xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

Sığınak Yönetmeliği Nedir?

2019 yılında yürürlüğe giren Türkiye Yapı Deprem Deprem Yönetmeliği konulu eğitimler başladı. İlk eğitime yaklaşık 1000 kişi katıldı ve Antalya’da gerçekleşen eğitime yerel yönetimlerden ve devlet dairelerinden oldukça yüksek katılım sağlandı. Eğitimler AFAD tarafından düzenlendi.

birevim-reklam

AFAD Deprem Daire Başkanı Dr. Murat Nurlu, Gelecek yıl itibarı ile eğitim guruplarını büyütmeyi hedefliyor. Özellikle uzaktan eğitim ile birçok kişiye ulaşılabileceği bekleniyor.

Sığınak yönetmeliği Sığınakların Tanımı, Çeşitleri ve Özellikleri konuları ile başlıyor.  Sığınak yönetmeliği nedir? Çeşitli harp silah vb vasıtaların karşı imar mevzuatına göre;

  • Kimin
  • Nerelerde
  • Ne suretle

Yapılacağı ve sonrasında bakım ve muhafaza konularını düzenleyen yönetmeliğe verilen isimdir.  Aslında dünyanın birçok ülkesinde uygulanan;

  • Bırak
  • Koru
  • Beklet

Kurtarma eğitimlerinde verilen yaşam üçgeninin yasalaşmış yönetmeliğini bu üç kelimede özetleyebiliriz.

Deprem ve Sığınak Yönetmeliği

Deprem sırasında hareket etmek sizi riske sokar. Depremler herhangi bir uyarı olmadan gerçekleşir ve o kadar şiddetli olabilir ki kaçamazsınız veya sürünemezsiniz; bu nedenle, muhtemelen bulunduğunuz yere çarpacaksınız. Bu yüzden deprem sizi düşürmeden önce düşmek, yakındaki sığınağı bulmak veya başınızı ve boynunuzu korumak için kollarınızı ve ellerinizi kullanmak en iyisidir. “Bırak, Koru ve Beklet” size bir deprem sırasında kendinizi hızlı bir şekilde koruma şansını verir. Hatta mobilyaların odalarda dolaşmasına neden olan depremler ve çökebilecek binalarda bile aynı durum söz konusudur.

Korunaklar kullanım amaçlarına göre ikiye ayrılır. Özel sığınaklar ve genel sığınaklar kullanım amacına göre tasarlanmaktadır.  Nükleer silahların tesirlerinden ve tabi afetlerden korunmak için tasarlanan sığınaklar insanların hayatta kalmasına olanak verecek şekilde tasarlanmaktadır.

Sığınak Yönetmeliğine Göre Hangi Şartlarda Sığınak Yapılabilir?

Özel sığınaklar özel veya kamu kuruluşlarına ve genel sığınaklar ise halkın yaşam alanlarına göre düzenlenen yapı içinde yâda yapı dışında konumlandırılan güvenilir alanlardır.

Zemin katlarına veya bahçelere yapılabilen küçük tesislerde kişi yâda kişileri hayatta tutabilecek şekilde tesis edilmektedir.  Halkın korunmasına yönelik yapılandırılan alanlar ile ilgili ülkemizdeki gelişmeler umut vericidir.

Eğer yeni bir deprem oldu ise; binanın zarar görmesi, gaz ve su hatlarının sızdırması veya düşmüş elektrik hatları gibi ciddi tehlikelerden sizi koruyan sığınak yönetmeliği olacaktır. Bu yönetmelik sorunlu durumlarda sizi koruyacaktır.

birevim-sabit-reklam
Önceki

Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskân) Nedir?

Sonraki

Rekreasyon Alanı Nedir?

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir