Tasarruf Finans Firmalarıyla Banka Arasında Farklar

Tasarruf finans firmalarıyla banka arasında farklar temel manada faiz üzerinden şekillenmektedir. Tasarruf firmalarında aylık olarak yaptığınız tasarruf üzerinden faiz ödemesi olmaksızın konut sahibi olma şansını elde edebilirsiniz. Bankalarda ise konut sahibi olmak için çekmiş olduğunuz kredi size belirli bir faiz oranı üzerinden sunulacaktır. Bu faiz oranı aylık ödemeniz gereken tutara eklenecektir. Faiz oranı değişken değildir. Başlangıç aşamasında hangi oran belirlendiyse ödeme tamamlanıncaya kadar aynı oran geçerliliğini koruyacaktır. Ayrıca bankaların bir kredi çıkarabilmesi için satın alınacak konutu detaylı incelemesi gerekir. Konutun kredi çekmeye uygun olup olmadığı bağlamında gerekli olan tüm incelemeler ekspertizlerce uygulanacaktır.

birevim faizsiz ev

Finansman Firmalarına Kanuni Denetim

Faizsiz konut satın alma imkanını sunan firmaların son senelerde büyük artış göstermesi sebebi ile firmalara kanuni bir düzenleme de yapılmıştır. Bu kanuni düzenleme kapsamında şu detaylar gündeme gelmiştir;

  • Kurumların asgari zeminde sahip olmaları gereken en düşük miktar belirlenmiştir.
  • Firmaların denetim aşamaları BDDK tarafından tamamlanacaktır.
  • BDDK denetlemelerinde çıkan sonuçlara göre firmaların daha detaylı bir biçimde tedbirler almaya sevk edilmesi mümkün kılınmıştır.
  • Hizmet kapsamında kişilerin dahil olmalarının hemen sonrasında 14 gün içerisinde imza attıkları sözleşmeden çıkma hakları da bulunmaktadır.
  • Sözleşmeden çıkma hakkını kullanırken katılım tutarı ve tasarruf tutarının tamamı gerekli olan tüm denetimlerden geçirilecektir.

Bankaların düzenleme ve teftiş detayları bunlardan tamamen farklıdır. Faizsiz konut almak isteyen kişilerin başvurdukları bu firmaların güvenilir bir zeminde hizmet vermesi için gerekli olan önlemler alınmaya da devam etmektedir. Kişilerin haklarının suiistimal edilmemesi ive finansal varlıklarının olumsuz kullanılmaması en temel kıstaslardandır.

Konut Satın Almak İçin Hangisi Daha Avantajlıdır?

Faizsiz konut satın almak isteyen kişiler tasarruf firmalarını tercih ederken geri ödeme sürecinde faizi göze alan kişiler ise bankaları tercih etmektedir. Bankalarda tutar direkt olarak hesabınıza aktarılırken finansman firmalarında tasarruf ettiğinizi tutar kapsamında belirli bir sıraya girerek ve kura usulü üzerinden ev sahibi olma imkanını yakalayacaksınız. Daha hızlı davranmak isteyen kişileri için banka kredisi çekmek daha mantıklı olacaktır. Kişilerin beklentilerine ve isteklerine göre bankalar ya da finansman kuruluşlarını tercih etmeleri daha mantıklı olacaktır. Konut satın alırken uzun vadeli işlemi kabul eden ve kısa sürede anında konutuna yerleşmeyi biri öncelik olarak belirlemeyen kişiler için finansman kuruluşları daha verimli olacaktır.

Tasarruf Firmalarının Sahip Olmaları Gereken En Düşük Finansman Tutarı Nedir?

Faizsiz konut satın almak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği finansman firmalarının kanuni biçimde hizmet vermesi için sahip olmaları gereken en düşük tutar 100 milyon lira olarak belirlenmiştir. Yapılan son yasal düzenlemeler ile bu tutar kesinleştirilmiştir. Firmaların sahip olduğu tutarın bu miktarın altında olması durumunda aktif hizmet verilmesine ve müşteri elde edilmesine imkan verilmeyecektir.

 

birevim faizsiz ev

Read Previous

Tasarruf Finansman Kanunu Nedir?

Read Next

Tasarruf Finans ile Banka Konut Kredisi Hesaplama

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 3 =