Tasarruf Finansman Kanunu Yasalaştı

Tasarruf finansman kanunu yasalaştı; bu haber ile beraber tasarruf finansman şirketleri ile çalışan ve bu yol ile ev sahibi olmak isteyen kişiler de derin bir nefes aldı! Bu kanun tasarruf şirketlerine yasal bir düzlem de kazandırmış oldu. Ayrıca tasarruf yapan kişi ile firmanın birbirlerine karşı yasal yükümlülükleri hakkında da bilgi sahibi olma imkanı tesis edildi. Bu şekilde daha net ve anlaşılır bir ekonomik sistem tesis edilmiş olacaktır. Son senelerde bu firmaların sayısında meydana gelen büyük artış sebebi ile kişilerin hangi firma aracılığı ile tasarruf yapmaları gerektiğine dair bir soru işareti akıllarında belirmektedir. Bu kanun sayesinde hali hazırda prosedüre uygun olmayan şirketlerin piyasadan elimine edilmesi de mümkün kılınmıştır.

birevim faizsiz ev

Tasarruf Finansman Programlarından Çıkmak Mümkün Mü?

Faizsiz konut satın almak isteyen kişiler için son senelerdeki en temel çıkış noktalarından biri olan tasarruf firmaları sayesinde ev satın almak sizin için artık çok daha kolay bir hal alacak!

  • Kişilerin 14 gün kapsamında diledikleri gibi sistemden çekilme hakları vardır.
  • Bu çekilme kararının hemen sonrasında sistem yatırmış oldukları tutar da herhangi bir kesinti yapılmadan taraflara ödenecektir.
  • Katılım bedeli ve tasarruf fonuna yatırılmış olan tutar anında sistemden çekilebilecektir. Bu konuda bir kısıtlama ya da yaptırım getirilmemiştir.

Faizsiz konut programlarından çıkmak isteyen kişilere herhangi bir zorluk ön görülmeden diledikleri gibi programdan çıkma hakkının verilmesi de genel memnuniyeti artıran kıstaslar arasındadır. Kanun hak sahiplerini korumak için gerekli olan tüm detaylara sahiptir. İlerleyen senelerde prosedürlerde yaşanan gelişmeler de göz önünde bulundurularak kanuna gerekli olan eklemeler yapılacaktır.

Tasarruf Finansman Firmalarının Asgari Sermaye Tutarı Nedir?

Faizsiz konut satın alırken tercih edebileceğiniz alternatiflerden biri olan tasarruf finansman firmaları kapsamında seçim yaparken firmaların asgari sermaye tutarı konusunda da fikir sahibi olmanız gerekiyor. Firmaların kanuni biçimde işlemesi ve açılışlarının hukuki olarak onaylanması için sermaye tutarının en az 100 milyon lira olması gerekmektedir. Bu sermaye tutarını sağlamayan firmaların güvenilir olarak addedilemeyeceğine karar verilmiştir.

Denetlemeler ve Düzenlemeler

Firmaların verdiği hizmet ve tasarruf fonunun yürütülmesi ile alakalı olarak bir sorun meydana gelmemesi için denetlemeler ve düzenlemeler BDDK   tarafından uygulanacaktır. Bu denetlemelerde bir usulsüzlük tespit edildiği anda sistemin firma işletim haklarını kalıcı olarak askıya alma hakkı vardır.

Özellikle ortaya koyulan cayma ve fesih hakları konusunda hak sahiplerinin koruma altına alınması en temel kıstaslardan biri olarak belirlenmiştir. Cayma ve fesih hakkı konusunda kişilerin diledikleri anda programdan çıkışlarını talep etme imkanının sunulması en temel kıstaslardan biri olacaktır. Bu aşamada yargı yolu da açık tutulmaktadır. Kişilerin cayma hakkını elinden alan herhangi bir uygulama yapıldığı fark edilirse firmaların dava edilmesine de imkan tanınmıştır.

 

birevim faizsiz ev

Read Previous

Faiz Oranını Yükseltti! Vakıfbank’tan 32 Günlük Vadeli Mevduat Kazancı

Read Next

Tasarruf Finansman Kanunu Nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × two =