Tapu Randevu Alma En Kolay Nasıl Yapılır?

Tapu; bir arazinin belirli bir kısmının veya arazinin üstündeki bağımsız bölümün sahibinin resmi olarak belirlendiği bir belgedir. Tapu; yalnızca Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Tapunun geçmişten günümüze kadar oldukça önemli bir belge olduğunu söylemek gerekir. Tapunun bir diğer adı tapu senedidir. Tapunun daimi ve müstakil olan haklar adına hazırlanması söz konusudur. Tapu almak isteyenlerin Tapu Sicil Müdürlüklerine giderek işlem yapmaları gerekir. Ancak, birçok kişi, bu işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini talep etmektedir. Önceden randevu alınması sayesinde randevu saatinde Sicil Müdürlüklerine giden vatandaşların işlem süresi daha az olmaktadır.

birevim faizsiz ev

Tapu Randevu Alma Yöntemleri

Taşınmaz malların alım satım işlemlerini yapmak için tapu dairesinden randevu alma şartı bulunmaktadır. Bu randevuların internet üzerinden alınması söz konusudur. Bu bağlamda, ilk olarak, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Tapu Randevu Sistemi’ne tıklamak gerekmektedir. Google’da arama yapılarak bahsi geçen sayfaya ulaşmak mümkündür. Bu sayfaya giriş yapılmasının ardından yapılacak işlemler adım adım listelenmektedir. Randevu sistemi sayesinde belirli bir gün ve saat aralığında başvuru yapmak için randevu alınması söz konusu olmaktadır. Buna ek olarak, bu sistem üzerinden daha önce alınan randevuların iptal edilmesi, sorgulanması veya güncellenmesi mümkün olmaktadır. Tapu randevusu alma işleminin yalnızca hak sahibi tarafından yapılması söz konusudur. Kimlik numarası girilen kişi için bu işlem yapılmaktadır. Buna ek olarak, tapu alınma işlemlerinde birtakım kurallar bulunmaktadır. Örneğin, bir yıl içinde aynı kimlik numarası için alınan randevunun beş kez gerçekleşmediği durumlarda bir yıl içerisinde aynı kişiye bir daha randevu verilmesi mümkün olmaz. Bunun dışında hem gerçek hem de tüzel kişilerin aynı gün içerisinde bir kez tapu randevusu alması mümkündür.

Tapu Randevu Alma İşlemleri

Tapu randevu alma işleminde ilk aşamada sistem giriş yapılmaktadır. Ardından, tapu randevusu alınacak kişinin kimlik bilgileri girilmektedir. Bir sonraki aşamada işlem seçimi yapılır. Tapu senet bilgileri, ekranda belirecektir. Ardından ise uygun gün ve saatte tapu randevusu alınmaktadır. Son aşamada ise alınan randevu bilgileri sonuç kısmında özet olarak gözükecektir. Tapu randevu alma işlemlerinde uygun tarih ve saat aralığında T.C kimlik ve tapu senet bilgileri doğrultusunda müdürlük kontenjanına göre randevu alınması mümkün olmaktadır. Kimlik ve tapu senet bilgilerinin uyumlu olmasına dikkat edilmektedir. Bu iki bilgi eşleştiği takdirde randevu alınması mümkün olmaktadır. Bu noktada, tapu randevusu almak isteyenlerin başvuru esnasında hem nüfus cüzdanlarının hem de tapu senedi belgelerinin yanlarında olması gerekir. Randevunun 15 dakika öncesinden alınması şarttır. Bu süre aşıldığı takdirde randevu kendiliğinden iptal olmaktadır.

Tapu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Tapu alınması esnasında gerekli olan evraklar arasında nüfus cüzdanı ve temsil belgesi, fotoğraf, belediyeden alınmış emlak vergisi değerini belirten bir belge, zorunlu deprem sigortası, mahkeme müzekkeresi, icra müdürlüğüne ait satış müzekkeresi bulunmaktadır. Tapu almak isteyenlerin ilk etapta kendilerinden istenilen belgelerin kabul edilmesini beklemesi gerekir. Ardından, kendilerine verilecek olan başvuru istem belgesinin işlemleri bitene kadar saklanması şarttır. Bilhassa bu belge üzerinde yer alan başvuru numarası, işlemlerin takip edilmesi adına büyük önem taşımaktadır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Dask Sorgulama ve Dask Poliçe Numarası Nereden Öğrenilir?

Read Next

2019 Banyo Modelleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + twelve =