Nakit Avans Nedir, Nakit Avans Faiz Oranları

Pek çok insan artık kredi kartını günlük hayat içerisinde sık bir şekilde kullanmaktadır. Bankalar kullanılmakta olan bu kredi kartları içerisine çeşitli özellikler koyarak kişilerin kendi bankaları içerisine başvuruda bulunmalarını hedeflemektedirler. Bu sunulan özelliklerden bir tanesi de nakit avans seçeneğidir. Bugün bu yazımız içerisinde sizlere nakit avans nedir, nakit avans faiz oranları nelerdir bundan biraz bahsetmek istiyoruz.

birevim faizsiz ev

Nakit Avans Nedir?

Kullanmakta olduğunuz kredi kartlarının sahip oldukları limitler doğrultusunda ve belli başlı koşullar altında dilediğiniz saat içerisinde nakit para ihtiyacınızı belli bir miktar giderebileceğiniz bir nevi kredi ile para verilme seçeneği gibidir.

Bankaların kişilere hızlı hizmet sunabilmek adına kredi ve kredi kartının birleştirilerek ortaya çıkartılıp piyasaya sürülen bir hizmet seçeneğidir. Lakin sizlere dediğimiz gibi bu özellikten faydalanabilmek adına yani nakit çekim işlemi yapabilmek adına bazı uygulamaları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

Kişiler tarafından her ne kadar kredi kartı içerisinde bulunan bu özellik açılmasa dahi bazı durumlar içerisinde kişilere avantaj sağlayabilmektedir. Bu seçenek ile bankaların sizlere sunmuş olduğu seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Örneğin bu sunulan hizmet içerisinde bulunan taksitli ödemem seçeneği ile kredi kullanmış gibi olmanızı sağlayan çok avantajlı bir özelliği bulunmaktadır. En iyi avantajlarından bir başkası ise kredi kartlarından olan onaylanmama ya da kullanamama gibi durumlarda ortaya çıkmayacaktır.

Nakit Avans Çekme İşleminin Ardından Bilmeniz Gerekenler?

Nakit avans çekme özelliğinden faydalanmak isteyen kişiler bankaların belirlemiş oldukları bazı genel prosedürlere uymak zorundadırlar. Bu belirlenmiş olan prosedürler değişiklik gösterebilmektedirler. Bu yüzden sizlere nakit avans çektikten sonra karşılaşabileceğiniz bazı durumlardan söz etmek istiyoruz.

 • İlk olarak sahip olduğunuz kredi kartı içerisinde para çekme işleminizi taksitli yapma düşünceniz varsa bunu yapmak adına herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Lakin bu işlemden faydalanabilmek adına son bir yıl içerisinde kredi kartı borcunuzun en az %50’sinden fazlasını ödemiş olmanız gerekmektedir. Eğer nakit avans başvurusunda bulunacak olan kişiler üç defa %50 ya da altında ödeme gerçekleştirmişlerse bu hizmetten faydalanma haklarını ellerinden alınır. Bu hakkınız sizler kredi kartınızın borcunu ödediğiniz zaman geri gelecektir.
 • Bankalar genellikle sizlere verecekleri nakit avans limitlerini kredi kartı limitlerinin %25 üzerinden hesap etmektedirler. Bu işlem üzerinden yapmış olduğunuz çekimler kredi kartı limitinizi doldurmaktadır.
 • Çekmiş olduğunuz nakit avansı eğer değerlendirecekseniz her ay hesap özetinizde taksit durumu bitene kadar taksit tutarı şeklinde görebilme fırsatınız bulunmaktadır.
 • Kullanılan limitise taksit ödemelerini gerçekleştirdiğiniz süreç içerisinde açılacaktır. Bunun yanı sıra avans çekildikten sonra faiz gibi maliyetlerde ödeme planı içerisinde dahil edilecektir. Bu durumun bilincinde olunmalı ve nakit avans çekimi buna göre yapmalıdır.

Nakit Avans Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Nakit avans seçeneğinden faydalanarak para çekme işlemi gerçekleştirecekseniz eğer faiz uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

 • Çekmiş olduğunuz nakit avans ücretinin ödeme işlemini peşin bir şekilde gerçekleştirme gibi bir planınız varsa; bankanızın nakit avans faiz uygulamalarından hesaplanması yapılır ve ekstra olarak da sizlerden nakit avans işlem ücreti tahsis edilecektir.
 • Taksitli bir şekilde çekmiş olduğunuz nakit avansınızın ise vade zamanına göre bir hesaplanma yapılır ve ücret olarak faiz + BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) hesaplanmaktadır. Ayrıca kişilerden KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ücreti işlemi yapan kişilerde tahsis edilecektir. Yani diyeceğimiz şey normal bir kredi seçeneği olan bu işlemin bütün seçenekleri üzerinden ücretler mevcuttur.

Fakat unutulmaması gereken bir durum bulunmaktadır. Bankalar genel olarak nakit avans seçeneği üzerinde nakit avans faiz oranları, kredi faiz oranlarından daha yüksek olarak hesaplanmaktadır.

Bankaların Sunmuş Olduğu Nakit Avans Faiz Oranları Nasıl Belirlenmektedir?

Seçmiş olduğunuz vade seçeneğine göre değişiklik gösterebilmekte olan faiz oranı neredeyse ülkemiz içerisinde kullanılan kredi kartları içerisinde nakit avans işleminde 3 ayda bir Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanmış olan alışveriş ya da nakit faiz oranı olarak nitelendirilmekte olan “akdi faiz” oranı uygulanmaktadır. Bunların dışında akdi faiz oranı gecikmeler hesaba katılmadığı müddetçe piyasa içerisinde uygulanabilir en üst düzey faiz oranı olarak bilinmektedir.

Son olarak 2019 tarihi itibari ile 3 çeyrek içerisinde geçerli olmak üzere belirlenmiş olan akdi faiz oranı aylık %2 olarak belirlenmiştir. Bazı kredi kartları içerisinde taksit aralıkları ve tutar aralıkları:

 • Ziraat Bankası Maximum kart içerisinde taksit aralığı 2 ile 12 tutar aralığı ise 100 TL ile 10.000 TL olarak uygulanmaktadır.
 • Halkbank Paraf seçeneği içerisinde ise 3 ile 12 arasında taksit aralığı ve 200 TL ile 15.000 TL bir tutar aralığı bulunmaktadır.
 • Garanti Bankası Bonus kart içerisinde ise 5 ile 12 taksit aralığı ve 500 TL ile 20.000 TL arasında bir tutar aralığı kullanılmaktadır.

Kredi Notu Nakit Avansı Etkilemekte midir?

Sahip olduğunuz kredi notu talep edeceğiniz nakit avans seçeneğini etkileyebilmektedir. Bunun sebebi kredi kartı üzerinden çekilmesi söz konusu olsa dahi nakit avans işleminin bir kredi seçeneği olduğu gerçeğidir. Kredi kartınızın borcu üzerinde aşırı bir şekilde bir gecikme söz konusu olmadığı müddetçe kredi kartınız üzerinden nakit avans çekme şansınız bulunmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Nakit Avans Kullanmak Adına Artırılabilir mi?

Sahip olduğunuz kredi kartı limiti ilk defa kullanacaksanız eğer sahip olduğunu gelirin 1 katı, ilk yıldan sonra ise gelirinizin 4 katı olarak sizlere verilebilmektedir. Böyle bir durum içerisinde kredi kartı limiti belirlenen oranların altında yer almaktadır. Başvuru yapacak olan kişinin kredi notu yeterli seviyede ise bankanın çağrı merkezi ya da ATM üzerinden gerçekleştirebilme hakkını elinde bulundurmaktadırlar.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemedim, Ne Olacak?

Read Next

Yasal Takip Başlatılan Kredi Borcu Ne Olur?

5 Comments

 • Bazı banka kredi ürünlerinin faiz oranları yine geçtiğimiz günlerde değişti, yıl başında da indirim yapmışlardı faizlerde

 • Nakit avans faiz oranlarını son zamanlarda biraz yükseldi ama nakit avans gün kurtaran oluyor

 • Nakit avans günümüzde kısa süreli ödemeler için çok avantajlı oluyor 🙂

 • Nakit avans bence gün kurtarma için çok iyi işe yarıyor

 • Nakit avans günümüzde çok kurtarıcı oluyor gün içerisinde 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + eighteen =