Tasarruf Nedir, Tasarruf Nasıl Yapılır?

Birikim yapmak; oldukça zor bir eylemdir. Birçok insanın parasının hemen bitmesinden rahatsız olduğunu gözlemleyebiliriz. Bu noktada, mutlaka tasarruf yapmak gerekir. Bir başka deyişle, para biriktirmek, kontrollü harcama yapmak ve paranın değerini bilmek şarttır.

birevim faizsiz ev

Para Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Tasarruf yapmak isteyenlerin para harcama konusunda birtakım kriterleri dikkate alması önerilmektedir. Buna göre para tasarrufu yapmak isteyen birinin maaşını aldığı gün kira ve fatura gibi aylık ödemeleri için gereken miktarı ayırması önerilmektedir. Maaştan arta kalan paranın ise saklanması gerekir. Bu sayede, aylık ödemelerden kalan paranın ne kadar olduğunu gözlemlemek mümkün hale gelir. Dışarı çıkarken yanına para alanların tüm maaşlarını veya maaşlarının önemli bir kısmını almaması gerekir. Çünkü, yanında fazla para taşıyan insanların para harcama eğilimleri yüksek olacaktır. Yapılması gereken hareket, harcanabilecek bir tutarın kişinin yanında taşınmasıdır. Para tasarrufu yapmak isteyenlerin alışveriş gibi konularda daha şüpheci davranması önerilmektedir. Örneğin, ihtiyacı olmadığı halde kıyafet alan birisi gereksiz harcama yapmaktadır. Düşünmeden yapılan alışverişler, bütçeye büyük zararlar vermektedir. Bu yüzden, ihtiyaç dışı harcamalardan kaçınmak şarttır. Tüm bunlara ek olarak, maaşınızdan kalan parayı sürekli olarak kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Bu sayede, kontrollü harcama yapma yeteneği kazanırsınız. Para tasarrufu yapmak isteyenlerin kredi kartı kullanımından uzak durması tavsiye edilir. Kredi kartı yerine banka kartı kullanmak daha mantıklıdır. Fatura ödemelerinin ilk olarak yapılması, mümkün olduğunca dışarıdan yemek yenmemesi, alışverişlerin toptan yapılması, yapılan harcamaların not edilmesi gibi eylemler; para tasarrufu yapmak isteyenlerin göz önünde bulundurması gereken eylemlerdir.

Tasarruf Yapma Yöntemleri

Tasarruf yapmak; aslında çok basittir. Bu noktada önemli olan insanın tasarruf yapma konusunda kararlı olmasıdır. Tasarruf yapmak isteyenlerin kendine bir kumara edinmesi mantıklı olacaktır. Bunun dışında, gereksiz harcamaların tasarruf planında hiçbir yeri yoktur. Tüketim çılgınlığından vazgeçilmelidir. Herkes, en son model cep telefonu kullanmak zorunda değildir. Sevdiğiniz markanın en son model telefonu yerine daha ucuz ve birkaç model altı olanını tercih etmek doğru bir hareket olacaktır. Tasarruf yapmak isteyenlerin basit bir hayat yaşamasına gerek yoktur. Tasarruf yapan birisi tatile gitme özgürlüğüne sahiptir. Ancak, tatilin en popüler olduğu Temmuz ve Ağustos gibi aylar yerine mevsim sonu olarak tabir edilen Eylül veya Ekim aylarında tatile gitmek bütçe açısından oldukça doğru olacaktır. Bunun dışında, eğlence planlarını da tasarruf mantığı çerçevesinde oluşturmak gerekir. Örneğin, dışarıda bir mekanda eğlenmek yerine arkadaşlarla ev partisi yapmak aynı keyfi verebilir. Tasarruflu olmak isteyen kadınların ise önünde daha fazla alternatif bulunmaktadır. Örneğin, bir kadın kuaföre gitmek yerine kendi saçlarını kendi boyayabilir veya arkadaşına boyatabilir. Aynı şekilde, güzellik harcamaları için yapılacak tasarrufun da etkili olacağını söylemek gerekir. Bunun dışında, fırsat siteleri, tasarruflu olmak isteyenler için idealdir. Aradığınız ürünü, bu sitelerden temin ederek normalden daha az para harcayabilirsiniz. Tasarruf yapmak isteyenlerin gördüğü her kampanyaya veya indirime aldırış etmemesi şarttır. Çok önemli bir nokta ise su ve elektrik tasarrufudur. Bilhassa evde gereksiz yere lamba açılmamalıdır. Evde olmayanların doğalgaz açmasına ise hiç gerek yoktur.

Read Previous

Faiz Nedir, İslamda Faiz Yasağı Nelerdir?

Read Next

Gayrimenkul Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

sixteen − 6 =