Tasarruf Finans ile Banka Konut Kredisi Hesaplama

Tasarruf finans ile banka konut kredisi hesaplama aşamalarında kişilerin alacakları krediyi kaç aylık bir sürede ödeyecekleri faiz tutarını belirleyen en temel husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Tasarruf finans kuruluşlarında ise herhangi bir faiz kesintisi söz konusu değildir. Her kişinin konut alma sürecinde önceliklerine göre konut finansman kuruluşlarını ya da bankaları tercih etmesine karar verilecektir. Bu şekilde kısa bir süre içerisinde konut alımının gerekli alt yapısı da tesis edilmiş olur. Tasarruf finans firmaları kısa sürede ev sahibi olmak isteyen ve birkaç ay içerisinde evini kullanmak isteyen kişiler için çok da uygun olmayacaktır. Hızlı bir süreç için faizi göze alan bireyler adına bankalar daha verimli bir alternatiftir.

birevim faizsiz ev

Bankalarda Kontu Kredisi Hesaplama Süreci

Faizsiz konut kredisi arayışında olan kişilerin konut kredilerini bankaların verme koşullarına da göz atması gerekir;

  • Bir konutun kredilendirmeye uygun olup olmadığı kredinin onaylanmasının hemen öncesinde ekspertizler tarafından uygulanacaktır.
  • Ekspertizler aracılığı ile konut kredilendirmeye uygun bulunmazsa banka size fon sağlama durumunu kabul etmeyecektir.
  • Kişilerin aldıkları krediyi kaç aylık bir sürede geri ödeyecekleri direkt olarak faiz tutarını temel manada etkileyen hususların başında gelecektir. Faiz tutarını düşük tutabilmek için ödeme ay sayısını daha minimum seviyede tutmak gerekmektedir.

Faizsiz konut kredisi seçenekleri araştıran kişiler için uzun vadeli modeller sunan finansman kuruluşları için yasa tasarısı meclisten geçirilmiştir. Bu noktada faizsiz konut satın alırken güvenliğe dair bir sorun çıkmaması için BDDK tarafından gerekli olan tüm önlemler alınmaktadır.

Konut Kredisi İçin Farklı Programlar

Bankalar belirli kesimlerin ev almasını daha kolay bir hale getirmek için farklı avantajlar da sunmaktadır. Örneğin aktif olarak çalışan kişiler için farklı fırsatlar sunulurken kişilerin emekli, olması durumunda elde edecekleri konut kredisi sistemi farklılık gösterecektir. Bunların dışında bir de klasik olarak konut kredisi sunan standart firmalar bulunmaktadır. Konut kredisi kapsamında geri ödeme detayları büyük önem arz eder. Siz de kısa sürede sizin aylık ödeme kotanıza ve satın almak istediğiniz konuta uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Konut Satın Alımına Getirilen Düzenlemeler

Faizsiz konut satın almak isteyen kişiler için tasarlanan konut finansman firmalarının düzenlemelerine bir denetim getirilmiştir. Örneğin bir tasarruf firmasının hizmet vermesi için firmanın sahip olması gereken en düşük tutar 100 milyon lira olarak belirlenmiştir. Bu 100 milyon liralık tutara sahip olmayan kuruluşların aktif şekilde hizmet vermesine izin verilmeyecektir.

Konut satın alım firmalarının herhangi bir şekilde müşterilerini zarara uğratacağı fark edildiği anda sistemin firmaları askıya alma hakkı da bulunmaktadır. Ayrıca BDDK’nın firmaları ek tedbirler almaya zorlama gibi bir imkanı da vardır. Ek tedbirlerin alınmasının talep edilmesinin asıl sebebi ise kesinlikle müşterilerin haklarının koruma altına alınmasıdır.

 

birevim faizsiz ev

Read Previous

Tasarruf Finans Firmalarıyla Banka Arasında Farklar

Read Next

Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 7 =