Röper Nedir?

Röper; bilhassa mühendislik terimleri arasında en çok öğrenilmek istenilenlerden birisi olmasıyla dikkat çekmektedir. Röper işleminin inşaat alanında ölçümleme esnasında uygulandığı bilinmektedir. Bu noktada, inşaat sektörüyle yakından alakalı olanların aklında röper nedir sorusu bulunmaktadır. Gelin hep birlikte röper hakkında bilgi edinelim!

birevim faizsiz ev

Röper İşlemi Ne Anlama Gelmektedir?

Ölçümleme işlemleri söz konusu olduğunda öne çıkan röper işlemi; ölçüm yapılan arazi üzerinde tespit edilen noktaların arandıkları zaman kolay bir şekilde bulunmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, bu noktanın kaybolması halinde aynı noktayı tekrar tespit edebilmek için söz konusu noktanın etrafındaki sabit kısımlarına olan uzaklığının ölçülmesi ve bir krokiye bağlanması işlemidir.

Herhangi bir arazide yapılacak olan ölçümleme sırasında kullanılacak olan yönlerin yüksek noktalarının söz konusu arazi üzerindeki konumunu belirleyen betondan yapılan ve ortasından demir çubuk geçirilmiş parçalarına röper adı verilmektedir. Röper işleminin yapılması sırasında röper kazığı kullanılmaktadır. Röper kazığı ise belirli bir röper noktasını belirlemek için çakılan kazığı temsil etmektedir. Röper noktası belirlenerek ölçümleme sırasında kullanılacak olan noktalar tespit edilmektedir. Söz konusu noktaların kaybolması halinde ise devreye röper kazığı girmektedir. Röper kazığının belirleneceği yerler genel olarak telefon ve elektrik direkleri ya da bina köşeleri olmaktadır. Bunun yanı sıra, ağaçların da bu amaçla kullanıldığını söylemek gerekir.

Röper İşlemi Sırasında Hangi Noktalara Dikkat Etmek Gerekir?

Röperleme işlemi sırasında bazı noktalara özellikle dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde, yapılan işlemlerden verim alınması söz konusu olmayacaktır. Bu noktada, ilk olarak, röperlerin arazide kolayca bulunabilmesi önem taşımaktadır. Bunu sağlamak adına röperlerin zemin içerisinde asla kaybolmayacak yerlerden seçilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, röper uzaklıklarının ölçme şeritinin boyutunu geçmemesi şarttır. Bu kriterlere dikkat edildiği takdirde başarılı bir röperleme işlemi yapılmış olunur.

Röperleme işleminin yapılması ve bilhassa röper krokisinin hazırlanması için deneyimli bir mühendislik şirketinden destek alınmalıdır. Röper krokisinin sade ve anlaşılır olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, önemli detaylar belirtilmelidir. Ayrıca, çizimi sade tutmak adına kısaltmalar yapılmalıdır. Direğin yerine direk işaretinin yapılması doğru bir tercih olabilir.

birevim faizsiz ev

Read Previous

2021 Kum ve Çakıl Fiyatları

Read Next

Prefabrik Ev Kredisi Veren Bankalar

5 Comments

  • Bu terimi mühendislik zamanımda çok zorlanarak öğrenmiştim, ellerinize sağlık güzel açıklayıcı bir yazı olmuş. 🙂

  • Bir bina inşaatı öncesinde arazide yapılan kamera gibi aletlerle yapılan işleme röper dendiğini sayenizde öğrendim valla 🙂

  • İnşaatlar başlamadan mühendislerin ya da yetkili kişinin böyle tripod gibi cihazlarla ne yaptığını hep merak ederdim. Meğersem bu işleme deniyormuş röper.

  • Bu aletleri bende tripod ve kamerayla fotoğraf çekiyorlar falan sanıyordum 🙂

  • Bende tripod ve su terazisi gibi bir şey sanıyordum 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 1 =