Satın Alınan Evde Kiracı Varsa Ne Yapmalıyız?

Hayalinizdeki evi nasıl tarif edersiniz diye üniversite öğrencilerine sormuşlar.  Çok ilginç ve renkli yanıtlar gelmiş; bunlardan bir kaçını sizlerle paylaşacağız.

birevim faizsiz ev

  • Hayalimdeki evde neredeyse kesinlikle önümüzdeki ay için ihtiyacım olan tüm yiyecekleri tutacak devasa bir buzdolabı olmalı.
  • Hayalimdeki ev küre şeklinde ve camdan yapılmıştı ve bungee atlayabileceğiniz bir platform olurdu. Daha önce bungee jumping’i hiç denemedim ama bence bu canlandırıcı olurdu. Ayrıca her çeşit çiçeğin yetiştiği bir bahçesi de olsun.
  • İdeal evim, sakin bir gölün yakınındaki küçük bir mahallede olsun. Nehre bakan balkonlu bir kır evi ne güzel olur. Günlerimi balkonda oturup en sevdiğim kitapları okuyarak geçirirdim.

Sizin de hayalleriniz bu kadar renkli mi?

Hayaller bir yana evinizi satın aldıktan sonra evde hala kiracı varsa ne yapardınız? İkinci el konut satışında çok dikkat etmeniz gereken bir konu var.  Kiracı sorunu o da nedir diye düşünüyorsunuz değil mi? Önemli bir sorundur, evi satın aldığınızda oturanların kira sözleşmesi olduğunu ve ev sahibinin buna rağmen evi sattığını görseniz ne yapardınız?  Kiracıyı evden çıkarma hakkınız var mı?

Yasalar bu konuda kısıtlamalar getiriyor.

Oturduğu Evi Satılan Kiracının Hakları Nelerdir? 

Kiracının sözleşmesi devam ediyorsa elbette hukuk kiracıyı da koruyan yasalar yürürlüğe sokacaktır.  Satılan evde ikamet eden kiracının hakları nelerdir?

Öncelikle hangi durumlarda kiracı evden çıkar? Bu konu ile ilgili başlıkları inceleyelim!

  • Kira sözleşmesi bulunmayan kiracılar,
  • Kira sözleşmesi tarihi dolan kiracılar,

Ancak sözleşmesi bulunan ve devam eden kiracılar ise; ev sahibi ihtarname gönderdikten sonra sözleşme süresinin dolmasını bekler. Sözleşme süresi dolduktan 6 ay sonra kiracı evi boşaltabilir.

Ev Satıldı Ancak Kiracı Çıkmıyorsa Neler Yapabilirsiniz?

Ev sahibinden ikinci el bir konut satın aldığınızda sizi biraz zorlayabilir. Özellikle evin içinde bir kiracı size hediye kaldıysa; kira sözleşmesi bulunan bir kiracıyı evden çıkaramazsınız.  Aynı şartlar ile sözleşme süresi bitiminden altı ay sonrasına kadar tutmak zorundasınız.

Kiracıyı fark ettiğinizde ihtarname göndererek evi satın aldığınızı belirtmelisiniz.  Bu ihtarname için noter size yardımcı olacaktır.  Noterden ilettiğiniz evrağa istinaden sözleşme süresinde 6 ay sonra evi boşaltmak zorundadır. Daha erken bir boşaltma olsun istiyorsanız uzlaşarak görüşebilir ve rica da bulunabilirsiniz. Ancak yasal olarak durum bundan ibarettir.

Elbette 3. Bir şık kiracı ile anlaşarak evde kalmasını sağlayabilirsiniz.

birevim faizsiz ev

Read Previous

TOKİ’den Ev Alanların Yorumları: Bu Borç Mezarda Mı Bitecek?

Read Next

Kiracı Kirayı Bankaya Yatırmazsa Ne Olur?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 11 =