TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC kimlik no ile tapu sorgulama ile ilgili detaylara geçmeden önce şunu belirtelim; bir mülkün tapu kaydına bakmak için iki yol mevcuttur. Bu yolları, ilgili kurumlara başvuru yapmak ve de işlemi internet üzerinden gerçekleştirmek olarak belirtebiliriz. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün çalışmaları doğrultusunda geliştirilen uygulamalar sayesinde T.C. kimlik numarası ile tapu sorgulama yaparak tapu bilgilerini internetten hızlıca öğrenmek mümkündür. Peki, T.C. kimlikle tapu sorgulama nasıl yapılır? T.C. numarası ile tapu sorgulama işlemi için yapılması gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

birevim faizsiz ev

Bir gayrimenkul satın alırken yapılması gereken işlemlerden biri de tapu sorgulama işlemidir. Satın alınacak mülk ile ilgili en doğru ve detaylı bilgilere tapu sorgulaması yaparak ulaşılabilir. Tapuda bulunan bilgiler, mülk hakkındaki resmi bilgiler olduğu için hem güvenilir hem de geçerli bir kaynaktır.

Tapu Sorgulama Yolları Nelerdir?

Tapu sorgulama işlemini online olarak yapmak isterseniz, Tapu Kadastro Bilgi Sistemi veya e-Devlet üzerinden TAKBİS (Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi) üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. TKGM (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü) sitesi üzerinden parsel, pafta ve ada gibi işlemleri üç adımda kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İşte yapacağınız işlemler listesi;

  • Öncelikle Tapu ve Kadastro Müdürlüğü resmi internet sitesine girmelisiniz.
  • Siteye girdiğiniz takdirde 11 maddeden oluşan kullanım koşullarını okuyup kabul etmeniz gerekmektedir.
  • Bu işlemden hemen sonra karşınıza bir harita açılacak ve bu haritanın sol tarafında il, ilçe, mahalle, ada ve parsel seçimlerini gerçekleştirip sorgulama işlemini kolayca yapabilirsiniz.

T.C. kimlik numarası ile tapu sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu sorgulama T.C. kimlik no ile internet üzerinden kolayca yapılabilen bir işlemdir. Peki T.C. kimlik no ile tapu sorgulama nasıl yapılır? Şimdi kimlik no ile tapu sorgulama ile ilgili detayları aktaracağız. T.C. kimlik tapu sorgulama işlemi en kolay e-Devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu işlem geçmişte sadece ilgili kurumlara başvurularak gerçekleşiyordu ancak artık online olarak yapıldığı için zaman ve enerjiden büyük tasarruf ediliyor.

E-Devlet üzerinden T.C. numarası ile tapu sorgulama yapabilmek için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olmanız gerekmektedir. E- Devlet’in sunduğu bu hizmet TAKBİS’e (Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi) T.C. Kimlik Numarası kayıtlı olan bireylere sunulur. Kaydınız mevcutsa E-Devlet sistemine T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile girdikten sonra e-Hizmetler bölümünden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü seçeneklerinden Tapu Bilgileri Sorgulama linkine tıklayarak tapu bilgilerine ulaşabilirsiniz.

TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama için hangi belgeler gereklidir?

TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama yapmak için ihtiyacınız olan internet ve vatandaşlık numaranızdır. Bu ikisi ile kısa sürede sorgulamanızı gerçekleştirebilir. E-devlet tapu bilgileri sorgulama ile kolaylıkla adınıza kayıtlı tüm taşınmaz mallarınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğer herhangi bir mülk satın almanı gerekiyorsa ve başkasına ait bir taşınmazı sorgulamanız gerekiyorsa yapmanız gereken bir avukat ile irtibata geçmektir.  Bu defa TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama değil, Takpas sorgulama sistemini kullanarak bir avukat size yardımcı olabilecektir.

Takpas programını kullanmaya Barolar birliğine bağlı her avukat sahiptir.  Kendi mal varlığınızı sorgulamak ise oldukça kolay sadece TC Kimlik No ile Tapu Sorgulama yapabilirsiniz.

Takpas sorgulaması vatandaşlık numarası ile yapılabiliyor.  Ardından barolar birliğine bağlı avukatınız UHAP şifresini kullanarak işlemi gerçekleştirebiliyor. Bunu avukatınız kontör yüklemesi ile gerçekleştiriyor.  Aşağıdaki verileri bu sistem üzerinden kontrol edebiliyor.

  • Taşınmaza ait Tapu Kaydı Görüntüleme
  • Maliğe Ait Taşınmazları Listeleme
  • Taşınmaza ait Tapu Kaydını Görüntüleme

Tapu Parsel Sorgulama E-Devlet uygulaması üzerinden yapılabiliyor. Resmi site olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sayfası üzerinden yapılabiliyor.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kimlik no ile tapu sorgulama işleminin yanı sıra tapu ve kadastro müdürlüğünden de tapu sorgulama yapılabilir. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının il müdürlüklerine başvurmak yeterlidir. Müdürlük içerisindeki Tapu ve Ruhsat Şube Müdürlüklerine dilekçe verildiği takdirde tapu hakkında bilgi almak mümkündür.

 

birevim faizsiz ev

Read Previous

21 Tasarruf Finansman Şirketi Tasfiye Edildi

Read Next

Faizsiz Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

4 Comments

  • Güzel bilgi teşekkürler 🙂

  • Tüm bilgilerin e-devlette toplanması ve sorgulanabilmesi çok güzel oldu açıkçası. İstediğiniz bilgiye devlet güveniyle erişebiliyorsunuz

  • Dedemin banka hesabı üzerinden e-devlete girip tapu sorgulaması yaptık. Babasından köyünde kalan bir kaç arsası varmış. Bence sizde büyüklerinizle kontrol sağlayın onların tapu bilgilerini

  • Tapu sorgulama gibi birçok hizmetin e-devletten kolaylıkla sorgulanabilmesi çok güzel

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =