz Nedir, İslamda Faiz Yasağı Nelerdir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + seventeen =