TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet şu günlerde her birimizin kurtarıcısı özellikle devletin yapılandırmaları ile resmi işlerimizi de kolaylık getiren sanal ortamda tapu sorgulama işlemi de oldukça kolaydır.

birevim-reklam

Peki, TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama ne şekilde yapılabilir? İnternet üzerinden yapacağınız küçük bir sorgulama ile kendinize ait tüm mal varlığınızı listeleyebilirsiniz. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti Numaranızı biliyor olmanız yeterlidir. Başka bir deyişle vatandaşlık numaranızı biliyor olmanız yeterlidir.

Peki, eğer başkasına ait tapu bilgilerini sorgulamanız gerekirse ne yapmalısınız?  Özellikle mülk satın alırken buna ihtiyaç duyarsınız. Evi beğendikten sonra tapuda kime ait olduğunu öğrenmeniz gerekebilir.  Krediden ötürü el koyulmuş bir mülk satın olmak istemiyorsanız bu konulara dikkat etmeniz gereklidir.

TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama için hangi belgeler gereklidir?

TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama yapmak için ihtiyacınız olan internet ve vatandaşlık numaranızdır. Bu ikisi ile kısa sürede sorgulamanızı gerçekleştirebilir. E-devlet tapu bilgileri sorgulama ile kolaylıkla adınıza kayıtlı tüm taşınmaz mallarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğer herhangi bir mülk satın almanı gerekiyorsa ve başkasına ait bir taşınmazı sorgulamanız gerekiyorsa yapmanız gereken bir avukat ile irtibata geçmektir.  Bu defa TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama değil, Takpas sorgulama sistemini kullanarak bir avukat size yardımcı olabilecektir.

Takpas programını kullanmaya Barolar birliğine bağlı her avukat sahiptir.  Kendi mal varlığınızı sorgulamak ise oldukça kolay sadece TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama yapabilirsiniz.

Takpas sorgulaması vatandaşlık numarası ile yapılabiliyor.  Ardından barolar birliğine bağlı avukatınız UHAP şifresini kullanarak işlemi gerçekleştirebiliyor. Bunu avukatınız kontör yüklemesi ile gerçekleştiriyor.  Aşağıdaki verileri bu sistem üzerinden kontrol edebiliyor.

  • Taşınmaza ait Tapu Kaydı Görüntüleme
  • Maliğe Ait Taşınmazları Listeleme
  • Taşınmaza ait Tapu Kaydını Görüntüleme

Tapu Parsel Sorgulama E-Devlet uygulaması üzerinden yapılabiliyor. Resmi site olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sayfası üzerinden yapılabiliyor.

Vatandaşlık numaramız birçok yerde bizlere büyük fayda sağlayabiliyor. En önemli faydası ise zaman konusunda bizlere destek sağlıyor.  Zaman günümüzde en çok ihtiyacımız olan şeydir ve devletin internet üzerinden sorgulama yapmamızı sağlayan çözümler bulması bizler için büyük şanstır.

Read Previous

Tapu ve Kadastro Nedir, Ne İş Yapar?

Read Next

Toki Emekliye Ev Nereye Başvurulur 2019!

4 Comments

  • Güzel bilgi teşekkürler 🙂

  • Tüm bilgilerin e-devlette toplanması ve sorgulanabilmesi çok güzel oldu açıkçası. İstediğiniz bilgiye devlet güveniyle erişebiliyorsunuz

  • Dedemin banka hesabı üzerinden e-devlete girip tapu sorgulaması yaptık. Babasından köyünde kalan bir kaç arsası varmış. Bence sizde büyüklerinizle kontrol sağlayın onların tapu bilgilerini

  • Tapu sorgulama gibi birçok hizmetin e-devletten kolaylıkla sorgulanabilmesi çok güzel

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code