Muvafakatname Nedir Nasıl Hazırlanır?

Muvafakatname yaptığımız birçok kanuni işlemlerde karşımıza çıkar. Muvafakatname özellikle alım, satım, devir ve ortaklık işlemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Birçok işlemde karşımıza çıkan Muvafakatname önemli bir konudur. Bilinçsizce uygulanan Muvafakatnameler karşımıza çok önemli sorunlar çıkarta bilir. Peki, bu kadar önemli olan Muvafakatname Nedir Nasıl Hazırlanır?Bu konuyu ayrıntılı bir şekilde işleyelim isterseniz. Öncelikle Muvafakatname Nedir? Sonra da Muvafakatname Nasıl Hazırlanırsorusuna bakacağız.

birevim faizsiz ev

Muvafakatname Nedir?

Muvafakatname; bir kişinin kendisi dışında özel ya da tüzel kişilere bir mülk ya da haklarını kullanma izni vermesi için düzenlenen yasal belgedir.

Örneğin; Bir gayrimenkulünüz var bunu kiraya vereceksiniz ya da satacaksınız. Bunun için bir emlak danışmanına gidiyorsunuz ve bu işlemleri onun yapmasını istiyorsunuz. Emlak danışmanı mülkünüzü satabilmesi yada kiraya verebilmesi için sizden mülk üzerindeki haklarınızı kendisine verilmesini isteyecektir. Bu belgeye Muvafakatname denir.

Bir başka örnek verecek olursak; bir apartmanda oturuyorsunuz ya da iş yeri açıyorsunuz. Belediye size iş yeri ruhsatı vermesi için binada oturan diğer sakinlerden Muvafakatname almanızı isteyecektir. Bu Muvafakatname ile binadaki diğer sakinler bir iş yerinin açılmasına onay vermiş olacaklar. Çünkü açılacak iş yeri diğer bina sakinlerini rahatsız edebilir. Bu rahatsızlığı göze aldıklarını ve açılmasına onay verdikleri anlamına gelir. Böylelikle herhangi bir uzlaşmazlıkta iş yeri sahibi gerekli izinleri aldığını beyan edebilir. Kanuni olarak sorun yaşamaz.

Daha ayrıntılı yani madde madde açıklayacak olursak,

 1. Bu belge üzerinde izin verildiğine dair yasal ibare bulunur.
 2. Kişinin kendi haklarını kullanabilmesi için bir başka özel ya da tüzel kişiye bu belge ile izin verir.
 3. Bu belgeler düzenlendiğinde bir gayrimenkulü satmak isteyen kişi eşinden izin aldığını bu belge ile gösterir. Bu belge düzenlenmeden satılan ya da devredilen her gayrimenkul satışı ya da devri geçersiz kılınır.

Muvafakatname İstenen Durumlar Nelerdir?

Muvafakatnamebir başkasının haklarını kullanmak istenen birçok durumda istenmektedir. Aksi takdirde sorunlarla karşılaşılır.

 1. Sahibi olduğunuz gayrimenkulü satabilmeniz için eşinizden Muvafakatnameistenir. Aksi takdirde satış ya da devir geçersiz kılınır.
 2. Veraset ya da intikal yoluyla satışı yada devri yapılan mülk ve ya araçlar için reşit olmayan kişilerden Muvafakatname Aksi takdirde satış yada devir gerçekleşmez.
 3. 18 yaşından küçükler için düzenli yapacağı etkinliklerde ( spor, eğlence vb.) Muvafakatname
 4. Ayrı yaşayan ebeveynler çocuklara pasaport gibi işlemler yapabilmesi için, çocuğun velayetinin kimde olduğuna bakmadan Muvafakatname

Muvafakatname Nerede ve Nasıl Hazırlanır?

Muvafakatnamebelgeleri noterlerde yasal olarak hazırlanır. Hakları bulunan kişinin bilgileri ve imzası alınarak bir başka özel ya da tüzel kişiye bilgileri ve imzası alınarak devrettiğini ayrıntıları ile belirtilerek hazırlanır.

birevim faizsiz ev

Read Previous

Kira Kontratı Örneği 2019

Read Next

Mücavir Alan Nedir?

8 Comments

 • Noterde bu muvafakatname için ödeyeceğimiz ücret belli mi acaba? Vekalet ücreti ile aynı bedel midir acaba?

  • Merhaba İlayda Hanım,
   Muvafakatname noter ücreti 100 ile 200 TL arasında değişmektedir.

 • Muvafakatname illa noter huzurunda mı yapılması gerekiyor?

  • Merhaba Bayram Bey,
   Muvafakatname noter onaylı olması gereken bir evraktır.

 • Muvafakatname noter ücretlerinde bir değişiklik söz konusu mu yoksa yıl başında mı zam gelir?

  • Merhaba Muhammet Bey,
   Noter ücretlerinde genel olarak yıl başlarında değişiklik olmaktadır.

 • Muvafakatname ücretleri bence çok pahalı değil genel olarak bu rakamlardı zaten hep

 • Noter huzurunda yapılması bence doğru bir karar olmuş yoksa bunu çok manipüle edecek kişiler olurdu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 5 =